Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Honnan ered ez az "ateizmus...

Honnan ered ez az "ateizmus is egy vallás" elképzelés?

Figyelt kérdés
Ezt ki találta ki, és hogy tudta komolyan venni bárki is?
2019. febr. 2. 21:23
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
22%
Ugyanolyan hülyeség, mint az is, hogy az ateisták művelet tudós emberek.
2019. febr. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
10%
Egy vallással kapcsolstos idrológia, ebből sokan arra asdzociálnak hogy ez egy vallás. Ez annyira még nem nagy hülyeség.
2019. febr. 2. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
62%

Pszichológiai értelemben természet feletti dolgok létéhez és nem létéhez ragaszkodni meglehetősen hasonlóan működő emberi jelenség. Viszont, ha tisztázunk, elhatárolunk megfelelő fogalmakat, akkor be lehetne fejezni ezt a sületlen vitát.


Kitaláltak egy olyan fogalmat, hogy "világnézet". Ez az a szó, ami istenes és istenek nélküli világképben élők nézetére egyaránt használható. Így lehet őket egy lapra feltenni. A "vallás, vallásos" szó viszont - tetszik, nem tetszik, úgy alakult a magyar nyelvhasználatban -, hogy erősen asszociál isteneket tartalmazó világnézetekre. Ami az ateizmusból elvitathatatlanul hiányzik. Ezt a különbséget mindenki érzi, aki mégis vallást akar az ateizmusból csinálni, az egész egyszerűen a "vallás" szót akarja az általánosabb "világnézet" értelemben használni. Hát lehetne akár így is, akkor menjük be az Akadémiára, meg hirdessük ki öt percenként a tévében, hogy emberek, holnaptól a vallás szó világnézet értelemben használtatik!


Azt meg én sem akarom elvitatni, hogy istenes és atiesta világnézetek lelkületében, működésében, akaratosságában vannak hasonlóságok, mindekettő egy emberi világszemlélet, és mindkettőt ugyanaz az emberi faj űzi az agyacskájában.

2019. febr. 2. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
57%
Az ateizmus annyira vallás, mint amennyire a cölibátus egy szexpóz.
2019. febr. 2. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
56%
Érthető párhuzam (régen én is így vélekedtem), de szerintem is hibás. A teizmus sem vallás. Az ateizmus egy gyűjtőfogalom, és valóban van fundamentalista vallásos irányzata is, de maga az ateizmus ehhez túl általános.
2019. febr. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
71%
Onnan ered, hogy többféle ember, többféle módon definiálja a "vallás" fogalmát.
2019. febr. 3. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
41%
Azért, mert Isten létezésére nincs bizonyíték, de arra sincs, hogy nem létezik. Szóval én hívő vagyok, mert hiszem hogy van Isten, de az ateista abban HISZ, hogy nincs. Ateizmus nem vallás, de egy hitrendszer addig a pontig amig be nem lesz bizonyítva az igazuk (ami soha nem fog megtörténni )
2019. febr. 3. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
49%

"Azért, mert Isten létezésére nincs bizonyíték, de arra sincs, hogy nem létezik."


Fogalmazzuk kicsit át:

'Azért, mert XX létezésére nincs bizonyíték, de arra sincs, hogy nem létezik.'

Na ide bármit beírhatsz, mert valójában erről van szó, kezdve a Rózsaszínű Egyszarvútól a Spagettiszörnyig, akárcsak a matekban, ahol egy változónak bármilyen értéket adhatsz, de az nyilvánvaló, hogy a Rózsaszínű Egyszarvú, vagy a Spagettiszörny létezését csak akkor lehetne elfogadni, ha valami kézzelfogható bizonyíték lenne rá, vagy ugye a Kockásfülű Nyúl, amihez kevés a rajzfilm, de megcáfolni semmit nem lehet, az, hogy valami nem létezik, az bebizonyíthatatlan, ezért a létezést kell bizonyítani.


Ateistaként fikarcnyit sem törődök azzal, hogy van e Isten, ahogy a többivel sem, mert a Rózsaszínű Egyszarvú, vagy a Spagettiszörny sem érdekel egy cseppet sem, mert teljesen egy kategória, a Kockásfülű Nyúl egy kicsit más, mert azt már a TV-ben láttam, de nyilván csak egy mesterséges alkotás, valójában az sem létezik, de ezt sem lehet bebizonyítani.

Ha ezt vallásnak lehet nevezni, akkor abban hiszek, hogy Kockásfülű Nyúl, a Rózsaszínű Egyszarvú, vagy a Spagettiszörny és az efféle dolgok nem léteznek és ebbe Isten is beletartozik.

Természetesen ha bebizonyítja valaki valamelyik létezését, akkor módosítom a viszonylatában az álláspontomat, oszt annyi, például legyen, elfogadom a Rózsaszínű Egyszarvú, vagy a Spagettiszörny létezését, vagy a kategóriája bármelyikét, de addig kár a szót rá vesztegetni, ezért inkább be is fejezem, mert most is csak az ateista fogalmát szerettem volna tisztázni.

2019. febr. 3. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Darkmoon80 ***** válasza:
61%

"de az ateista abban HISZ, hogy nincs."


Tévedsz (persze bizonyosan vannak, akikre ez igaz, de nem általánosítható így)


az ateista annyit tesz, hogy nem hiszi el, hogy van Isten/isten/istenek, azaz elutasít egy be nem bizonyított állítást.


Hinni valamiben annyit jelent, hogy elfogadsz valamit bizonyíték nélkül.

Nem elhinni valamit annyit jelent, hogy nem fogadsz el valamit (egy állítást) bizonyíték nélkül.


Alaptalanul állítani valamit annyit jelent, hogy olyan dolgot jelentesz ki, amit nem tudsz bizonyítani.

Alaptalanul tagadni valamit, annyit jelent, alaptalanul állítod, hogy nem létezik.


Amennyiben egy ateista azt hiszi, hogy nincs Isten, ugyanabba a hibába esik, mint a hívő, aki azt hiszi, hogy van.


Éppen ezért a korrekt (ateista) hozzáállás az, hogy nem tudom létezik vagy sem, mivel egyikre sincs bizonyíték, de éppen mivel egyikre sincs bizonyíték, így nem hiszem el azt az állítást, hogy van!


Mindemellett érvelhetek azzal, hogy mivel a tudományos kutatások és a világ személyes megismerése eddig sehol, semmilyen módon nem tette szükségessé egy természetfeletti hatalom feltételezését, EZÉRT nagyobb valószínűséggel tartom a világot önmagában létezőnek, mint egy természetfeletti erő következményének. De ez csupán valószínűség és nem bizonyosság.

2019. febr. 4. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
72%

Nehéz jó választ adni.

De ha a vallást és a hitet nem egynek tekintjük, azaz a vallás egy isten alapú hiten nyugvó rendszer, akkor az ateizmus nem az, hiszen nincs ilyen rendszere és nincs isten, ami az alapját képezné.


A hit szintén képlékeny fogalom.

Ha hitnek a feltétel nélküli meggyőződést nevezzük, akkor az ateizmus nem hit, mivel jellemzően egy ateista előbb meg akar győződni valamiről és utána is inkább elfogadja, mint elhiszi..


Szerintem..

2019. febr. 4. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!