Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Valaki el tudná magyarázni...

Valaki el tudná magyarázni mit jelent: Mitokondriális Éva?

Figyelt kérdés

"Éva nemzedékének egyetlen olyan nőnemű egyede, akitől a ma élő egész emberiség kizárólag anyai ágon is származik.


A jelenben élő emberek mitokondriális Évája feltehetőleg nem pontosan ugyanaz a személy, mint aki a korábban élt emberek Évája volt, vagy aki a jóval utánunk következő emberek Évájává fog válni."


Ezt nem értem. Szóval minden mai nő ugyanannak a nőnek a leszármazottja.

A cikk jövőre utaló része: Mondjuk ha évenként kipottyantanék 1 gyereket 30 éven keresztül, és az emberiség száma ekkor 300 lenne: ha életképesek az utódaim, és elnyomják a többit, akkor mégiscsak az én mitokondriális ősanyám az övék is, mert én az ősanyám génjeit hordozom.

Vagy ez hogy van?


2015. jan. 4. 20:42
 1/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Nem ez nem életképesség kérdése, hanem matematikáé. Mondok egy egyszerű példát: kiteszünk egy szigetre 100 nőt és 100 férfit, akik ezután sok nemzedéken át élnek ott (de mondjuk a létszám állandó marad és mindenkinek két gyereke születik az egyszerű számolás miatt). Annak az esélye, hogy egy férfinak két lánya szülessen 25% (50%x50%) és ekkor az ő vezetékneve kihal, a kétfiús férfiaké pedig terjed. Sok nemzedék múlva mindenkinek egyforma lesz a családneve (mondjuk Kovács), de persze ez nem jelenti azt, hogy a géneket csak a kiinduló egy Kovács adta tovább, ő csak a nevét és génjei kis részét. Ugyanez a helyet a mitokondriális DNS-sel, csak az női ágon öröklődik. A többi (99,99%) génünket a többi akkor előtől is kaptuk, csak a mitokondriumunk jött Évától, akinek mázlija volt, a többi akkor élő nőnek meg nem.
2015. jan. 4. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Ozmium42 ***** válasza:
75%

Nyilvánvalóan a mitokondriális Évának is volt anyja. Szerintem ahhoz, hogy valaki mitokondriális Éva lehessen, ahhoz az kell, hogy létrehozzon egy olyan populációt, ami teljesen elszigetelődik a többitől, és csak egymás között szaporodnak. Így ha az emberiség többi része kihal, és csak ez az egy csoport marad meg, akkor ezeknek az egyetlen közös ősanyja tekinthető mitokondriális Évának.


A leszármazási sort egyébként elméletileg vissza lehetne vezetni eukarióta egysejtűekig, mert mitokondriális DNS-ük már azoknak is volt.

2015. jan. 4. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Illetve tök rosszul írtam, de mentségemre legyen szólva, hogy álmos vagyok. Szóval leányágon feltétlenül ugyanaz marad a leszármazottak mitokondriális Évája, a többi Éva jelölt leányági leszármazásának kell megszakadnia, hogy azok, akik megmaradnak, mindannyian egy Évától származzanak.
2015. jan. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
2015. jan. 5. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Lenne viszont egy kérdésem ezzel kapcsolatban, mert hiába néztem meg a Mitokondrium

[link]

Mitokondriális genetika

[link]

valamint a Populációgenetika

[link]

ide vonatkozó összesítését, amit másnak is ajánlok a kérdés teljes tisztázásához.

Miért csak női ágon öröklődik a mitokondriális gén?

Úgy sejtem, talán azért, mert a petesejt mitokondriuma már eleve génpárt tartalmaz és ezért nem veheti fel a spermium mitokondriális génjeit, de jó lenne, ha megerősítené valaki, vagy elmondaná az igazi okot, ha tudja.

2015. jan. 5. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Tzolko: a válasz sokkal egyszerűbb: a mitokondriális DNS a mitokondriumon belül van, megtermékenyítésnél pedig a hímivarsejt mitokondriumai nem jutnak be a petesejtbe. Tehát a megtermékenyült petesejt kizárólag anyai eredetű mitokondriumot tartalmaz.
2015. jan. 5. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Világos!

De azért mégsem írtam teljesen zöldséget, mert akkor már génpárnak is kell lennie, ami ezek szerint egy az egyben másolódik az anyától, nem a fél, fél gének szabályai szerint variálódva.

A mitokondriális gének viszonylagos változatossága így lesz bizonyíték az evolúcióra, amely tehát csak a mutációkkal variálódhat.

Kösz.

2015. jan. 5. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Ozmium42 ***** válasza:
Eléggé zöldség. A mitokondriális DNS bakteriális DNS-re hasonlít, nem olyan, mint a "rendes" genom. Csak egyetlen körbe zárt DNS-lánc. Itt nincsenek kromoszómák és allél párok. Persze meg van engedve neki, hogy mutálódjon, így létrejönnek a változatok, de nem értem, hogy mi köze ennek a témához.
2015. jan. 5. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Igazából csak annyi, hogy ez az egész nem egy tudományos folyóiratban jelenik meg, hanem a valláskritika rovatban, amely ezt a dolgot mindig az evolúció tagadása, vagy bizonyítása szempontjából veti fel.

De azért kösz, mert így én is, más is tisztábban lát talán.

A sejtbiológiához nem sokat konyítok, a mitokondriumról magam sem sokat tudtam eddig, de jó pap holtig tanul. Valahogy ez eddig kívül esett az érdeklődési körömön és a tanulmányaimon, mivel műszaki ember vagyok és iskolába sem tegnap jártam. Lehet, hogy annak idején érintőlegesen foglalkoztunk ilyesmivel is, de nem emlékeztem már rá, de az is lehet, hogy egyáltalán nem.

Egyszer valami programozással kapcsolatos dolog során már megértettem belőle bizonyos részeket, de teljes összefüggésében, nagy vonalakban most vált teljesen világossá.

Azt meg kell értened, hogy még a legműveltebb ember sem lehet manapság polihisztor.

Bizonyos szempontból szakbarbárok vagyunk valamennyien, mert a teljes és átfogó műveltség elég ritka, akik valamilyen témába jobban beleássák magukat, annak már nem jut elég ideje, energiája minden más dologra.

Azon magam is csodálkoztam már, hogy egyes területeken mások még az alapismereteket sem tudják, mert úgy gondoltam, ezt, vagy azt mindenkinek tudnia kell, de hát ez van. ezt kell szeretni, vagy elfogadni.

Meglehet te sem vagy mindenben járatos, lehetséges mondjuk, hogy a legelemibb gitárfogásokat sem ismered, vagy az edzett acél hőkezelésének a rejtelmeit, vagy talán az irodalomtörténet, vagy a történész szakma bizonyos vonatkozásit, mert bármennyire remek és értelmes válaszokat tudsz és szoktál adni, ezeken a területeken még nem láttalak megnyilvánulni.

Ezt ne kritikaként értékeld, mert csak ugratlak és valóban hálásan köszönöm a felvilágosítást, amelyet ez esetekben ennyire az alapoknál kellett kezdeni, mivel ahogy nekem sem, láthatólag egy csomó embernek halvány gőze sem volt eddig a mitokondriumok mibenlétéről és ha azt nem az alapok tisztázásánál kezdjük, akkor nem is lett volna.

Még egyszer kösz és bocs, ha megbotránkoztattalak, de én ennyire tudatlan voltam eddig, de szerencsére már ez kissé megváltozott, hála a wikinek, a kérdezőnek és természetesen neked.

:)

2015. jan. 5. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 szp72 ***** válasza:

A mitokondriumban levő gének csak anyai ágon öröklődnek, s vizsgálatával kiderült, hogy a ma élő összes nő tisztán anyai ágon egyetlen nőtől származik. Ennek oka azonban pusztán statisztikai szükségszerűség, s egyáltalán nem erősíti meg a bibliai Éva valódi létezését.

A ma élő x millárd embernek maximum pontosan ugyanannyi anyja lehet, mert senkinek sincs több anyja. De nyilvánvalóan valamivel azért kevesebb, mert több embernek is lehet ugyanaz az anyja. Az anyai nagyanyák száma pedig mégkevesebb, s nemzedékről nemzedére felmenve egyre kevesebb, vagy legfeljebb ugyanannyi, míg végül csak egyetlen egy lesz. Ez a nő nem egyedül élt a maga korában, pusztán csak a többi nő leszármazási vonala tisztán anyai szálon valahol megszakadt, de egy vegyesen persze ugyanúgy továbbmehetett.

2015. jan. 6. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!