Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Sok hívő miért szeret ennyire...

Sok hívő miért szeret ennyire hozzá nem értő embereknek adni hitelt?

Figyelt kérdés

Teszem azt, épp olyasmi érvet hoz valaki hogy sok tudós sem fogadja el a csillagfejlődés folyamatát, és hoz egy idézetet egy fogorvostól, aki aztán annyira ért hozzá... Mégis büszkén hivatkozik rá, mondván hogy milyen okos ember, tehát biztos igaza van...

Vagy akik evolúcióbiológiával foglalkoznak, bemutatják hogy működik a mutáció, a szelekció, stb, de a hívők inkább hisznek egy a témában nevenincs Kent Hovindnek, akinek nemhogy evolúcióbiológia, de semmilyen természettudományos végzettsége nincs, csak mert ő meg azt mondja hogy nincs evolúció.


2018. okt. 18. 10:31
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
34%

*Mégis büszkén hivatkozik rá, mondván hogy milyen okos ember, tehát biztos igaza van...


Hivő ember ilyet nem tesz. Különösen annyit nem mond, hogy biztos igaza van.


Maximum elismeri, hogy véleménye szerint nagy koponyának számít, vagy aminek gondolja-de így ahogy te írod:soha.

2018. okt. 18. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
Viszont Ruff Tibor, az egy kiváló koponya:)
2018. okt. 18. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 Mansour ***** válasza:
87%

Kedves Péter!

Sok igazság van abban amit írsz. Egy-két dolgot azonban én máshogy látok. Az evolúcióhoz nem értek, tehát ebbe a témába mélyebben nem is fogok belemenni. Annyit viszont tudok, hogy bár Darwin eredeti elmélete tényleg nem kellően megalapozott, a mai evolúcióbiológia már nem ezen alapul, hanem a neodarwinizmuson, ami a természetes szelekció és a genetika szintézise. A mai evolúcióbiológusok Darwin eredeti megállapításainak nagy részét már nem fogadják el, Darwinon ilyen formában tehát már túllépett a tudomány. Darwinnak az az érdeme, hogy elindított valamit, kitűzött egy irányt, amire a további tudományos kutatások épültek, lassanként megalapozva az elméletet. Abban egyetértek, hogy ez az irány az ateisták, különösképpen a vallás és a hagyományos értékrend ellenségei számára kedvező volt, és lelkesen ragadták meg az ebben rejlő lehetőségeket. De ha ez akkor nem így történt volna, akkor bár késéssel, de előbb-utóbb ugyanide jutott volna a tudomány. Lehet, hogy akkor később a genetikából indult volna ki valami, amiből aztán evolúcióelmélet lett volna. Lehet, hogy nem is evolúciónak hívnák, de a tartalma ugyanez lenne, mivel tudományos megfigyelésekre épül.

Én affelé hajlok egyébként, hogy a végső valóság transzcendens. Nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy az élet vagy az emberi tudat létrejöhetett teljesen véletlenszerű anyagi folyamatok által. Viszont a készre teremtést sem tudom elfogadni, hiszen nyilvánvaló, hogy a világban különféle folyamatok során alakulnak-keletkeznek dolgok. Magát az anyagot, amiből a Földünk és mi vagyunk, sem Isten teremtette, legalábbis nem közvetlenül, a hanem a csillagokban, azok élete és főként halála során jött létre.

Én azt tartom elképzelhetőnek, hogy amit ma véletlenszerű folyamatoknak látunk, azok mögött lehet valami olyan (isteni?) rend, amit egyszer talán majd megismerünk, megértünk. Egyszer talán a tudomány eljut arra a szintre, hogy túllép a módszertani naturalizmuson és valamilyen módon a metafizikát is beveszi a vizsgálódási körébe. Ma még persze nem látható, hogy ez hogyan lenne lehetséges.

Sehol nem látom azt, hogy ennek máris lennének jelei, nem tudom kitől hallottál olyat, hogy "a naturalizmust a tudomány nem igazolja", szerintem komoly tudós ilyet ma nem mond ki. A matematika, az információelmélet bizonyos értelemben tényleg a természettudományok felett áll, más szempontból viszont alatta. Kísérletekkel igazolt eredményeket soha nem fognak megkérdőjelezni matematikai természetű aggályok miatt. Viszont ha a matematikából jön valami előrejelzés, azt kísérletileg kell igazolni, hogy elfogadott ténynek legyen tekinthető.

Az utolsó bekezdéseddel maximálisan egyet tudok érteni.

2018. okt. 18. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
92%

"Ahhoz kell hiszékenynek és tájékozatlannak lenni, hogy azt gondold, hogy az evolúció és a teremtés egymás ellentétei."


Ez így van. Az evolúció nem arról szól, hogy az első élőlényszerű dolgok hogyan jöttek létre, hanem hogy onnantól hogyan alakultak ki a fajok. Vannak elméletek, de az mind csak elmélet, de ezt abszolút nem titkolja a tudomány.


Ugyanúgy nem tudjuk, hogy mi váltotta ki az ősrobbanást. Illetve maga a tudomány az időt sem tudja értelmezni, csak az ősrobbanástól kezdve.


Én, mint ateista, semmit nem zárok ki, ami létrehozhatta az életet, csak valószínűbbnek tartom, hogy egy villámcsapás létrehozta a több millió potenciális föld közül több milliárd év alatt egyetlen helyen az első élőlényszerű valamit.


A vallást úgy tekintem, ami egy jó eszköz volt az embernek megmagyarázni magyarázatra váró dolgokat. Pl. nyilván akkor van eső, ha az esőisten azt akarja. Tök kézenfekvő és logikus magyarázat. Ami ennél mégegyszerűbb, ha van egy mindenható. Ott már bármi mögé be lehet magyarázni az ok-okozati láncba.

2018. okt. 18. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
77%

Ez a kreacionista réteg általában egy iskolázatlan réteg. Nem értenek hozzá, látják hogy ott van a neve előtt hogy "Dr." vagy még az se, csak valamiért tudósnak van titulálva, akkor örülnek neki hogy egy okos ember azt mondja amit hallani akarnak.


Amúgy kár idegeskedni rajta, mert semmit nem befolyásolnak azzal hogy ebben hisznek.

2018. okt. 18. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:
61%

"Nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy az élet vagy az emberi tudat létrejöhetett teljesen véletlenszerű anyagi folyamatok által."


A életet nem tudjuk, hogy keletkezett. Oda mindenki abszolút azt gondol, amit akar.


Viszont az emberi tudat az evolúció terméke és magát az evolúciót nem a véletlen irányítja. Ezt nagyon fontos megérteni, hogy az evolúcióban az előnyt szerzett egyedek fogják nagyobb valószínűséggel továbbszaporítani a génjeiket. Ilyen formán az adott környezet irányítja az evolúciót, így alakult ki a kardfogú tigris, mert előny volt a nagy fog, amikor a nagy lassú emlősöket kellett legyilkolni. Viszont amikor a nagy lassú emlősök eltűntek, a faj nem tudott ehhez alkalmazkodni és gyakorlatilag az evolúció kiirtotta a versenyképtelen fajt.

2018. okt. 18. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 Mansour ***** válasza:

"Viszont az emberi tudat az evolúció terméke és magát az evolúciót nem a véletlen irányítja."

Ez igaz, itt nem lehet teljesen véletlenszerű folyamatról beszélni, bár szerepe van benne a véletlennek. Szóval inkább úgy fogalmaznék, hogy nehezen tudom az emberi tudatot kizárólag anyagi folyamatok "melléktermékeként" értelmezni. A tudat létrejöttére vonatkozó evolúciós magyarázatot jobb híján el tudom fogadni, de van bennem valami intuitív sejtés, ami azt súgja, hogy a tudat több kell legyen ennél. Filozófiai megközelítésben végül is a tudat az egyetlen objektív valóság, hiszen mindent a tudatunkkal észlelünk... :)

2018. okt. 18. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:

"Ez igaz, itt nem lehet teljesen véletlenszerű folyamatról beszélni, bár szerepe van benne a véletlennek."


Tekintheted súlyozott valószínűségnek, ahol a súlyozást a környezet adja. Ezek miatt a súlyok miatt nem lehet rá mondani, hogy véletlen. Mert abban pl. biztos lehetsz, hogy nem a 3 lábú félig vak kardfogú fog jobban szaporodni.


"Szóval inkább úgy fogalmaznék, hogy nehezen tudom az emberi tudatot kizárólag anyagi folyamatok "melléktermékeként" értelmezni. A tudat létrejöttére vonatkozó evolúciós magyarázatot jobb híján el tudom fogadni, de van bennem valami intuitív sejtés, ami azt súgja, hogy a tudat több kell legyen ennél. Filozófiai megközelítésben végül is a tudat az egyetlen objektív valóság, hiszen mindent a tudatunkkal észlelünk... :)"


A tudatot(=emberi szintű okosság) ugyanúgy lehet magyarázni, mint bármi más evolúciós előnyt.

Az az ősember, aki picit is használta az agyát pl. vadászatra, az már valószínűbben kapott el elég mamutot. Emiatt az okosságban előbbre járás mindig előnyt adott, gyakorlatilag emiatt szorultak ki az egyéb ősembertípusok. Mostmeg már annyira okosak vagyunk, hogy evolúción is gyakorlatilag túl jár az eszünk. Gyakorlatilag az orvostudomány/tudomány megmenti a selejtes géneket. Lásd fogorvos/császármetszés/laktózmentes tej/stb.

Genetikailag így az evolúció már nem biztos, hogy lényeges hatással van ránk.

Szóval az emberi tudat az egy eléggé next-level evolúciós termék.

2018. okt. 18. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
8%

Magyarországon az ateista tüntetéseken, évek óta az egyik visszatérő szlogen: „A Biblia mese az evolúció igaz.” A szlogen alapjának a fenti evolúciós nézetet tartják.

Az Ádám-Éva kérdéskör az emberiség öt nagy gondolkozási csoportja között, finoman szólva is ütköző zóna. Teista, ateista, agnosztikus, ID, teremtéstan.


A Biblia első három fejezetének értelmezésére, valamint a bűn, halál, szenvedés, stb. témákra az emberiség ezen öt nagy csoportja különböző válaszokat ad. Ezek a válaszok nem csak változatosak, hanem gyakran egymással ellentétesek. Nem a változatosság, hanem a párbeszéd hiánya, a lenézés, megvetés, kirekesztés, valamint az agresszivitás a gond!


Nos. Hosszú időn keresztül nem volt mód a fenti két nézet (evolúciómodell és Biblia) valamint ezen öt gondolkodási mód között tudományos „igazságtételre”. Eddig mindenki a maga igazát hajtogatta. Mára viszont a modern génkutatás lehetővé teszi, hogy tudományos alapon döntsük el ezt a fontos kérdést, és ne a gondolkozási sémánk, vagy a nekünk legjobban tetsző filozófia alapján.


A genetika, mint tudományág most jutott el arra a szintre, hogy e kérdéskörben állást tudjon foglalni.

Y-kromoszóma Ádám

Spencer Wells, populáció-genetikus évek óta vizsgálja a Földbolygón élő emberek DNS-eit és arra az eredményre jutott, hogy a Földön élő összes férfi származása egyetlen ősatyához vezethető vissza. Wells, a „Human Genom Project” nevű kutatása során azt tapasztalta, hogy minden férfi Y-kromoszómájában ugyanaz a marker található, ezért a tévedés lehetősége kizárt.

Teljesen biztos, hogy létezett „A Genetikai Ádám”, aki minden ma élő férfi őse.

Mitokondriális Éva

Kb. 1980 óta foglalkoznak a genetikusok az ősanya-elmélettel.


Pár éve 2005 előtt még határozottan meg voltak győződve kutatók arról, hogy a ma élő ember elődje nem egyetlen, pár száz fős csoporttól származik, hanem a világ több pontján, egymástól függetlenül fejlődött ki hasonló tulajdonságú emberegyed.


Napjainkra viszont biztossá vált, hogy létezett „A Genetikai Éva”, aki minden ma élő nő őse.


Egy helyen éltek


Újabb figyelemre méltó dolog, hogy ez megfelel a bibliai leírásnak.

Egy időben éltek

Az evolúciómodell támogatói mindent elkövettek, hogy bizonyítsák ősapánk és ősanyánk soha nem találkozott egymással, de ez a vélekedés, mára kikopott a tudományból.


Napjainkban már nem az a kérdés, hogy egy időben él-e „A Genetikai Ádám” és „A Genetikai Éva”, hanem arról folyik a vita, mikor éltek!

Tehát ez már négy tény, amiben a genetika igazolta a Bibliát:

Létezett „A Genetikai Ádám”, aki minden ma élő férfi őse.

Létezett „A Genetikai Éva”, aki minden ma élő nő őse.

Földrajzilag egy helyen éltek.

Egy időben éltek.

Mikor éltek?

Jelenleg az egyik legnagyobb harc, a körül folyik, hogy „A Genetikai Ádám”, és „A Genetikai Éva” mikor élt.Egyik feltételezés szerint „A Genetikai Ádám” 340 000 körül élt. De ez a nézet már megváltozott.

Mitokondriális DNS-vizsgálat volt az alapja annak az 1987-es szenzációs bejelentésnek is, amely szerint a földet benépesítő mai emberek feltehetően egyetlen, Kelet-Afrikában kétszázezer évvel ezelőtt élt nő leszármazottai (Éva-hipotézis). Noha az eredeti közlemény következtetéseinek helyességét sokan támadták és vitatták (joggal), azóta számos egyéb vizsgálat megerősíteni látszik az eredményeket és ma a tudományos közvélemény nagy része elfogadja ennek a feltevésnek a lényegét, vagyis azt, hogy a mai emberiség ősei Afrikából kiindulva népesítették be a földet 1-200 000 évvel ezelőtt, kiszorítva, vagy kiirtva a korábban Európában és Ázsiában élt egyéb ősembereket, így a Neander-völgyi embert is. (A nálunk Távol Afrikától címmel játszott nagy sikerű Robert Redford-Meryl Streep-film eredeti címére utalva, ezt a teóriát Out of Africa elméletnek nevezik.)” Venetianer Pál: Az emberi mitokondriumok genetikája.

Az újabb 2013-as kutatási eredmények szerint:

A férfiak közös őse 125-156 ezer évvel ezelőtt élhetett.

A nők közös őse 99-148 ezer évvel ezelőtt élhetett.

Jelenleg az evolúciómodell szerint az emberiség „születése”125-148.000 között történt.

Csakhogy ez nem egyezik az evolúciómodell többi részével.

De most nézzünk a konkrét genetikai számításokat!

Az állatok kromoszóma vizsgálatának eredményei

A farkasok és a préri kutyák mitokondriális DNS-ének vizsgált része 7.5 százalékkal tér el. Ez kb. 750-1000 generációval ezelőtti elválásra utal, ami néhány ezer éve történt meg. A farkasok ezen DNS szakasza kb. 2 százalékban tér el, ami 200-300 generációt mutat, ez kb. 800-1000 évvel ezelőtti közös felmenőt mutat.

A kutyáknál hasonló számok érvényesek.


Búvárkacsák 7 faját vizsgálták.


Vizsgálatok szerint a legnagyobb eltérés 17% alatt maradt, ami 1700-2500 generációt jelent. Generációnként 1-2 évet figyelembe véve ez az érték sem haladja meg az 5000 évet.

Rokonságban lévő madarakat is tanulmányoztak.

Itt 2000-3000 generációs különbségre (kb. 20% a vizsgált szakaszban) találtak. 1-2 éves generációkat számolva ez is néhány ezer éves közös eredetet mutat.”

Az emberi mitokondrium DNS órája közeli Teremtésre utal.

Az emberek kromoszóma vizsgálatának eredményei

Embereknél a 25-40 generáció kb. 500-800 évet jelent. Vizsgálatok szerint az emberek mitokondriális DNS-ének ezen szakasza maximálisan 18 bázispárban tér el. Mivel ez egy családfában a két legtávolibb ágat jelenti, mindkét ágban kb. 9 mutáció jöhetett létre, így lehetséges, hogy egymástól 18 bázispárban különböznek. 9*800 év =7200 év, ami egy jó felső határnak vehető az emberiség korának tudományos meghatározására (9*500=4500 az alsó határ).

Példával lehet bemutatni, hogy az empirikus tudomány hogyan cáfolja meg az evolúciós elméletet: A példa a férfiak Y kromoszómájának a mutációs rátájával függ össze. Maryellen Ruvulo evolúciós kutató azt állítja, hogy a modern emberek egy közös őstől leszármaztak

55 000-455 000 évvel ezelőtt. Állításait a molekuláris óra rátájára alapozta, amit a föld uniformitárius korához igazította (előfeltevés).

az Y kromoszómának egy 729 bázispár hosszú szakaszát vizsgálta meg. Ez a szakasz azért érdekes, mert ha itt történik mutáció (bázis szubsztitúció, azaz egy bázis (A, C, T, G) a négy közül egy másikra megváltozik), annak nem lesz hatása, vagyis neutrális lesz a mutáció. Nem talált semmi variációt azokban az emberekben, akiknek a DNS-ét megvizsgálta.


Michael Hammer, az Arizona University kutatója izraeli kollegáival együtt az Y kromoszóma 18 szakaszát vizsgálta 1371 embernél, Európa, Afrika és a Közel-Kelet egyes részeiről, és a bázispár helyettesítések száma azt mutatta, hogy a közös szétválásuk nem lehetett több 4500 évnél. Azt is jól kimutatta, hogy az arabok és a héberek 4000 éve rokonok egymással.

Az evolucionisták becslése szerint 125 000-148 000 évvel ezelőttre lehet tenni az emberiség feltételezett életkorát, ami – szerintük elfogadhatatlan – mert túl közel van a bibliai teremtéselmélet kb. 6000 éves idejéhez.


Ez a becslés rendkívül távol van az evolúciómodell által elvárt 3,5 millió éves életkortól.


A 125 000-148 000 év becsült/viszonyított érték, melyről kiderült, hogy túl magas. 1997-ben megállapították, hogy a mutációk mtDNS körülbelül 20-szer nagyobb valószínűséggel fordulnak elő, mint eredetileg gondolták. Időközben sikerült meghatározni a mutációs gyakoriság közvetlenül meghatározó mtDNS a nagyszámú anyák és azok összehasonlítása és gyermekeik számára. Ennek az új, pontosabb érték szerint a mitokondriális Éva csak 6,000-6,500 évvel ezelőtt élt.1,3,4

2018. okt. 18. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:

"Magyarországon az ateista tüntetéseken, évek óta az egyik visszatérő szlogen: „A Biblia mese az evolúció igaz.” "


Már itt kiégtem. Hol láttál te ateista tüntetést? XD

A többit majd kielemzem, ha egyszer nagyon sok türelmem lesz hozzá.

2018. okt. 18. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!