Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Most akkor komolyan kell...

Most akkor komolyan kell venni a Bibliát, vagy sem?

Figyelt kérdés

Akik ide válaszolgatnak, állandóan az online Bibliából idézgetnek.

De közben azt állítják, hogy ami oda le van írva, azt nem kell mindig komolyan venni, vagy szó szerint értelmezni.

Viszont ha én állítok valamit, akkor válaszként egyből jönnek a ctrl-v ctrl-c online Biblia idézetek, de nem kell komolyan venni...?

És ha nem kell szó szerint venni, akkor ezek szerint egy idézet kb 100 féle "jelentést" is tartalmazhat, amit éppen egy aktuális kérdéshez magyarázatként lehet adni?

Most akkor mi van?



2015. okt. 27. 20:01
 1/10 anonim ***** válasza:
84%
Csupán annyi, hogy kezded érteni a bibliamagyarázokat.
2015. okt. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
59%
Komolyan lehet venni, csak ne a szektás (hitgyüli, jt, adventista stb...) "magyarázatokkal" törődj.
2015. okt. 27. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Roland G. ***** válasza:
56%
Vedd komolyan és te döntsd el,hogy melyik egyház,gyülekezet tanítása van összhangban vele.Nézz utána hol és mit tanítanak!
2015. okt. 28. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
54%

vannak részek amiket szó szerint kell venni, vannak amiket nem, álltalában meglehetősen egyszerű eldönteni mikor melyik részt hogyan kell értelmezni, még az elvontabb dolgok többsége is viszonylag könnyen érthető


persze van kivétel és vannak kötekedő szándékosan értetlen emberek


ha megvizsgálod, hogy a nagy, komoly, történelmi felekezetek miért nem értenek egyet rájöhetsz, hogy ez nem igazán a biblia nehezen érthetősége miatt van, 1-2 esetet kivéve, de az a néhány dolog már a kezdetektől vita tárgya volt, tehát nincs szó arról ,hogy könnyen képlékenyé lehetne tenni


a szekták meg gyakra nem(csak) a bibliát használják, vagy ha kell átírják (jehova tanúi) hogy "igazuk" legyen, esetleg szinte teljesen megeggyeznek valamelyik nagyobb felekezettel, csak 1 apró részletet nagyon de nagyon kiemelnek, esetleg még ez sem mondható el, pusztán adott egy nagyon karizmatikus vezető aki persze kellően hatalomvágyó is (Hit Gyülekezete pl)

2015. okt. 28. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Ákos13 ***** válasza:
61%
A Genezist nem kell szó szerint venni, az csak Mezopotámiából átvett, tanító szándékú mítosz. A mai világban, ahol evolúcióról, abiogenezisről, ősrobbanásról értekeznek a tudósok, elég tarthatatlan. (Kivéve, ha Isten szándékosan teremtett úgy, hogy ezeket láttassa velünk, amit nem zár ki semmi.) Az Exodusban is vannak mitikus részek (pl. Mózes születésének körülményei-lásd Sarrukín vagy Romulus és Remus történetét). Ezeket fontos tisztázni, mert úgy tűnik, szó szerint kell venni őket, pedig nem. A többi résznél egyértelmű, mi a metafora, allegória, példázat, stb.
2015. okt. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Kérdező, egyszerű a dolog!


Tanulj bibliatudományt. Az MBT új protestáns fordítása, vagy a SZIT katolikus Bibliája, már ennek szellemiségében lett ellátva magyarázó jegyzetekkel. Ott ki van tisztázva, mit kell szó szerint venni, és mit nem.

2015. okt. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

a genezist is komolyan lehet venni, de más irányból kell megközelíteni, pl egy szerelmes verset olvasva azon felháborodni hogy "az én kedvesem olyan mint a piros rózsa", mondván micsoda ostobaság, hogy egy nőnek növényi sejtjei vannak, olyan jelegű félreértés mint a teremtéstörténet 7 napjának a félreértése


ha figyelmesen olvasod, láthatod, hogy 2 teremtéstörténet is van ami eltér, ez már az ókoriaknak is feltűnt, sosem szánták ezt a mai értelemben vett természettudományos leírásnak


másik szempont, hogy nem biztos, hogy az ókori emberek ugyan úgy rendszereztek és gondolkoztak, mint mi, ma egy állatról hogy madár vagy emlős nem könnyű eldönteni komolyabb vizsgálatok nélkül, az ókoriak simán rámondták mindenre ami repül, hogy az madár, de még a mi rendszertani fogalmaink is változhatnak később, pl ha a Bibliában lenne szó a Plútóról összeveszhetnénk azon h Igazat ír e a Biblia mikor bolygónak mondja, és egyszer egyik máskor másik oldalnak lenne "igaza"


és szerintem még azt is tiszteletben lehet tartani aki azt mondja bízik abban, hogy a biblia igazat ír, és később erre több bizonyíték is lesz, pl az ókorban és a középkorban azért kritizálták a teremtéstörténetet mert nagymérvű változásokat említ, de az ókoriak azt hitték tudományosan tökéletesen megalapozott ténynek ,hogy az univerzum kb ugyan ilyen volt és lesz mindig is, azóta kiderült, hogy igenis történtek nagy változások


hasonlóan sok korábban fiktívnek hitt eseménnyel kapcsolatban kerültek elő tárgyi és írásos bizonyítékok is

2015. okt. 28. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
24%
Egy halom összefüggéstelen, primitív emberek által szöveg. Mindent bele lehet magyarázni, ha mást nem azért, mert nincs olyan része aminek ne mondana ellent egy másik része. Ez nem változtatja meg azt a tényt, hogy egy mondat sincs az egészben, ami megelõzné a korát. Mi meg civilizációsan messze túlléptük ezt a szintet. Pl. a Biblia alapján a Teremtõ sose gondolta, hogy eljön a pillanat amikor a rabszolgaság intézménye inkompatilis lesz a civilizáltság fogalmával... és mégis eljött. Ezek után végtelen bölcsességnek a legkisebb nyomát is keresni benne hülyeség. Keress rá a szkeptikusok kijegyzetelt Bibliájára (angolul könnyebb megtalálni), részletesen le van írva hogy melyik rész melyik másik résznek (vagy tudományos ténynek vagy a józan észnek) mond ellent. Illetve a youtubon keress rá egy bizonyos Hemant Mehta videóira, nagyon jól elmagyarázza, hogy a Biblia miért nem egy jól megírt könyv, miért jobb a Harry Potter illetve a Trónok Harca.
2015. okt. 28. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Párdész" ( liget ) -- a fogalom kabalisztikus eredete a Talmudban gyökerezik (Chágigá 14b.) egy allegorikus történetben, melynek négy hőse, Ben-Ázzáj, Ben-Zómá, rabbi Akiba és Elisá Ben Ávujá, bementek a Párdészba, vagyis a titkos tanok "ligetébe", ahonnan csak Akiba jött ki épen, míg egyikük meghalt, másikuk beleőrült és Elisá "más" lett vagyis eretnekké vált. A mindennapi szóhasználatban a Tóra sokféle magyarázhatóságát és értelmezhetőségét jelzi a PáRDéSZ.

betűiből (P.R.D.SZ.) vezeti le a Tóra négyféle értelmezési módját:Psát, Remez, Drus, Szod vagyis egyszerű, vagy értelemszerű magyarázat, utalás, homiletika ( értelmezés ) és kabalisztikus (titkos) magyarázat.


a fogalom kabalisztikus eredete a Talmudban gyökerezik (Chágigá 14b.) egy allegorikus történetben, melynek négy hőse, Ben-Ázzáj, Ben-Zómá, rabbi Akiba és Elisá Ben Ávujá, bementek a Párdészba, vagyis a titkos tanok "ligetébe", ahonnan csak Akiba jött ki épen, míg egyikük meghalt, másikuk beleőrült és Elisá "más" lett vagyis eretnekké vált. A mindennapi szóhasználatban a Tóra sokféle magyarázhatóságát és értelmezhetőségét jelzi a PáRDéSZ.


Szóval nem Te vagy az elsõ, akinek gondjai vannak :)

2015. okt. 29. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Egy csomó emberrel csak tanít a Biblia, és kitaláció
2015. nov. 5. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!