Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Honnan ered az az urban...

Honnan ered az az urban legend, hogy a Biblia egy morális útmutató?

Figyelt kérdés

Az Ószövetség primitív és barbár, és Jézus is sok hülyeséget hordott össze, mint például hogy a gondolat bűn, meg tűzre a bűnösökkel...


És kérdem én, ha a Biblia annyira fain, akkor miért a római jogot alkalmazzuk a gyakorlatban?



2017. jún. 8. 11:07
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
valszeg a bibliából..?
2017. jún. 8. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

"Onnan, hogy ha valaki azzal jön: "Nincs Isten!", akkor arra az az egyik visszakérdés: "Akkor mi az erkölcsiség forrása?""


Az adott kor közmegegyezésen alapuló erkölcse. Se most, se régen, de valószínűleg a jövőben sem lesz egy egységes, kőbe vésett erkölcs, amit minden közösség a magáénak vall és nem változik meg. Nem kellenek ahhoz istenek, hogy az emberek el tudják dönteni, mi az ami a közösség javát szolgálja.

2017. jún. 8. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

"A rómaiaknál fel sem merült, hogy a jogot bármiféle erkölcsiségnek megfeleltessék.

"

Ez így erős túlzás.

Természetesen a rómaiaknak is voltak erkölcseik és a törvényeik is mutatják ezt. Az igaz, hogy következetesen, sőt, mereven alkalmazták és sok tekintetben furcsa számunkra, de az élet minden területét szabályozták, az egymás mellett élést, a házasságokat, a szexualitást, a magán és a közvagyon védelmét, az örökösödést, sőt, a háborúzást is.

Óh tempora! Oh mores!

Vagyis ó korok, ó erkölcsök - sajnálkozik az erkölcs romlásán a filozófus.

A bibliai Újszövetség keletkezése idején már a levegőben voltak azoknak az eszméknek a csírái, vagy alapjai, amik ott megjelennek. Seneca például ki is mondja, hogy a rabszolga is ember, sőt, sokat foglalkozik a plebs, vagyis az alsóbb néposztály helyzetével, meglepően modernnek tűnő szemlélettel.

Ezzel nem akarom lebecsülni a Biblia korszakalkotó szerepét, csak felhívom a figyelmet, hogy akkor már megérett rá az idő, hogy a Biblia és a kereszténység nemes eszméi napvilágot lássanak.

Egyébként ateista vagyok, de elismerem, hogy a maga korában a kereszténység eszméi előre vitték a világot, bár úgy vélem, hogy mára sok tekintetben visszahúzó erővé vált a vallás.

2017. jún. 8. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
71%

"Honnan ered az az urban legend, hogy a Biblia egy morális útmutató?"


a sötét középkor vallási diktatúráiból

az volt az erkölcs ha csúnyán néztél egy egyházi személyre már vitt is az inkvizíció

ilyen megfélemlítés mellett beleverték az emberekbe hogy a vallási terror jelenti egy igaz kereszténynek az erkölcsöt

nem nagyon volt opció mert vittek a pincébe "beszélgetni"

minden nemlétező bűnöd megvallottad miután kitépték mind a 20 körmöd kaptál egy kínok körtéjét és feldobtak a kínpadra hogy igaz keresztény lehess


mindenki hangoztatta hogy csak a biblia igaz és erkölcsös

szerencsére már csak a szavakkal égetik magukat a keresztények nem a máglyán az embereket

2017. jún. 8. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
90%

# 10


Már bocsánat, kedves Titus Pullo, de jogon vagyok, tanultam római jogot, és amit mondasz, az egyszerűen nem igaz.


A római jognak nagyon is megvoltak a (római kori) erkölcsi alapjai. Eleve a római jog egyik legősibb (és legfontosabb) forrása a szokásjog (consuetudo), és szerinted honnan máshonnan nem származik a szokásjog, mint az erkölcsből? Bizonyos életviszonyokra nézve egy szokás alakult ki, ami mögött ott állt egy idő után az állami kényszerhatalom is, amit később különböző egyéb jogforrások egészítettek ki (pl. törvény, senatusconsultum stb.), majd váltak egyre fontosabb szerepűvé.


Az tény, hogy az ősi jog eléggé kötött volt (ius strictum), de ebben azért benne volt az, hogy voltak olyan alapvető jogügyletek, amik nagyon formakötöttek voltak. De ahogy haladt az idő, a praetor jogképző tevékenysége során ez a merevség szépen feloldódott és a jog rugalmasabbá vált.


Az sem igaz, hogy a formai hagyományokon túl ne lennének olyan alapvető jogi tételek, amiket a mai kor is átvett és alkalmaz. Ilyen volt pl. az, hogy egy perben mindig annak kellett állítását bizonyítania, aki valamit állított (ugye erről az a keresztény inkvizíciónál valahogy megfeledkeztek), a jóhiszeműség követelménye bizonyos esetekben stb.


Az is abszolút hamis, hogy a jogot úgy alkalmazták, mint pusztán egy számítógép alkalmaz egy logikai rendszert. Szerinted az a fogalmunk, hogy aequitas, honnan származik? Méltányosságot jelent, és az angolban is megvan hasonló formában ("equity"). A praetor, vagyis a bírói hatalommal rendelkező tisztviselő gyakran gyakorolt méltányosságot, szembemenve sokszor ezzel az eredeti joggal. Meg egyébként is: "Ius est ars boni et aequi", vagyis "a jog a jó és a méltányos művészete".


Namármost, az persze nyilvánvaló, hogy a római kor erkölcse (és ebből kifolyólag az abból fakadó jogrendszer) számunkra elég barbár, de azért halkan jegyzem meg, hogy az USA-ban (ugye az egy nagyon keresztény ország volt) egészen 1861-ig fennált a rabszolgaság intézménye. 1861-ig! És a kereszténység eljövetelével se lett a világ hirtelen egy utópia, iszonyat sok mocsok volt azután is.


A római jog az európai jogrendszer alapja, kiterjedő volta széles szabályozást jelentett (személyi és családjog, kötelmi jog, dologi jog, öröklési jog, kereskedelmi jog, még büntetőjog is), rendkívül nagy hatással van a mai jogra, nem csak formailag és technikailag, hanem, ahogy levezettem, a fontos tételeket tekintve.


A kérdezőnek:


persze, ez nyilvánvalóan így van. A kereszténység egyes részei lehettek az adott korban progresszívek, de azért a Biblia egy olyan korban íródott, ahol annyi mocsok volt (háború, népirtás, nemi erőszak stb.), hogy az akkori erkölcsök mára jórészt használhatatlanok. Egyébként én a Jézus-féle "szeressükmégazellenségeinketis" mentalitással sem értek egyet.

2017. jún. 9. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 Orfeus ***** válasza:
100%

Teljesen mindegy hogy kezdetleges, vagy barbár, vagy akármi. Te, aki ma olvasod a bibliát, egy szép könyvet kapsz, amit a sok évszázad alatt össze vissza cenzúráztak, hogy jobban eladható legyen. A biblia kb kétszer ekkora lehetett.


Ez is egy teremtéstörténet, ahogy van a Magyaroknak is, az indiánoknak is, az az ilyen olyan törzseknek is, stb. Ez jutott el arra a helyre, ahol befolyásosabb emberek voltak.


Ez olyan, hogy ha orbánnak tetszik a foci, akkor stadionokat fog építeni, pénzeli a csapatokat stb stb. Ez így menne kb 20-30 évig, akkor a következő generáció már ebbe születne bele, ezt látja a szülőktől, így sokkal több ember lenne aki a focit szereti.


Erőszakkal lett terjesztve, ezért ez az egyik legelterjedtebb teremtéstörténet. Számtalan ember életét ontották ki Isten nevében, és a mai napig is a legbefolyásosabb szervek közé tartozik.


Akármilyen vallásban hiszel, abban nincs semmi bűn. Ahogy a terroristák is hisznek valamiben, a szent háborúban, úgy a keresztesek is hittek valamiben. Az hogy a pénz volt a lényeg az ugye lényegtelen.


Erről szól az egész. Ha 1 kívánságom lehetne, mivel nem akarok ilyen erőszakos világban élni, eltörölném az összes nagy vallást, és sokkal nagyobb békét lehetne elérni.


Ez az én véleményem.

2017. jún. 12. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!