Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Kiket ért "felebarát" alatt a...

Kiket ért "felebarát" alatt a Tízparancsolat?

Figyelt kérdés
A Tízparancsolat inkább (vagy csakis) az izraelitákat célozza meg, csak nekik szól(hat), mert: "Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából." - Móz II.,20, és akkor a "FELEBARÁT" szóhasználat alatt kikre gondol a Tízparancsolat egy izraelita szemszögéből, és általában is, egy pogány nemezetiségű szerint?

2015. dec. 2. 13:51
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:

Pontosan ezt kérdezik Jézustól is, hogy ki a felebarát. Jézus erre a kérdésre válaszol az irgalmas szamaritánus történetével.


Egyszerűen megválaszolva a dolgot:

felebarát = embertárs = minden ember

[link]

2015. dec. 2. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
Az én Istenem nekem azt mondta, hogy szeressek mindenkit, ráadásul velem ÚJ Szövetséget kötött. Hogy a zsidóknál ki volt a felebarát, azt én nem tudom, mert nekem mindenki más az, még aki nem testvér, az is.
2015. dec. 2. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:

Ki a felebarátom?

Mindenki...

2015. dec. 2. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
100%
Jézus nem azt mondta! Az irgalmas szamaritánus volt a felebarátja, az, amelyik elment mellette, nem. Tehát nem minden ember. Egy barát oda-vissza barát. Nekem is barátom, és én is barátja vagyok neki. A felebarát az, akinek nem vagyok a barátja, de én igen. Tehát függetlenül attól, hogy hogyan viselkedik velem, vagy mit tesz, én segítek neki, és mellette vagyok, ha szüksége van rám. Párhuzam: a bal kéz ne tudja, hogy mit csinál a jobb. Tehát, ha adok, nem nyújtom a másikat bármiféle viszonzásként.
2015. dec. 2. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:

# 4


"Jézus nem azt mondta!"

Valóban. Jézus nem oda-vissza barátot, meg nem is csak oda avagy csak vissza barátot mondott, hanem Jézus a "plészion" szót használta, ami szó szerinti fordításban "közelit" azaz "közelállót" jelent.


Azért közelálló mindenki mindenkihez, mert mindannyian Isten képmására vagyunk teremtve.


Jézus pedig azért nem nevezett e történetben mindenkit közelinek, csak a szamaritánust, mert csak ő viselkedett az Isten-képmássághoz méltóan.


De alapértelmezésben a "plészinon" a "közelálló" minden emberre vonatkozik.

2015. dec. 2. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 Roland G. ***** válasza:

Szia!

A tízparancsolat a mózesi Törvény része,ami 613 parancsból áll és a parancsokat 3 kategóriába szokták sorolni:1.szellemi-erkölcsi 2.Szimbolikus-rituális jellegű(Pl:szombat,körülmetélés stb) 3.Államigazgatási jellegű.


Az Újszövetségi hívőkre csak a szellemi-erkölcsi jellegű parancsok érvényesek,mint pl a ne lopj stb.

A felebarát pedig az az ember,akivel éppen érintkezünk,kapcsolatba kerülünk.

A Lukács 10:29-ben szereplő felebarát szó görögül plészion:közel álló személy,szomszéd,társ,embertárs.(Héber megfelelője a réá,ugyanezt jelenti.)

2015. dec. 2. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, és akkor megismételném a kérdésem első felét, hogy a Tízparancsolat kiknek szól első sorban "Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából" igékből kiindulva?


2.a "FELEBARÁT" szóhasználat alatt kikre gondol a Tízparancsolat egy izraelita szemszögéből ?


Azért fontos nekem a második része is, mert vannak, akik azt hangoztatják, hogy az izraeliták közt a "felebarát" csak egy másik izraelitára vonatkozik, így a Tízparancsolatban is... Utána néztem és egy pár Ige alapján ez úgy tünik, hogy valóban a parancsolatok és tiltások a Tízparancsolatban inkább izraelita és izraelita kapcsolatra értendő és kötelező érvényű!

2015. dec. 2. 15:59
 8/29 anonim ***** válasza:

5-ös!


Teljesen mindegy, hogy milyen görög szó áll ott, Jézus biztos, hogy nem azt a görög szót használta! Csak el kell olvasni a példázatát.


29. Az pedig igazolni akarván magát, monda Jézusnak: De ki az én felebarátom?

30. Jézus pedig felelvén, monda: Egy ember megy vala alá Jeruzsálemből Jerikóba, és rablók kezébe esék, a kik azt kifosztván és megsebesítvén, elmenének, és ott hagyák félholtan.

31. Történet szerint pedig megy vala alá azon az úton egy pap, a ki azt látván, elkerülé.

32. Hasonlóképen egy Lévita is, mikor arra a helyre ment, és azt látta, elkerülé.

33. Egy samaritánus pedig az úton menvén, odaért, a hol az vala: és mikor azt látta, könyörületességre indula.

34. És hozzájárulván, bekötözé annak sebeit, olajat és bort töltvén azokba; és azt felhelyezvén az ő tulajdon barmára, vivé a vendégfogadó házhoz, és gondját viselé néki.

35. Másnap pedig elmenőben két pénzt kivévén, adá a gazdának, és monda néki: Viselj gondot reá, és valamit ezen fölül reáköltesz, én mikor visszatérek, megadom néked.

36. E három közül azért kit gondolsz, hogy felebarátja volt annak, a ki a rablók kezébe esett?

37. Az pedig monda: Az, a ki könyörült rajta. Monda azért néki Jézus: Eredj el, és te is a képen cselekedjél.

2015. dec. 2. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:

- Ki az én felebarátom?

- Az, aki könyörült rajta.

2015. dec. 2. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:

Csakhogy nehogy úgy érezzétek, hogy volt a tízparancsolat, és ez nem lenne érvényes. Szerintem érvényes, csak Jézus másképp fogalmazott. Méghozzá a miatyánkban. Nézzétek meg a párhuzamot:



Tízparancsolat: Én, az Úr, vagyok a te Istened


Jézus: Miatyánk

___________


Tízparancsolat: Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.

Ne imádd és ne tiszteld azokat



Jézus: Aki a mennyekben vagy

_________


Tízparancsolat: Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd


Jézus: Szenteltessék meg a Te neved

_________


Tízparancsolat: Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt.


Jézus: Jöjjön el a Te országod

(lásd még Zsid 4,9)

__________


Tízparancsolat: Tiszteld atyádat és anyádat

Ne ölj.

Ne paráználkodjál.


Jézus: Legyen meg a Te akaratod amint a mennyben, úgy a földön is

__________


Tízparancsolat: Ne lopj.


Jézus: Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma

__________


Tízparancsolat: Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.


Jézus: Ne vigyél minket a kísértésbe, szabadíts meg a gonosztól.

2015. dec. 2. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!