Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Tórát, a Bibliát vagy a...

A Tórát, a Bibliát vagy a Koránt legkönnyebb kikezdeni?

Figyelt kérdés

Vegyük bele a hindu és buddhista tanokat,szent iratok.


Melyiken lehet legkönnyebben fogást találni és megkérdőjelezni a hitelességét?

Logikai,szerkesztésbeli,időrendi hiba melyikben van több?


Azt is kérdezhetném, hogy melyik a legmegalapozottabb.



2015. aug. 13. 16:56
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
én úgy tudom, a koránt csak arabul lehet olvasni, ami elég nagy támadási felület lenne Istenen, aki, ugye nem részrehajló. Nem tudom, ezt jól tudom?
2015. aug. 13. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
A Korán is le van fordítva kismillió nyelvre. Magyarul is olvashatod, ha jól emlékszem még online is fenn van a neten.
2015. aug. 13. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Ákos13 ***** válasza:
44%

A Tóra Mózes első 5 könyve, így a Biblia része. De talán jó is, hogy különvetted a kettőt. Mert a legtöbb "fogást" a Biblián belül pont a Tórában, azon belül is a Genezisben találhatsz.

Ezt a mai egyházak közül is sokan csak mítoszként értelmezik (persze nyilván nem a kreacionisták és a zsidók), mert ellentmond a Föld 4,6 milliárd éves korának, az evolúciónak, a Föld gömb alakjának, a Világegyetem létezésének.

Aztán ott az Özönvíz, melyről egyre többen feltételezik, hogy ha volt is, akkor nem globális, csak lokális kiterjedésű volt, márpedig a Biblia (és egyébként rengeteg mítosz) úgy írja le, hogy az egész Földön vízözön pusztított.

Az Exodus, vagyis a kivonulás Egyiptomból, azt hiszem, hogy történelmileg is bizonyított tény, csak az isteni beavatkozás és a 40 éves időtartam kérdőjelezhető meg.

Emellett zsidó törvényeket, szokásokat is bemutat, gyakorlatilag rögzíti, hogy kell az Istennel szövetségben élő népnek élnie, milyen áldozatokat kell bemutatni, stb. Mivel ezeket a szokásokat, törvényeket az ortodox zsidók mai napig megőrizték, valószínű, hogy akkor is ez volt a szokás, megint más kérdés, hogy Isten nyilatkoztatta-e ki őket, vagy ők alkották meg szimplán.

2015. aug. 13. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Ákos13 ***** válasza:
100%

Én a legmegalapozottabbnak a bibliai Újszövetséget mondanám. Ott 4 evangélista leírja gyakorlatilag ugyanazt Jézusról, kisebb eltérésekkel, de ezek az eltérések nem igazán nevezhetők ellentmondásnak.

Van egy írás, mely ugyan vallásos oldalon van fent, de szerintem nagyon objektíven összeszedi a dolgokat, és kísérletet tesz a hitelesség igazolására:


[link]


Az Apostolok Cselekedetei megint csak igazolt tényeken alapszik, mindegyik apostolról tudjuk, hogy létezett, tanított és mártírhalált halt.

A leveleket valóban ők írták, Péter, Pál és Jakab apostolok, nem mások. A Jelenések könyvében pedig János apostol írta le, amit látott. Nem valószínű, hogy hazudott, legfeljebb hallucinált, bár elég élénk hallucináció lehetett...

2015. aug. 13. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
42%
A Korán tele van ellentmondásokkal, azt nézegessed szerintem.
2015. aug. 13. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Komlós Henrietta ***** válasza:
57%

A buddhizmusról azt érdemes tudni, hogy odakint inkább filozófiaként tekintenek rá, mint felekezetként. Ezért én meg merném kockáztatni, hogy azon találod a legkevesebb "fogást".


Egy buddhista nem fogja úgy bizonygatni az igazát, mint mondjuk egy adventista, vagy egy Jehova Tanúja.


A legbékésebb vallásnak mondják magukat, miközben a kereszténység jó pár keresztes háborút folytatott már, és az iszlám történelme is tele van vérontással.


Meg különben sem emlékszik senki az előző életére, így ezen tanítás hitelességét sem megcáfolni, sem bebizonyítani nem tudjuk. :)

2015. aug. 14. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Ákos13 ***** válasza:
76%

Komlós Henrietta:


Ez nem éppen igaz! Nagyon sok ember emlékszik az előző életére, hát még akkor, ha regressziós hipnózis alá vetik. A kérdés az, hogy mennyire hiteles ez az egész kutatás. Vannak sokan, akik egész életüket azzal töltötték, hogy a lélekvándorlás után kutassanak, és jelentős eredményeket értek el.

Például Ian Stevenson:


[link]


És vannak ehhez hasonló érdekességek szép számmal:


[link]


Ráadásul a reinkarnációt nem kizárólag a buddhisták állítják. A hindu vallásnak is ez az alapja, azt pedig már nem sokan gondolják filozófiának, ha jól tudom...


Én keresztény létemre nagyon sokszor elgondolkodom ezen a jelenségen, és arra jutok, hogy miért ne létezhetne? Bizonyos helyeken a Biblia is utal rá, Keresztelő János például valószínűleg Illés próféta lelkével született meg, ha hihetünk Malakiásnak...

2015. aug. 15. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

@ Ákos


A buddhista reinkarnáció-tan teljesen más, mint a hindu, a kettőnek köze nincs egymáshoz. A hindu ismeri a lélek fogalmát, ezért a hindu reinkarnációt nevezhetjük lélekvándorlásnak. A buddhizmus viszont egyértelműen tagadja a lélek létezését, ezért a buddhista reinkarnáció nem lélekvándorlás.

[link]

2015. aug. 15. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Ákos13 ***** válasza:
60%
Rendben van, köszönöm a kiigazítást, de ettől függetlenül áll, amit a lélekvándorlásról írtam. Ezek szerint a hindu elképzelés áll közelebb hozzám.
2015. aug. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Roland G. ***** válasza:
68%

Világnézeti kérdés.A hozzáállásodon függ,hogy melyiket fogadod el megalapozottnak,és melyiken nem.

Én a teljes Szentírást,de ez az én meggyőződésem,másoké más.

2015. aug. 15. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!