Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Akkor most a humanista zsidók...

Akkor most a humanista zsidók miben hisznek? Ez most vallás vagy politikai irányzat?

Figyelt kérdés

Van itt egy válaszoló, aki magát "vallásos zsidóként" definiálja és azt mondja, hogy ő a humanista irányzatot követi. Ezt találtam róluk: A Humanista Judaizmus egy olyan mozgalom, mely a zsidó öntudat forrásainak a zsidó kultúrát és zsidó történelmet tartja az Istenbe vetett hit helyett. Szertartásai és ceremóniái nem tartalmaznak imádságokat vagy az istenség bármilyen nemű megszólítását. Filozófiai szemlélete a vallásos illetve a világi humanizmusból ered, hite a következőképpen foglalható össze: zsidó az, aki azonosítja magát a zsidók történelmével, kultúrájával és jövőjével; a judaizmus a zsidó emberek történelmi kultúrája, aminek a vallás csak egy része; az emberek rendelkeznek a kellő erővel és felelősségtudattal ahhoz, hogy az életüket mindennemű természetfeletti fennhatóság nélkül alakítsák; az etika és erkölcsösség irányítsa az emberi életeket, és a választásaiknak az előre elrendelt szabályok vagy parancsok helyett inkább a tettekkel járó következmények megfontolása legyen az alapja; a zsidó történelem, minden más történelemhez hasonlóan, egy tisztán emberi illetve természeti jelenség. A bibliai és más tradicionális szövegek emberi tevékenykedés eredményei, amelyek régészet és más tudományok által értelmezhetőek a legjobban."



Ha jól értelmezem, semmilyen felső hatalomban nem hisznek, ez így mitől vallás? Nekem ez inkább valami balliberális zsidó klubnak tűnik, nem vallási irányzatnak.


2016. febr. 24. 08:41
 1/10 anonim ***** válasza:
de vallás, ugyan olyan zsidók, de humanistam egközelítésből ,ezt szöveget gondolom wikipediáról másoltad ki, ha esetleg még nem mondta volna más akkor mondom én?: a wikipediára mindenki azt ír amit akar, tehát nem a leghitelesebb forrás
2016. febr. 24. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
44%

Egyfelől egy zsidó nemzeti-kulturális mozgalom. Másfelől pedig nem vallás, hanem inkább valláspótlék.


Amely valláspótlék hagyománytiszteletből figyelembe vesz a zsidó vallás néhány jellegzetességét, azonban semmilyen hittétel megvallását nem várja el a "híveitől". Istenhívőként és ateistaként is lehetsz humanista zsidó, és gondolhatod azt, hogy nincs túlvilág, de hihetsz a mennyben-pokolban, a feltámadásban vagy akár a reinkarnációban is.

2016. febr. 24. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Második: a zsidó nem csak vallás hanem nép is. Nem a wikiről van, hanem a facebook oldalukról. Engem konkrétan az érdekelne, hogy miért nevezik (vagy nevezi az az illető, aki itt szokott kommentelni ) magukat vallásosnak, ha felsőbb hatalomban nem hisznek, illetve 1-2 általuk kiválasztott tradíción kívül semmilyen vallási szokást nem tartanak?
2016. febr. 24. 11:55
 4/10 A kérdező kommentje:
Én azt gondolom, amit a harmadik, hogy ez nem vallás, csak valami kulturális mozgalom.
2016. febr. 24. 11:57
 5/10 anonim ***** válasza:
47%

A honlapjukon van minden , rabbi holgyek, az LGBT mozgalmat tamogatjak, az imak at vannak irva, meg az unnepeknek is mas nevuk van. Isten meg aztan abszolut nem is resze a vallasnak.

Teljesen " kihereltek " az egesz judaizmust :)

2016. febr. 24. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 r.sentinel ***** válasza:

Kedves kerdezo !!


A kersztenynek nevezett vallast a zsidoktol kaptuk, tehat megkerdojelezheted mennyire szorol szora szent a Biblia, termeszetesen megvan a sajatos gerince az irasnak amiben a feny rejtozik, de egy vakon hivo ezt kevesbe fogja helyesen ertelmezni, mert sok a szinezek es adalek.

2016. febr. 26. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Szia kérdező!


Nos ,én vagyok az a bizonyos humanisztikus zsidó emberke ,akiről most nagyba szó van.


"Akkor most a humanista zsidók miben hisznek? Ez most vallás vagy politikai irányzat?"


Vallás. Az ,hogy ki miben hisz az mindenkinek a magányügye ,de azért természetesen vannak korlátok.


Egyébként *humanisztikus.

Mivel héberül is:


הומניסטית

(kiejtés: humánisztik)


Amit fordíthatunk "humanistának" is ,de angolul a "humanistic" elnevezés közkedveltebb ,és ezt a szót csak "humanisztikusnak" fordíthatjuk.


"Ha jól értelmezem, semmilyen felső hatalomban nem hisznek"


Jól értelmezed ,..........illetve nem akarok hücpéskedni ,DE:


Nálunk humanisztikus zsidóknál a hit nincs -nagyobb mértékbe- semmihez sem kötve.

Van olyan aki hisz I-tenbe.

Mi (mivel én is hiszek I-tenbe) vagyunk a vallásos humanisztikus zsidók.

És vannak azok akik félig-meddig hisznek I-ten létezésébe ,vagy egyáltalán nem hisznek.

Ők a szekuláris humanisztikus zsidók -ők vannak többségbe-.


"ez így mitől vallás?"


A vallás nem az I-ten hívéstől függ.

Szerintem te félre értelmezed a vallás szó fogalmát.


"Nekem ez inkább valami balliberális zsidó klubnak tűnik, nem vallási irányzatnak."


Mi ,humanisztikus zsidók -legalábbis én- nagyon próbálok a politizálástól távol maradni.

A liberalizmust pedig egyenesen egy negatív ideológiának vélem.


"magukat vallásosnak, ha felsőbb hatalomban nem hisznek, illetve 1-2 általuk kiválasztott tradíción kívül semmilyen vallási szokást nem tartanak?"


Lásd amit írtam feljebb.


"1-2 általuk kiválasztott tradíción kívül semmilyen vallási szokást nem tartanak?"


Ez nem igaz.

Bár mindenkire személyre van szabva ,de ezek azok az ünnepeket amiket egy humanisztikus zsidónak illik tartani (én a modern izraeli ünnepek kivételével mindegyiket tartom ,de többet tartok. Pl. a szigdet -etióp zsidó ünnep- is tartom "szekulárisabban".):


[link]


2-esnek:


"Egyfelől egy zsidó nemzeti-kulturális mozgalom. Másfelől pedig nem vallás, hanem inkább valláspótlék."


Ez az információ teljesen téves.


A "valláspótlékról" meg csak annyit ,hogy mi úgy véljük ,hogy a judaizmus nem szimplán csak egy vallás ,hanem maga a "lifestyle hayehudi" (לייפסטייל היהודי).

Egyszóval maga a "yiddishekeit"(ייִדישׁעקײַט).


"azonban semmilyen hittétel megvallását nem várja el a "híveitől"."


Ez is téves.

Mi a deizmus alapjait valljuk -ha I-tenhívőrről van szó ,ha szekulárisról-.


"Kedves" 5-ösnek:


"rabbi holgyek"


Igen ,mivel mi úgy gondoljuk ,hogy nemtől függetlenül bárkinek van jóga tanulmányozni a tórát és magát a tanakhot + bármilyen rabbinikus iratot -ha még nem is fogadja el- és közbe szeretné is vezetni a közösségét.


"az LGBT mozgalmat tamogatjak"


Nem támogatjuk ,hanem elfogadjuk a homoszexualitást,leszbikusságot,biszexualitást..stb

Mivel ezzel nincs gond.


"az imak at vannak irva"


Imák nincsenek átírva ,és nem is lehetnének ,mivel mi nem is imádkozunk (lásd: deista gondolkodás).

Mi csak áldásokat mondunk jóntefekkor (ünnepek),sábeszkor,böjtökkor és chászünekor (esküvőkor).

+

Kádist temetéskor ,de azt is emlékezés képen az elhunytra.


"meg az unnepeknek is mas nevuk van."


Nincs (lásd: link).


"Isten meg aztan abszolut nem is resze a vallasnak."


Nem függetlenül ,De -nem akarok megint hücpe lenni DE- mi az ,hogy vallás?

A humanisztikus irányzat a judaizmuson belül.

Kevered a fogalmakat.

Mint írtam ,nálunk nem a konkrétabban a hiten van a hangsúly.


"Teljesen " kihereltek " az egesz judaizmust :)"


Te pedig inkább növelhetnéd tudási "libidódat" ,mivel úgy látom óriási nagy butaságokat hordasz össze.

Az ,hogy téves infókat tudsz még önmagába nem lenne córesz ,de viszont az ,hogy közbe így ítélkezz az már nagy córesz. ;)


Üdv!

2016. febr. 29. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem a "szakteruletem " a vallas de ha mar "óriási nagy butaságokat hordasz össze" volt a reakciod a kommentaromra, akkor itt lenne egy ket link amit korabban talaltam.


Az atirt imakra :


[link]


A brit tikun is kicsit megvaltozott, amint latod egy " naming ceremony" lett belole, a kis baby WanKenobi szulei probalnak egy " keresztelot :) osszehozni

Ekeppen :


[link]


Es ezek csak egy rovid guglizas utan ugrottak ki

Szoval nem hinnem hogy minden amit irtam oriasi nagy butasag lett volna.

De mindettol fuggetlenul, sok sikert es erezd jol magad a humanisztikus zsidosag forradalmi uj agazataban.

2016. febr. 29. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ezek nem imák (תהילים) ,hanem áldások (ברוכות).

Azon belül szekularizáltak ,a szekuláris (agnosztikus/ateista) hívek részére.

2016. febr. 29. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

9-es vagyok:


Folyt.


+ A Kahal B'raira és a society for humanistic judaism áldásai eltérnek.


+ Bris Sholuym


Az ,hogy ki hogyan nevezi el a gyerekét az a saját dolga.

Bár én nem nevezném el egy filmbe szereplő jedi harcosnak.

Nem jed' ,hanem jew nevet adnék neki. :DD


Egyébként meg nem változott meg.

A bris shuloym ,kiváltja a bris milot.


+ Keresztelőt semmiféleképpen. :)


Köszönöm szépen és jól érzem magam a humanisztikus zsidosag "forradalmi uj" agazataban.


Neked meg jó potencia növelést. ;)


Üdv!

2016. febr. 29. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!