Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Többistenhit megjelenése a...

Többistenhit megjelenése a Bibliában? (lent)

Figyelt kérdés

A Tízparancsolatban van az a parancsolat, hogy "Ne legyen más istened!". Ez nem feltételezi azt, hogy annak idején, még a zsidók is hittek abban, hogy több isten van, csak épp a saját hitük kimondta, hogy azok hamis istenek? (nem tudom jobban megfogalmazni, hogy ne legyen félreérthető)

Légyszi, ne hülyézzetek le! Nem vagyok sem zsidó, sem keresztény, viszont érdekel a mitológia és a régi korok embereinek világnézete, a vallástörténet, hiedelemvilágok és azok keveredése.


2017. jan. 18. 17:23
1 2 3 4
 31/32 anonim ***** válasza:

Folyt.a 30.Hsz.-hoz:


sok,a 10 parancsolathoz hasonló erkölcsi normát.

2017. febr. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/32 anonim válasza:

Sajnos kicsit hosszúra nyúlt a megírása, így bocsánat a pontatlanságok miatt...


#4 "(...)a többi isten ellen csak mennydörög, és tiltja az embereinek a kapcsolatot - de egyetlen szó sincs arról, hogy bármit is próbálna tenni ellenük. Valószínűleg azért, mert erre nincs is hatalma."

bővítette (#26):"Mivel a sok isten,csak az elmékben él,Istennek csak azokkal az elmékkel van baja,akik ott éltetik."


Ha jól értem, igazából te is azt mondod, hogy nincsenek nem?

Összefésülve a kettőt: Ha tényleg van több "isten", ám ezek csupán a képzeletünk szüleményei, azok ellen valóban nem tehet semmit Isten, mivel ő maga adott az embernek szabad akaratot. Viszont mivel képzelt istenek, a valóságra nincsen befolyásuk.


#6 "(...)Más istenségek valóban léteznek.(...)"


Csak a megfogalmazásba kötnék bele, ugyanis ők nem istenek, hanem mint mondtad bukott angyalok. Az Istenen kívüli természetfeletti erők jelenlétét ugyanis a Biblia (és az Egyház) sem tagadja, ezek viszont (nagyrészt) a gonosztól erednek.


#9 "Természetesen,temérdek isten létezik,bár ezeknek a valós isteni tulajdonsága-egy kivételével-csak a fantáziákban él.(...)"


Ezt most nem egészen értem... Most azt akartad ezzel mondani hogy mindenki hihet annyi istenben, amennyiben csak akar, viszont ezeknek a hatása csak illúzió?


#11 "(...)Nem véletlen az, hogy a Biblia tele van tiltásokkal, és olyan utasításokkal, amelyeket arra hoztak létre, hogy az embereket, megpróbálják egy új fajta rendszer felé vezetni. Ahogy említettem is, a tíz parancsolat maga is egy átemelt szöveg rész(...)Ez a logikusan gondolkozó embernek, egyértelműen rámutat arra, hogy a Biblia, a régi panteista rendszereket volt hívatott felváltani. A világban vallások ezrei léteztek már akkor is, és minden ország külön istenekben hitt, mivel a háttérhatalmak így nem tudtak teljes kontrollt gyakorolni az emberek felett, szükséges volt, hogy létrehozzanak, egy olyan vallást, amely eltávolítja a régi isteneket, és létrehoz egy olyat, amely mindenki és minden felett áll.(...)"


Valóban, a Bilbia tele van tiltásokkal, ezzel nem lehet vitatkozni, azonban ez a zsidók törvénykönyve, úgyhogy ez szerintem teljesen természetes.

A tíz parancsolat lehet, hogy átemelt szövegrész, de a tartalmát, ami miatt bele lett téve, nem ez határozza meg... Apropó... Egy egyiptomi könyvben miért lenne olyan parancs, ami megtiltja a többistenhitet? Szerencsére most nem volt kedvem átnyálazni több mint 50 oldalnyi egyiptomi szertartást, de az ember-ember kapcsolatára vonatkozó törvények alap normák, amelyeket természetesnek kéne venni törvények nélkül is... Vagy szerinted lehet olyan társadalomban élni, ahol a lopás, ölés, stb. nincs tiltva? Nem hiszem, hogy van olyan vallás, ami nem tiltja... [Mielőtt jönnek a bősz kommentelők a keresztesháborúkkal, jelezném, hogy a katolikusok nagy része nem érintett benne, de kedves ateista, te sem akarod, hogy a legrosszabb, ateisták által elkövetett tettek alapján ítéljenek meg téged. Az inkvizícióhoz így előzetesen annyit fűznék hozzá, hogy Európában az inkvizíció idején az egyházjog a világi jog előtt járt több mint 500 évvel...]

Az időbeli különbségről fölösleges vitatkozni, ez igazából a Biblia hitelességén múlik...

Ezt igazából nem lehet rendesen megcáfolni, de a Kereszténység (eredetileg) nem manipuláció céljából alakult (alapította hitünk szerint Jézus). Gondolj bele: Ha valamiben nem hisz valaki teljes szívéből, azért hajlandó lenne meghalni? Márpedig sokan haltak meg, és most is halnak meg csak azért, mert keresztények. [Erre légyszíves ne reagáljon senki, ezen a vonalon nem lehet konklúzióra jutni]


#18 "(...)Ha a biblia igaz akkor az özönviz kb 4400 évvel ezelőtt volt(...)"


Ebbe se kéne most belemenni, bár a Biblia sok eseményét tudjuk történelmi tényekkel alátámasztani(, a legfontosabbat, Jézus létezését, és kereszthalálát is), de nem kéne a két területet keverni. Az irodalmat sem fogod fizikával magyarázni.


#22 "(...)Az itteni többesszámot nem lehet a királyi többesnek betudni, hiszen Isten mint kétnemű lény nyilatkozik magáról, ami csak avval magyarázható, hogy különálló istenek (tételesen férfi és nő nemű isten) hite jelenik meg az írásban (...) Tehát az Isten fiai szerepelnek benne (...)"


/A konkrét idézetet lásd az eredeti hozzászólásban/

De igen, az hogy Isten többesszámban beszél, nem ezt jelenti. Istennek nincs neme, mivel három személyből áll az Isten, ő maga a Szentháromság. Egy Isten három személyben. Tudom, ez elég elletnmondásos, lehetne mondani, hogy akkor már ez is többistenhit, de a lényeg, hogy ők egyek. [Na mindegy, ezt amúgy szerintem senki sem érti :D]

Sajnos most nem volt energiám ennek jobban utánanézni, de ez az Isten fiairól szóló rész tényleg érdekes.

- bocsánat, én is közben olvasom a kommenteket, #23 nagyon jól leírta ezt, de azért azzal is kötözködünk:


#23 "(...)Isten,Ádámot,és Évát beavatta a teremtés titkaiba,s így a genetikába is.Utódaik génmódosításokkal megváltoztatták egyes növényevő állatok étkezési szokásait,és azok ragadozókká váltak,s eközben Gmó-s embereket is"tenyésztettek".Ezek az óriások.(...)"


A komment többi részével teljes mértékben egyet tudok érteni, azonban nem tudom, hogy ezt most komolyan gondoltad-e, vagy csak idetrollkodtad-e. Ez inkább egy elrugaszkodott sci-fi film alapsztorijának tűnik... (#25, pontosan :D)


#24 "(...)A valóságban is egy tőről erednek [a vallások], méghozzá az előemberek természethitéből. Ez kivétel nélkül többistenhit volt!(...)"


Nem tudom, ezt hogyan tudod bizonyítani, de igazából ezen fölösleges vitatkozni, én sem tudom az ellenkezőjét.

dettó #29



Végül pedig csak hogy a kérdésre is válaszoljak önállóan:

A kulcsszó a "hittek", ugyanis hiába hiszed, hogy három nap körül kering a Föld, ha az nem igaz. A tízparancsolatot az egyiptomból való kivonulás után kapták, ahol évszázadokig csak politeizmussal találkoztak, szóval elég valószínű, hogy ők is valamennyire asszimilálódtak, így biztos hogy voltak, akik vallásilag inkább egyiptomiak, mint zsidók. Ennek bizonyítéka, amikor Áron (Mózes testvére) pont a törvények megkapása alatt/előtt öntetett egy aranyborjút, hogy istenként tiszteljék.

2017. jún. 28. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!