Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Mi a menete egy albérlet...

Mi a menete egy albérlet kivételének?

Figyelt kérdés

Üdv!


Albérletbe készülök költözni, de még sosem laktam külön így nem tudom, hogy mi is a menete pontosan.


Az én elméletem szerint: kinézem az adott lakást, tulajjal egyeztetek, ha jó akkor kiveszem.


Kérdések: megállapodunk helyben, hogy akkor következő hónap elsejétől kiveszem, akkor ott már szükséges valamit fizetni? Arról írunk papírt, hogy én át adtam az első havi lakbért? Azt olvastam, hogy az elsőt az előre szokás kifizetni. A kaució kifizetéséről írunk külön papírt? Hisz nem kis pénz.


A kulcsokat mikor adja át? Nekem úgy volna tisztességes, hogy akkor adom át az első havi lakbért amikor ő ideadja a kulcsokat. A kauciót viszont mikor kellene utalni? Kérhetem a tulajt, hogy ő is bizonyítsa a személyazonosságát vagy nincs hozzá jogom?


Bármi egyéb kiegészítést köszönök.



2019. okt. 18. 10:13
 1/7 anonim ***** válasza:
81%

Valahogy így ahogy írtad.


Kinézett lakáshoz elmész a megbeszélt idöpontban, azt jól átnézed, megkérdezed mennyi volt az elözö lakó rezsije. Föleg a fütést nézed meg jól.


Èrdemes egy éjszakát aludni rá, vagy ha úgy érzed elvinnék elöled akkor ott mondod neki, hogy kell a lakás.

Szerzödést akármikor lehet kötni.

Ebben benne kell lennie a kaució nagyságának, és minden feltélenek, felmondási idönek stb... Interneten olvassgass pár ilyet el.

Ami fontos, hogy a kulcsok átadásakor a lakást közösen átnézzétek. Ekkor írjátok fel a víz, villany, fütés órák állását, és a legfontosabb, hogy a lakás állapotát is fel kell részletesen írni. Pl a fal x helyen meg van repedve. Nincsen kifestve/ki van festve, ha van benne konyha a konyha felszereltségét és azok állapotát, pl le van pattanva a konyha pult jobb sarka. Ezekröl képet is csinálhatsz. Fürdöszoba csempe fugája enyhén el van szinezödve... X helyen a parketta meg van pattanva.

Ezzel tudod bizonyítani, hogy a lakásban ezeket a károkat nem te csináltad, hanem már így vetted ki. Amit felírtál egy lapra, azt a tulajjal ott aláírattatni. Ezt hívják protokolnak.

A kauciót már a szerzödéskor oda lehet adni. Az elsö lakbért viszont a kulcsátadáskor. A szerzödésben pontosan legyen benne minden hónap melyik napjáig kell fizetned. èrdemes egy állandó átutalást a számládról csinálni, így biztos ami biztos.

2019. okt. 18. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
65%

Ha úgy döntesz, kiveszed, vagy azonnal írtok szerződést, és fizeted egyben a kauciót+első havit, vagy ha később akarsz költözni, akkor foglalót fizetsz (jellemzően a kaució fele). Utóbbiról írtok átadásit, bele szokott kerülni olyan, hogyha meggondolod magad, bukod a foglalót, ha a tulaj gondolja meg magát, a kétszeresét kapod vissza.

A szerződéskötés a költözés időpontjához igazodik, ha elsejétől akarsz költözni, akkor egy-két nappal előtte, ahogy meg tudtok allapodni. Ekkor fizeted ki a kaució foglalón felüli részét és az első havi bérleti díjat, és ekkor kapod meg a kulcsokat.


A szerzödésen és az átádás/átvételiken szerepelnek a tulaj személyes adatai, igazolványszám is, szóval azzal, hogy kitöltitek, kb megvan az "igazoltatás" is. :)

2019. okt. 18. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
53%

1-es vagyok.


Semmi esetre se fizess foglalót lakás bérlésnél. Ilyen vásárlásnál van, de az is külön szerzödéssel.


Albérletnél van kaució(általában 2 havi) és az elsö havi bérleti díj kulcsátadás napján.


Ha ma megnézel egy lakást és holnap költözni akarsz akkor egyben megírhattok mindent, és mindent egyben kifizethetsz.


De ha ma megnézed a lakást, holnap azt mondod, hogy akarod a lakás Nov 1-vel. Akkor megírjátok a szerzödést a bérletröl, ebben bele írva, hogy kaució kifizetve, ekkor oda is adod a pénzt. Majd Nov 1-en kulcsátadáskor írtok egy papírt a protokolról, és akkor oda adod a bérleti díjat. DE én inkább átutalnám minden hónapban, így lenne nyoma, hogy biztosan kifizetted a díjat...


Foglalóra azért nincsen szükség, mert benne van a szerzödésben mennyi idö a felmondási idö. vagy is ha a szerzödés után meggondolod magadat akkor is a felmondási idöt le kell töltened azt fizetned kell.

2019. okt. 18. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
50%
3, foglalóra azért van szükség, mert nem azonnal akar költözni. Lehet, hogy te még nem futottál bele, de amúgy bevett eljárás. Amíg nem költözik be, van rá esély, hogy meggondolja magát, ez egy biztosíték a tulajnak. Meg amúgy a kérdezőnek is, ha a tulaj fű alatt tovább hirdetné (láttunk már ilyet...)
2019. okt. 18. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
69%

4-es olvasd el a 3-ik poszotom utolsó bekezdését.


Ha van 3 hóanp felmondási idö, akkor minek is foglaló? Az a szerzödéstöl él. vagy is Ha a szerzödést Október 19-en megírják, és Otóber 20-án a lakó felmondja a lakást akkor is van 3 hónap felmondási idö. Tulaj még jobban is jár mint a foglalóval.

2019. okt. 18. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
73%

Nem jár jobban a tulaj sem, mert üres lakást kell őriznie, amikor rég kiadhatná másnak. Júli-aug az egyetemi dömpingben pl azonnal elmenne egy évre, míg ha őrzi három hónapot, novemberben már kisebb a kereslet, és még plusz kára is keletkezik, mert fűtést is kell fizetnie.

Illetve az albérletet kivevőnek sem előnyös, mert nyilván azért mondja vissza, mert jobbat talált. De ez esetben példádnál maradva három hónapig két helyre kell fizetnie, holott egyetlen percig sem lakott a lakásban.


Mondjuk három hónap felmondási időt se sűrűn látok, de nyilván van ilyen eset is. :)


Amúgy nem téged meghazudtolni akartalak, csak egy másik alternatívát vázoltam fel a kérdezőnek, mert belefuthat ebbe is, abba is keresgélés során. Most az lényegében mellékes, hogy foglalónak hívod vagy sem, így is úgy is a kaució részéről vagy egészéről beszélünk, amit akkor kell odaadni, ha eldönti, hogy szeretné a lakást. A különbség csak abban van, hogy a kaució marad vissza, vagy hónapokig fizet még, ha meggondolja magát, ez meg olyan, hogy egyik zsebemből átraktam a másikba a pénzt.

2019. okt. 18. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Miért nem fizethetne foglalót????


Pont a kaució nem arra való, hogy valaki azt adja át, ha nem rögtön költözik! Pl a kérdező november elsejétől költözne, akkor a törvény szerint is foglalót tesz le a további két hétre, hogy ne vigyék el előle az ingatlant! A foglaló összege megbeszélés kérdése, de általában egy havi bérleti díjat kérnek, ami aztán szerződéskötéskor megfelel a november havi bérleti díjnak! Szerződést a 99%-ban beköltözéskor kötnek a felek, addig a foglaló a garancia, ami teljesen törvényes ingatlan bérbeadásnál is, nem csak vásárlásnál!

2019. okt. 18. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!