Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Összefér egymással a hit és a...

Összefér egymással a hit és a tudomány?

Figyelt kérdés

Ezen sokat gondolkodtam, és úgy gondoltam, felteszem ezt a kérdést, hogy mélyebben ismerjem meg a feltett kérdést.


Jelenleg úgy gondolom, hogy a hit NEM fér össze a tudománnyal. Ezt megpróbálom logikusan levezetni:


1. Először is tisztáznám, hogy nyilvánvaló, a két dolog megférhet egy emberben.

2. Azt is tisztáznám, hogy a kettő ütközésével kapcsoltban nem vetném fel azt, hogy a vallásos hit és a tudomány feltétlenül ellentmondana. Hiszen pl. Isten léte és az evolúció még önmagában NEM mond ellent egymásnak: pl. lehet, hogy az evolúció oka is Isten. Tehát alapvetően tartalmilag a kettő bizonyos mértékig összeegyeztethető.

3. A problémám módszertani, és a kettő itt keveredik ellentmondásba. Egy tudós ugyanis úgy vizsgálódik, hogy valamilyen módon megpróbálja empirikusan alátámasztani azt, amit állít, míg a hit nem. Namármost, mielőtt félreértene valaki, NEM állítom egy szóval se, hogy Isten léte még nem létezhet. Nyilván józan ésszel belátható, hogy Isten léte nem cáfolt. De nem is igazolt, és a probléma itt van.

Képzeljünk el egy tudóst, aki a következőt állítja: "Földönkívüli élet létezik". Ugye, hogy egy ilyen tudós nem vehető komolyan? Mégpedig azért, mert a tudomány csak alappal, méghozzá erős alappal állíthat valamit - így valami létezését is. Ha van egy olyan kérdés, amit nem tudunk megválaszolni legjobb tudásunk szerint - ilyen a földönkívüli élet léte - akkor nagyon egyszerű, mi a helyes "válasz": nem tudom. Így, szimplán. Elismerjük, hogy túl kevés tudásunk van ahhoz a dologhoz, hogy vélemény alakítsunk róla.

Hozzáteszem, az ilyenfajta agnoszticizmus esetén lényegtelen, hogy konkrét esetünkben igaz-e vagy sem az adott állítás. Ha esetleg felfedezzük, hogy tényleg van élet más bolygókon, attól még az említett tudós említett állítása ugyanolyan irracionális. Hiszen hiába lett igaza, maga az állítása tartalmatlan volt, nem volt mögötte empirikus igazolás.

Ilyen módon Isten létével kapcsolatban az a racionális - és a tudománynak megfelelő - állítás, hogy: "nem tudom".


Feedback is appreciated :)



2017. jún. 10. 23:36
 61/113 anonim ***** válasza:
73%

"A tudományt Isten adja mindenki fejébe."


Ezt nem gondoltad komolyan igaz?

2017. jún. 13. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/113 követ62 ***** válasza:
11%
De igen. Nayon is.
2017. jún. 13. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/113 anonim ***** válasza:
55%

"A bűnt nem Isten adta hanem Sátán.

Csak az erkölcsöt.

Pont ezert nem férnek össze."


Ez mi? Már nem csak Isten, hanem sátán is?

Hülyeségeket beszélsz..

2017. jún. 13. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/113 anonim ***** válasza:
15%
"A ki a bűnt cselekszi az ördögből van; mert az ördög kezdettől fogva bűnben leledzik. Azért jelent meg az Istennek Fia, hogy az ördög munkáit lerontsa." - (1. János 3,8)
2017. jún. 13. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/113 követ62 ***** válasza:
10%

Erős a gyanúm, hogy nem is akarod megérteni.

Így felesleges minden érv.

Úgy is hamarosan egy erőssebb érvet fogtok megtapasztalni (mindenki aki nem hisz) és az ellen senkinek nem lesz ellen érve.


JÉZUS JÖN!

2017. jún. 13. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/113 anonim ***** válasza:
15%
"Minden jó adomány és minden tökéletes ajándék felülről való, és a világosságok Atyjától száll alá, a kinél nincs változás, vagy változásnak árnyéka."-(Jakab 1,17)
2017. jún. 13. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/113 anonim ***** válasza:
77%

"JÉZUS JÖN!"

Én jobbat tudok:

Lenin anyja ismét terhes!


...amúgy elnézést, hogy túl nehezet kérdeztem. Az ember ugye mindig reménykedik.

2017. jún. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/113 anonim ***** válasza:
81%

"JÉZUS JÖN!"

Akkor én megyek, minden jót..!!

2017. jún. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/113 követ62 ***** válasza:
49%
😙👋👍❤
2017. jún. 13. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/113 anonim ***** válasza:
100%

"JÉZUS JÖN!"


Legalább fénysebességgel jön, vagy még azt is átlépi?

Mikor érkezik?

2017. jún. 13. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!