Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lehetséges, hogy a tízparancso...

Lehetséges, hogy a tízparancsolat második tábláján (másolatán) nem ugyanazok a parancsolatok vannak mint amelyek az első szerepeltek?

Figyelt kérdés
Mózes amikor lejött a hegyről Istentől a táblákkal, akkor a népe fején széttörte és visszament Istenhez, hogy adjon újra.
2010. dec. 5. 21:07
 1/7 anonim ***** válasza:

mivel a történet a Bibliából ismert, csak ott utalhatnának rá, ha így lenne, de nem teszik

a többi fantázia

2010. dec. 5. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
64%

Szia!


Egyáltalán nem lehetséges. Először is Mózes a nép fején törte össze a kőtáblákat, hanem összetörte azokat a hegy alatt. Másodszor az Isten a Tízparancsolatot már a kőtáblák átadása előtt kihírdette a Sínai hegyen. A második kőtáblákon is pontosan az a szöveg szerepelt, mint az elsőkön. Ez a szöveg azonban nem azonos azzal, amit ma a rövidített módon ismerünk. Az eredeti Tízparancsolat így hangzott:

"És szólta Isten mindezeket az igéket:

1. Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

2. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.

3. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.

4. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat, de a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van; Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldotta az Úr a szombat napját, és megszentelte azt.

5. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, a melyet az Úr a te Istened ád te néked.

6. Ne ölj.

7. Ne paráználkodjál.

8. Ne lopj.

9. Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

10. Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.


Üdv. Péter

2010. dec. 5. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
35%
miért, mit szeretnél, melyik legyen "hamisítvány"? nehéz Isten útján járni, igaz? Jézus levette 2-re ezt a 10-et, mégis, többet kért a 10nél.
2010. dec. 10. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem, nincs utalás rá a Bibliában, hogy a másodjára lehozott tíz parancsolat különbözne az elsőre lehozott és összetört tíztől. Különben Pétert kicsit helyesbíteném...


A 10 parancsolat két helyen is benne van a Bibliában két kicsit eltérő szöveggel. Egyrészt a Kivonulás könyvében, másrészt a Második törvénykönyvben. Ezenkívül Péter rosszul is tagolta, ami nála a 2. az az 1. kifejtése, és a 10. is később kezdődik.


Kiv 20, 1-17

Az Úr ezeket jelentette ki:

1. Én vagyok az Úr, a te Istened, én hoztalak ki Egyiptom földjéről, a szolgaság házából. Senki mást ne tekints Istennek, csak engem. Ne csinálj magadnak faragott képet vagy hasonmást arról, ami fent van az égben, vagy lent a földön, vagy a vizekben a föld alatt. Ne borulj le ilyen képek előtt és ne tiszteld őket, mert én, az Úr, a te Istened féltékeny Isten vagyok. Azoknak a vétkét, akik gyűlölnek engem, megtorlom fiaikon, unokáikon és dédunokáikon. De ezredízig irgalmasságot gyakorlok azokkal, akik szeretnek és megtartják parancsaimat.

2. Uradnak, Istenednek a nevét ne vedd hiába, mert az Úr nem hagyja büntetlenül azt, aki a nevét hiába veszi.

3. Gondolj a szombatra és szenteld meg. Hat napig dolgozzál és végezd minden munkádat. A hetedik nap azonban az Úrnak, a te Istenednek a pihenő napja, ezért semmiféle munkát nem szabad végezned, sem neked, sem fiadnak, sem lányodnak, sem szolgádnak, sem szolgálólányodnak, sem állatodnak, sem a kapuidon belül tartózkodó idegennek. Az Úr ugyanis hat nap alatt teremtette az eget és a földet, a tengert és mindent, ami bennük van; a hetedik napon azonban megpihent. Az Úr a hetedik napot megáldotta és megszentelte.

4. Tiszteld apádat és anyádat, hogy sokáig élj azon a földön, amelyet az Úr, a te Istened ad neked.

5. Ne ölj.

6. Ne törj házasságot.

7. Ne lopj.

8. Ne tégy hamis tanúságot embertársad ellen.

9-10. Ne kívánd el embertársad házát, ne kívánd el embertársad feleségét, sem szolgáját, sem szolgálólányát, sem szarvasmarháját, sem szamarát, sem más egyebet, ami az övé.


MTörv 5, 5b-22

Így szólt:

1. Én vagyok az Úr, a te Istened, aki kivezettelek Egyiptomból, a szolgaság házából. Ne legyenek más isteneid! Ne faragj magadnak képmást semmiről, ami fönn az égben, lenn a földön, vagy a föld alatt a vízben van! Ne borulj le ezek előtt a képek előtt és ne imádd őket; mert én, az Úr, a te Istened féltékeny Isten vagyok. Az atyák vétkét megtorlom gyűlölőim fiain, sőt fiainak fiain és azok fiain is. De aki szeret és megtartja parancsaimat, annak megmutatom jóságomat az ezredik nemzedékig.

2. Az Úrnak, a te Istenednek hiába ne vedd a nevét! Mert az Úr nem hagyja büntetlenül azt, aki káromolja nevét.

3. Tartsd meg a szombatot, szenteld meg, ahogy az Úr, a te Istened parancsolta neked! Hat napig dolgozz és végezd a munkád. A hetedik nap azonban a nyugalom napja, az Úré, a te Istenedé. Akkor hát ne dolgozz, se te, se fiad, se lányod, sem szolgád, sem szolgálód, sem ökröd, sem szamarad, sem semmiféle állatod, sem a házadban tartózkodó idegen, hogy szolgád és szolgálód is pihenhessen, mint te magad. Gondolj arra, hogy Egyiptom földjén magad is rabszolga voltál, de az Úr, a te Istened erős kézzel és kinyújtott karral kivezetett. Azért parancsolta meg az Úr, a te Istened a szombat megülését.

4. Tiszteld apádat és anyádat, amint az Úr, a te Istened parancsolta neked, hogy hosszú életű légy és jól menjen a sorod azon a földön, amelyet az Úr, a te Istened ad neked!

5. Ne ölj!

6. Ne törj házasságot!

7. Ne lopj!

8. Ne tégy hamis tanúságot embertársaid ellen!

9. Ne kívánd embertársad feleségét!

10. Ne kívánd el embertársad házát, földjét, szolgáját, szolgálóját, ökrét, szamarát, egyáltalán (ne kívánj el) semmit sem, ami embertársadé!


Különben így szokták röviden leírni a tízparancsolatot:

1. Uradat Istenedet imádd és csak neki szolgálj!

2. Isten nevét hiába ne vedd!

3. Az Úr napját szenteld meg!

4. Atyádat és anyádat tiszteld!

5. Ne ölj!

6. Ne paráználkodj, légy szemérmes!

7. Ne lopj!

8. Ne hazudj, más becsületében kárt ne tégy!

9. Felebarátod házastársát ne kívánd!

10. Felebarátod tulajdonát ne kívánd!

2010. dec. 30. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Péter egy protestáns Bibliából (Károlyi) idézett. Te pedig egy katolikus Szentírásból idéztél. Innen az eltérés...
2011. jan. 3. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az rendjén van, de a Károlyi fordításban is kétszer szerepel a tízparancsolat (a megadatott hivatkozások* működnek), mindkétszer kicsit eltérő szöveggel; és szerintem mindenképpen jobban jön ki úgy, hogy azt, amit ő első kettőnek vett elsőnek számítjuk, az utána következő parancsolatok sorszámát eggyel csökkentjük, és amit ő tizediknek vett két részre tagoljuk aszerint hogy feleségét ne kívánd (9.) más egyebét se (10.). (Hát, ezt lehet, hogy több mondatba kellett volna írnom...)


Mert például mégis hogy néz az ki, hogy a sixth parancsolat nem a sexszel kapcsolatos...


Különben, ha a protestánsok máshogy tagolják a tízparancsolatot, mint ahogy a katolikusok, akkor bocsánatot kérek, visszavonom, hogy Péter rosszul tagolta, és csak annyit mondok, hogy a katolikusok úgy tagolják, ahogy néhány válasszal fentebb írtam.


*Kiv: Kivonulás könyve vagy Mózes második könyve (2Móz)

MTörv: Második törvénykönyv vagy Mózes ötödik könyve (5Móz)

A rövidítést követő vessző előtti szám a fejezetre/részre, a vessző utáni számok arra utalnak, hogy hányadik sortól/verstől hányadikig idéztem. Az 5b arra utal, hogy az ötödik sor elejét lehagytam.

2011. jan. 4. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, közben utánanéztem, és bocsánatot kérek Pétertől. A tízparancsolatot tényleg többféleképpen is szokták tagolni, ő egy másikat vett alapul, én a katolikus tagolást írtam be.
2011. jan. 5. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!