Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi az eredendő bűn? Mi az az...

Csonka János kérdése:

Mi az eredendő bűn? Mi az az egyház szerint, és mi az szerintetek?

Figyelt kérdés

Szóval ha szóva került eredendő bűn, mindig fellázadt az énem. Próbálok megalkotni magamnak egy olyan választ, amit elfogadok, de ha nem megy, elvetem ebben a formájában ezt a gondolatot.

Ez a következő:

Az eredendő bűn tehát az RÉSZBEN az, amiért Isten előtt fejet kell hajtanunk, és a megbocsátásért esedeznünk.

A történetet mindenki ismeri: Isten megtiltja, hogy egyen Ádám és Éva a fáról, azonban Éva szakít, majd megkínálja párját, aki elfogadja, és eszik a gyümölcsből. Isten erre megátkozza (itt nem rossz szándékot tulajdonítok neki, félreértés ne essék, nem a hétköznapi értelemben vett átokra gondolok. talán ez jobban tetszik: módosította az ember és felesége létét) a két emberpárt:

Éva-"Az asszonynak monda: Felette igen megsokasítom viselősséged fájdalmait, fájdalommal szűlsz magzatokat; és epekedel a te férjed után, ő pedig uralkodik te rajtad." (Gen 3-16)

Ádám-"Az embernek pedig monda: Mivelhogy hallgattál a te feleséged szavára, és ettél arról a fáról, a melyről azt parancsoltam, hogy ne egyél arról: Átkozott legyen a föld te miattad, fáradságos munkával élj belőle életednek minden napjaiban.

Töviset és bogácskórót teremjen tenéked; s egyed a mezőnek fűvét.

Orczád verítékével egyed a te kenyeredet, míglen visszatérsz a földbe, mert abból vétettél: mert por vagy te s ismét porrá leszesz." (Gen-17-19)


A büntetés tehát az, hogy halandók lettek, a halandó lét nehézségeivel és szenvedéseivel kell megbirkózniuk életük végéig, ha az Istennek való Lét szerint akarnak élni, csakúgy mint a leszármazottaiknak.


A problémám személy szerint azzal van, ahogy ezt az egyházban sugallják. Akárhányszor az egyetemes vallás képviselőivel volt dolgom, és ez szóba jött, úgy beszéltek erről, mint egy olyan bűn, amiért térden csúszva kellene bocsánatért könyörögnöm a feszület előtt. Mintha lenne valami, amiért bűnbánatot, és lelkiismeretfurdalást kellene éreznem.

Ilyenkor elgondolkozom, hogy mi a bűnöm? Eredendő bűn, tehát már bennem van a kezdetek óta. Mi van bennem a kezdetek óta? Az élet. Akkor ezek szerint bűnös az életem? Nem érzem annak, de ha igen, miért? Mert embernek születtem, és nem egy tudatlan (öntudattal nem rendelkező) állatnak? Nem vettem el más ember életét, nem tettem tönkre mást, nem okoztam szenvedést akaratlagosan másnak, akkor mi az? A letöltött zene miatt kéne rosszul érzenem magam? Amint megengedhettem magamnak, előfizettem és legálisan hallgatom a zenét.

De ha már itt tartunk, a 11 éves öcsém mit vétett, amiért bűntudat kéne, hogy gyötörje? Ő miért bűnös? Sőt, már születésnél azok vagyunk, mert "nem ismerjük a Teremtőnket".Ergo, az a csecsemő, amelyik meghal, a pokolba, vagy mások szerint a purgatóriumba kerül.


Remélem sikerült átadni a lényeget, hogy az eredendő bűn ezen megfogalmazásával mi a bajom. Az egész lényem fellázad ellene, a lelkem, és az igazságérzetem áll fel ilyenkor és szólal meg. Legalábbis így érzem :)


Ha az eredendő bűn alatt a parancs megtagadását gondolom, akkor viszont az erre való hajlamot Isten ültette el bennünk. Ezért megint csak nem érezhetem magamat felelősnek. Többek között a kíváncsiság, az engedetlenség (és elégedetlenség) az, ami miatt ott tart a nyugati kultúra ahol tart. Ezért érezzek bűntudatot? Hogy az emberi történelem során még nem élt ilyen jól az ember? Hogy kevesebb a szenvedés, mint valaha?


Úgy gondolom, hogy a gyümölcs szakításának ügye az átokkal le is zárult. Halandók lettünk. De ezért nem kellene, hogy bűnt érezzünk. Az apa bűne nem teszi automatikusan bűnössé a gyermeket. Átterjedhet rá (alkoholista apának sokkal valószínűbb, hogy a gyermeke is az lesz), de az emberben meg van a bűn felé való emelkedés képessége.


Úgy gondolom, hogy Istennek végig ez volt a terve velünk. Nem öntudatlan, engedelmes gyermekeket akart az idők végezetéig a Paradicsomban. Akkor angyalokkal népesítette volna be. Olyat alkotott, amit félig a rend, félig a káosz alkot. Olyasvalamit, ami természete miatt képes a transzendenciára. Elvégre a saját képére alkotott minket... :)


Nos, ti mit gondoltok? A témáról, a véleményemről, biztos sokatoknak megvan a saját interpretációja. Kíváncsian várom a kommenteket!



2018. szept. 25. 23:42
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
92%

A bűn az ha ártasz másnak bármilyen módon.

Én ezt vallom.

2018. szept. 25. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
71%
Az eredendő bűn a keresztény próbálkozás annak az ellentmondásnak a feloldására, miszerint Isten jó és jót teremt, miközben ez a világ és az ember, amit állítólag Isten teremtett, mégsem jó.
2018. szept. 26. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
91%
Nem értek héberül, de erős a gyanúm, hogy nem bűnnek, hanem esendőségnek kellene fordítani. Nem bűnös vagy attól, amit Ádám és Éva elkövettek, hanem megvan benned a hajlam a bűnre (ami mindannyiunkra igaz).
2018. szept. 26. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
31%

Részben csatlakozom az előttem szólóhoz.

A lázadás, nem a Földön kezdődött, hanem az égben. Az egyik angyal, "Istent" kezdett el játszani"

S belevonta az embert a lázadásba. Ha Isten eleve ezt akarta volna, akkor nem büntethetné meg Sátánt sem, mert Ő benne volt a tervben, hogy csapja be az embert és a feleségét.


Az emberiség összesége, egyetlen emberpártól származik, és ezt már tudományosan is bizonyították, a bőrszin, lényegtelen.

Ádám, amikor fellázadt Isten ellen, megtagadta mint jogos szuverént, és elutasította a vezetését. Így Sátán mellé állt a lázadásba. Az angyalok ugyan olyan szabad akarattal rendelkeznek, mint mi Emberek.


Gondolj bele, amikor elrejtőztek az alkotójuk elől, vajon miért tették?

Ádám azzal érvelt, hogy mezítelenek? Na és? Ha jól megfigyeljük, valójában itt nem a szószerinti ruhátlanságról van szó. Hiszen az elől elbújni, aki alkotta őket a teljes mivoltjukban?...

Valójában a szégyenérzet, ami miatt elbujtak, mert rájöttek, hogy hibáztak. S ezután, egymásra mutogattak abban, hogy ki volt a hibás az egyéni tettükért.

Nem ismerték el, hogy személy szerint mindegyikük bűnt követtek el. Mivel ez megtörtént, már nem tudtak az utódaiknak Tökéletességet, bűnre való hajlam nélküli géneket átadni.

Mellesleg megjegyzem, hogy a mai napig is észrevehető ez a megnyilvánulás, amikor valaki butaságot csinál, másokra mutogat, ahelyett hogy azt mondaná, hogy igen hibáztam, mert halgattam a Józsira. Inkább azt mondja, hogy a Józsi a hibás, Ő mondta.


Ennélfogva, ahogy haladunk előre az időben, egyre inkább távolabb vagyunk Ádám és Éva tökéletességétől.

Két tökéletlen embernek, nem születhet tökéletes gyermeke. Nem tudja átadni a hibátlanságot.


Maga dávid király is kijelentette az egyik Zsoltárban:

(Zsoltárok 51:5)  5 Íme, vétekben születtem, úgy vajúdtak velem, És bűnben fogant engem anyám.


Ez nem azt jelenti, hogy Dávid anyukája félrelépett és ebből a kapcsolatból született. Hanem azt, hogy már az anyukája és apukája, és annak az anyukája és apukája...., már nem voltak tökéletesek, és büntelenek.


Egyébként azt itt hozzá kell tennem, hogy Halhatatlanságot nem kapott Ádám sem, ahogy az angyalok sem. Az örök élet addig szól, amg Isten erkölcsi vezetése alatt él az ember, és nem lázad fel ez ellen.


Halhatatlnaságot, csak Jézus kapott egyes egyedül.S azt is azért, mert alaposan bizonyított.Ádámmal ellentétben, végig megőrizte a feddhetetlenségét, s mint tökéletes fedhetetlen ember, halt meg. Isten törvénye szerint halál a bűnért jár. Jézus ok nélkül halt meg, hogy Ádám helyébe lépjen az utódok érdekében.


Istennek pedig egyáltalán nem volt ez a terve. Mert akkor máris megdölt az, hogy az ember szabad akarattal dönthet Isten mellett vagy ellen. Hiszen akkor eleve ezt rendelte el. Bizony ezt az ember tette, és nem Isten terve volt.

Isten képére vagy hasonlatosságára, pedig nem azt jelenti, amire Te gondolsz.

Az ember 4. fő tulajdonságot kapott Istentől amivel maga

Isten is rendelkezik. De nem kapott teljes függetlenséget, mert akkor valóban azt mondhatnánk, hogy halhatatlanságban éltek.

Jézus pedig azért kaphatta meg, mert bebizonyította, hogy soha nem fog és nem is tud, Isten elleni gondolatokat, vagy lázadást szítani.

2018. szept. 26. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
28%

(Ezékiel 18:4) . . .Amely lélek vétkezik, az hal meg.


Az ember nem kapott halhatatlanságot. Az örök élet és a halhatatlanság nem egy és ugyanazt jelenti. Sajnos sokan ez miatt értik félre Isten szavait.

A lélek kifejezés, magára a Földi élőlényre utal, ami az állatokra is vonatkozik.

Ha meghal, a lelke, vagy is maga az élőlény megszűnik létezni.

Ádám ezért is tudta, hogy a halál mit jelent, mivel az állatok, nem az örök élet kilátásával lettek megteremtve. Ezért nagyon is tisztában volt vele, hogy mit fog veszíteni. Isten nem árult zsákba ,acskát, mindenről, alapos tájékoztatást nyújtott, az ember pedig döntött.

2018. szept. 26. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
20%

Talán még annyit,:

Hogy az Egyház, mit tart annak, vagy hogy magyarázza, az nem biztos, hogy egyezik Isten lényével, szándékával, gondolataival. Isten pedig azért íratta le a gondolatait, hogy tudjunk róla, és szabadon döntsünk.


Az már egyénileg rajtunk múlik, hogy mit kezdünk az információval, s ha eleve elrendelte volna, akkor bizony nem közöl semmit, és nincs Biblia, meg Jézus sincs, meg megváltás sincs.

Ahhoz képest, hogy Isten bölcsen alkotott meg mindent, Fura lenne, hogy az embert pedig erre kirendelte, hogy majd az első alkotását, akit a fiának nevezünk és a Földön a Jézus nevet kapta, haljon meg. mert tök jó buli, hogy mindenki szenved, és még a hűséges fiam életével is játszok egy kicsit....


Na jó... Bocsi de elképzelhetetlennek tartom, hogy egy szerető bölcs Isten ezzel szórakozzon.

2018. szept. 26. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
0%

A 23%-os most nagyon jókat írt ezekben az írásokban.

Csak egyetlen dologban téved:

"akkor máris megdölt az, hogy az ember szabad akarattal dönthet Isten mellett vagy ellen. Hiszen akkor eleve ezt rendelte el. Bizony ezt az ember tette, és nem Isten terve volt."

Tudod, egy VÉGTELEN istennél MINDIG PONTOSAN AZ történik, amit ő akar.

Tehát ő akart mindent, ami a világban idáig történt, és ami még történni fog.

KIVÉTEL NÉLKÜL.


Ettől még azért létezhet szabad akarat - de az isten EZZEL EGYÜTT ismeri már a döntéseidet. Mivel ő ismeri a jövőt is.

És ismerte már a teremtés előtt is.

2018. szept. 26. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
39%

@kérdező. Az eredendő bűn azzal járt, hogy az ember megismerte az istennélküliséget. HA szellemben akarom ezt írni, akkor Isten életet jelentő információit, amivel rendelkeztek le tudják cserélni hamis, hazug, sátáni lelkületű dezinformációval. Azaz onnantól tudtak hazudni, lopni, ölni, aggódni, stb... és ezek a (dez)információk uralkodnak az emberen.

A megtérés azt jelenti, hogy az ember Isten segítségével felismeri ezt az állapotát és kéri Istent, vágyik rá, hogy a jelleme krisztusi legyen, és a jó uralkodjon rajta, az legyen a jelleme, az Isten információi alapján éljünk, cselekedjünk, gondolkozzunk

2018. szept. 26. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
71%
Nem értem, hogy az előző válaszolót, miért kellett lenullázni?
2018. szept. 26. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
31%

<7

"Tehát ő akart mindent, ami a világban idáig történt, és ami még történni fog.

KIVÉTEL NÉLKÜL.

Valóban?

Akkor nincs választása az embernek?

Ezekszerint az Isten dönti el, mit választunk?

(5Mózes 30:19, 20) 19 Bizonyságul hívom ma ellenetek az eget és a földet, hogy az életet és a halált adtam eléd, az áldást és az átkot. Válaszd az életet, hogy életben maradj te és az utódaid is, 20 azáltal hogy szereted Jehovát, a te Istenedet, hallgatsz a szavára és ragaszkodsz őhozzá;. . .


Ezen Isten kijelentése, cáfolja az állításodat. Isten nem akarta és akarja hogy így dönts, ezért nem is rendelhette el, mert Ő is azt akarja, hogy élj, és helyesen dönts.


Akkor miért ajánl fel választási lehetőséget.

2018. szept. 26. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!