Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mondanátok nekem olyan Magyaro...

Mondanátok nekem olyan Magyarországon bejegyzett egyházakat, akik nem kérnek és nem fogadnak el állami támogatást?

Figyelt kérdés
Szeretném leszögezni, hogy egyetlen egyháznak sem vagyok a tagja, sem szimpatizánsa, semmi provokáció nincs a kérdésemben, csak érdekelne. Az állami támogatás alatt értem azt is, hogy az adó 1%-át át lehet nekik utaltatni.
2010. febr. 22. 14:59
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
27%

Állami támogatást egyetlen egyház, vagy felekezet sem kap.

Az adó 1%-át nem az állam adja, hanem az adófizető állampolgár.

Ha valamelyik egyház, vagy felekezet közfeladatot lát el (pl.iskolát, kórházat, idősotthont stb. tart fenn) akkor ilyen minöségében jogosult a normativ állami támogatásra. De erre magánszemély vagy önkormányzat is jogosult hasonló esetben.

2010. febr. 22. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
15%
Csak azt ne mondd, hogy a templomokat meg imaházakat saját tőkéből építik és tartják fent, mert körberöhöglek.
2010. febr. 23. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim válasza:
43%

Mormon vagyok, az egyházunk sem Magyaro-on, sem külföldön nem kér és nem fogad el állami támogatást. Olyan jogcímen sem, mint amit a tegnapi 20:40-es írt. Az 1%-ot sem kérjük (utána lehet nézni, nem vagyunk a listában, az egyház neve hivatalosan Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza)

Igen, az egyház épületeit a hívők tartják fent. Azt azért hozzáteszem, hogy világszerte kb. 13 millió egyháztag van és vannak olyan országok, ahol jóval nagyobb az egyház bevétele (tized), mint amit ott elköltenek. Ebből támogatják a például Magyarországon működő egyházközösségeket, akik deficitesek lennének :-)

Tudomásom szerint nem működik egyetlen más egyház sem ebben az országban, ami ennyire elszigetelődik az anyagi-politikai befolyástól.

2010. febr. 23. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Részben egyetértek a ma 12:21-es válaszolóval, bár az épületek fenntartását/építését szerintem a mormonokon kívül mások is meg tudják saját erőből.

Viszont amit nehezen hiszek, hogy azokban az egyházakban, ahol fizetett papság van, mindig összejön a perselybe annyi, amiből kijön a pap fizetése???

2010. febr. 23. 13:54
 15/21 anonim ***** válasza:
20%
azért a kardoskodoktól megkérdezném, ha nem ajánlja fel valaki az 1 %-ot, azzal mi lesz? Mert akárhogyan gondolkodom, az állami pénz, csak lehetősége van az állampolgároknak, hogy ilyen arányban beleszóljanak, hogy mire költse az állam. De ez az ő pénze. Mertha nem határozom meg mire költse, ő költi el pl BKV végkielégtésre. Ez nem az állampolgárok pénze.
2010. febr. 23. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
A fel nem ajánlott 1%-ok megmaradnak és az állam bácsi arra költi amire akarja, ahogy írtad.
2010. febr. 23. 15:05
 17/21 anonim ***** válasza:
59%

Sziasztok!


Először is a kérdezőnek arra a kérdésére, hogy "Jól értettem, hogy kizárólag csak az 1%-ot fogadják el, és semmi további támogatást?" Igen pontosan érted!


Az állami támogatásokkal kapcsolatosan elég jól képben vagyok, mert annak idején az egyik döntő érv arra nézve, hogy otthagytam a Református egyházat, pontosan ez volt.

Érdemes megnézni, hogy NEM IGAZ az, hogy az egyházak csupán a közfeladatokra kapnak pénzt! Amit én nagyon kifogásoltam, azt úgy nevezik, hogy HITÉLETI TÁMOGATÁS, és ez bizony sokmilliárd forint évente az államkasszából!


A mi közösségünk ráadásul 2 öregotthont és egy hajléktalanszállót is üzemeltet...

Ezen túlmenően van egy gyermekfalunk, ahol ugyan a gyermekek után járó normatívát megkapják a nevelőszülők, de még így is sokkal inkább a közösség támogatásával tudnak működni.


Az állami támogatást egyébként az egyes gyülekezetek soha nem kapták meg, még a mi református gyülekezetünk is ilyen szempontból önnfentartó volt, ami nagyon bosszantó, hogy maga az egyházvezetés akkora aparátussal rendelkezik, ami egy az egyben felemészti az államtól kapott pénzeket. A templomok fűtéséről a gyülekezeteknek kell gondoskodniuk...


Ebben az egyházban, ahova most járok pontosan az tetszik, hogy tudom, hogy az adományaim milyen célra kerülnek felhasználásra, ugyanis az adományokat címzetten fizetjük be. Dolgoztam fent a központban is, ahol könyvkiadó, Teológia is működik, pontosan beleláttam a gazdálkodásunkba, és tudom azt, hogy itt egyetlen befizetett fillér sem megy veszendőbe, felesleges költségekre. Egyébként a közösségünk 1600 megkeresztelt taggal rendelkezik (felnőttkeresztség van nálunk) ezen túlmenően az alkalmakon, és a gyülekezeti életben rendszeresen résztvevők száma eléri a 4-5000 főt (barátkozó tagok, gyermekek, vendégek).


Üdv. Péter

2010. febr. 23. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
69%

Első kézből tudom az igazat.

Pontosan láttam a tévé 1-en amikor az országgyűlés a költségvetés tárgyalásakor 24 milliárd forintot szavazott meg a magyarországon működő nagy egyházaknak erre az évre!

2010. febr. 23. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Mi is tartozik egyáltalán a "hitéleti támogatások" körébe?

Az állami költségvetés négy nagy rovatából - mint például az ingatlanrendezési, a rekonstrukciós támogatás - csak egy nevezhetõ a szó szoros értelmében egyházi támogatásnak, ám az sem feltétlenül közvetlenül a hitéletet támogatja. Arról a bizonyos "egyházak által szabadon felhasználható összeg"-rõl van szó, melyet döntõ többségében egyházi intézményeik felújítására fordítanak az adófizetõk által támogatásra érdemesített egyházak. Az 1%-os támogatási forma kapcsán azt kell látnunk, hogy az állampolgárok utólagosan rendelkeznek adóforintjaikról: arról döntenek, hogy a kincstárba már befolyt összeg hová kerüljön. A civil szervezeteknek átutalható 1% szintén utólagos rendelkezés a már befizetett adópénzek sorsáról.


Helyes, hogy a személyi jövedelemadót fizetõ polgárok nyilatkozhatnak adójukról, ám e metódusnak van egy gyenge pontja. Sokan megfeledkeznek ugyanis azokról az állampolgárokról, akik részt vesznek a hitéletben, de nem fizetnek személyi jövedelemadót (nyugdíjasok, diákok stb.)! Megdöbbentõ, de ily módon a társadalom kétharmad része ki van zárva abból, hogy véleményt nyilvánítson. (A legutóbbi népszámlálási adatok szerint 7,5 millió ember keresztény kötõdésû.

Az emberek fejében téves elképzelés él a "hitéleti támogatás" kifejezéssel kapcsolatban, hiszen a hitéleti tevékenységet 95%-ban a helyi közösségek - a hívek - finanszírozzák, nem pedig az állam.

Az állami pénzek jellemzõen az épületek fenntartására fordíttatnak.

Például;a Mátyás-templom fenntartása nem a katolikus hívek feladata, hiszen közös, nemzeti mûemlékkincsünkrõl van szó...

2010. febr. 24. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:
A bahá’í hit kizárólag tagjaitól fogad el adományokat. Az 1%-ot és az állami kiegészítő 1%-ot jótékonysági célra fordítja, például olyan projektekre, melynek mások a haszonélvezői (ilyen a Mesélő Édesanyák, a hátrányos helyzetű édesanyákat a könyvek szeretetére tanító projekt). Ha egy bahá’í fizet be SZJA-t, akkor jelentheti, mekkora összeg az, és akkor az elkölthető a bahá’í közösség céljaira.
2010. márc. 2. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!