Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a különbség a liturgikus...

Mi a különbség a liturgikus szokások és a babonás viselkedés között?

Figyelt kérdés

A keresztvetés ha szenteltvízzel hintenek, a misén állandóan ismételt szövegek aminek része a felállás, térdelés, kiskeresztek, kézfogások. Tudom van egy megszokott menete az egésznek, de mitől más ez mint sót dobni át a vállunk felett, vagy mitől más a rózsafüzér mint az amulett?

Nekem kicsit furcsák ezek a kötelező elemek amiket mindenki egyformán végrehajt. Azt hiszem ettől van a legtöbb közössègnek szektahangulata is számomra, de lehet csak nem értem mi a lényege ezeknek.



2019. máj. 9. 22:00
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
100%
A babonás viselekedés vár valamilyen csodát vagy pedig meg akar előzni valamiylen nem kívánt eseményt. A motíváló ereje a rettegés vagy önzés. Igazából megalapozatlan baromságra támaszkodik. Persze lehet jönni azzal, hogy Isten léte sincs bizonyítva. A babonás hiedelmek viszont olyan dolgokat állítanak, amik cáfolhatóak. (nincs logikus okuk, míg a vallásoknál van még ha fiktív is).
2019. máj. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de mi szükség van a misén a rózsafüzér szorongatásra, miért áll fel vagy térdel le mindenki egyszerre, vagy miért alakult az ki, hogy mikor azt mondják "én vétkem" olyankor háromszor a szívükre ütnek?
2019. máj. 9. 22:16
 3/38 anonim ***** válasza:
94%

A rózsafüzér tényleg lehet babona.

De lehet nagyon keserű emberek könyörgése is. Klubb időseknek vagy divat fiataloknak.


Én amikor pl. megszokásból csináltam a katolikus a térdelést meg a többi dolgot.

Egyébként annyira nem rossz a misén. Volt időm sokat gondolkodni. Meg a zene és a templom szaga sem rossz. Olyan megnyugtató.

2019. máj. 9. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:

Bocsi az elírt szavakért. A lényeg, hogy nem ezektől a tárgyaktól vagy eseményektől várnak csodát a hívek.

Ez nem olyan, hogy megköpködöd a pénzt, akkor milliomos leszel. Vagy ha eltörik a tükör, hét év balszerencséd lesz.

2019. máj. 9. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:

Egy megtörtént sztorit elmesélek.


7-es buszon megyek át a Dunán Budapesten, a templom mellett elhaladva szigorú tekintetű, mogorva 70 év körüli öregasszony vet egy keresztet.

2019. máj. 9. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
56%

egy katolikus oldalon olvastam:


[link]


"A IV. században alakult ki a mai értelemben vett mise, amely sok elemet átvett a római császári udvar szertartásosságából (vonulások, szolgálattevők ruhái, tömjén, bazilika stb.). Az évszázadok során sok minden formálódott benne, amíg a középkor végére megszilárdult a szertartás rendje, és így maradt meg..."

2019. máj. 9. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
52%

Mi a különbség a babonás viselkedés és a között, hogy a zsidók pászka ünnepén bárányt ettek, kovásztalan kenyeret és keserű salátát? Még számtalan hasonlót lehetne írni.


Valószínűleg minden egyes részletnek van jelentősége, csak ezeket te nem ismered. Például miért térdel le mindenki? Mert a Biblia szerint a térdre borulás a helyes módja az Isten előtti hódolatnak. Miért állnak fel? Mert amikor Istenhez imádkozunk, akkor megadjuk Neki a tiszteletet és például nem a földön fetrengünk közben. A keresztvetés az egy rövid hitvallás, a Szentháromság megvallása, már az őskeresztényeknél is jelen volt kezdetleges formában. A rózsafüzér attól más, mint egy amulett, hogy míg az amulettől te valami pozitív hatást vársz, addig a rózsafüzér egy eszköz az imádkozáshoz.


Ha tényleg érdekel (bár gondolom ateistaként nem nagyon), akkor itt elolvashatod a szentmise liturgikus részeinek bibliai vonatkozásait:

[link]

2019. máj. 9. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
(Nem a kérdésre válasz, de zárójelben megjegyzem, hogy a protestáns keresztények ezeket a római császári udvar szertartásosságait hagyták el.)
2019. máj. 9. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
84%

Ha átfut előtted egy fekete macska és keresztet vetsz, akkor az babona.

Ha előbb vetsz keresztet és csak utána fut át a macska, az meg vallás.

2019. máj. 10. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 lilla64 ***** válasza:
93%
A babonákat spiritizmushoz sorolják,amit a keresztény egyház elitél,akárcsak a fekete mágiát vagy a boszorkányságot
2019. máj. 10. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!