Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Őrültnek tartanátok, ha...

Őrültnek tartanátok, ha levezetném, hogy Isten és a Sátán egy és ugyanazon személy?

Figyelt kérdés
A megszemélyesített Isten-kép (a felhőkön trónoló, nagyszakállú öregúr) a római kori vagy hellenisztikus főisten-képből vezethető le. Ugyanez igaz a Diaboloszra is :D

2014. okt. 24. 17:27
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
61%
Igen.
2014. okt. 24. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 anonim ***** válasza:
100%

Ez igen gyenge volt. Vallástörténeti tény, hogy a Sátán képzet perzsa hatásra jelenik meg a zsidó vallásban.

Szerintem hagyd meg a vallástörténészeknek, és kultúr antropológusoknak a témát.

2014. okt. 24. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/48 anonim ***** válasza:
60%
Levezetés nélkül is, már a kérdés feltevéséért!
2014. okt. 24. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/48 anonim ***** válasza:
100%

Igen... :)

Miért pont csupán az ókori Róma, vagy a hellenizmus? Én mintha másként tanultam volna... Az ördög kép is összetettebb ennél, vagy talán megint én tévedek...

2014. okt. 24. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 A kérdező kommentje:
# 2/4 Igen, akkor pontosítom úgy, hogy a keresztény kultúrkör Sátán-képe. Azért azt ne felejtsük el, hogy a zsidó vallási irodalomban is csak fokozatosan erősödött perzsa hatásra a Sátán fogalma, a keresztény világban pedig a zsidók eléggé a periférián voltak. Bőven elegendő az antik előkép is.
2014. okt. 24. 19:13
 6/48 A kérdező kommentje:
# 4/5-nek: Is-is, a hellenizmusnak valamivel fontosabb a szerepe. A rómaiak egész mitológiája görög eredetű, a hagyományos itáliai istenek beleolvadtak a görög pantheonba. Történeti szempontból a római kori "kozmoteista lefordíthatóság" az az intervallum, amibe belehelyezhető.
2014. okt. 24. 19:18
 7/48 kzs ***** válasza:
49%

Nézd, ami engem illet, én nem tartalak őrültnek, csak éppenséggel teljes a megdöbbenés bennem, hogy ilyesmi egyáltalán felmerül benned. Sőt, még le is vezetnéd...?


Nagy tévedésben vagy!

Nincs az a keresztény, akit te meggyőznél!

2014. okt. 24. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/48 A kérdező kommentje:
# 7/7: Eszembe nem jut egyetlen keresztényt is győzködni! :)
2014. okt. 24. 19:22
 9/48 anonim ***** válasza:
A keresztény kultúrkör Istene és Sátánja azért végső soron a zsidó mitológiából származik. Bár kétségtelen tény, hogy a keresztény képzeteket erős hellenisztikus hatás érte. De még így sincs igazad, mert míg az isten-képre Zeusz (Jupiter) alakja volt nagy hatással, addig a Sátán-képre a kecskeszarvú és lábú Pán (Faunus) hatott jelentősen.
2014. okt. 24. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 A kérdező kommentje:

# 9/9 Így van, pont itt van a kutya elásva.

Jupiter (Zeusz), valamint a görög Pán isten valóban az eredeti görög-és római istenvilág szülöttei, de a római hódítások, valamint a Római Birodalom fennállásának első évszázadában jelentőségüket vesztették (Augustus megpróbálta a tradicionális istenvilágot feltámasztani, kevés sikerrel), és egy elvont, sztoicisztikus állameszme képében élt tovább, aminek az értelmezése csak a szűk elit-rétegek kiváltsága volt. Fokozatosan tértek vissza az ősi kozmoteikus pantheonhoz, leginkább misztériumkultuszokon keresztül. A Kr. u. II. századtól a kereszténység végső győzelméig ebben a világban éltek. Ebben a pantheonban helyet kaptak a keleti vallások is (beleértve a keresztény szektákat is). Kelszosz keresztény-ellenes írásiból például, amiket Órigenész őrzött meg, elég pontos kép rajzolódik ki a korról.

A kereszténység győzelme előtti korszakban a görög Héliosz napisten/ római Sol Invictus (ez Sol isten, Mithrasz tulajdonságaival keverve) volt az állami főisten. A keveredés Alexandriában jött létre, ahol Héliosz már régen beleolvadt Ámon/Ammon kultuszába (már Nagy Sándor is ezzel az istenséggel azonosította magát, így kapott szarvakat).

Ammont, mint főistent a lefordíthatóság jegyében természetesen a görög főistennel, Zeusszal is azonosították, de a panteisztikus szinkretizmus jegyében magába foglalt sok más istent is, elsősorban Szerapiszt, a Ptolemaiosz-kori alexandriai főistent.

Egy kép a közös ősről: [link]

2014. okt. 24. 20:03
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!