Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Egyetemisták! Albérlet vagy...

Egyetemisták! Albérlet vagy kollégium? Melyik a jobb?

Figyelt kérdés

Majd csak jövő ilyenkor lesz aktuális a kérdés, de szeretek előre tervezni. Szerintetek melyik a jobb, a kollégium vagy az albérlet? Anyagilag nyilván a koli, de hogy lehet ott normálisan tanulni? Mert én hangosan tanulok, nem tudok halkan tanulni. Általában hányan vannak egy szobában? Vegyesen vannak amúgy fiúk lányok? Albérlet azért szimpatikusabb mert akkor az a saját kis helyed, van magánszférád, ahol nem zavar meg senki, csak hát Pesten ez rohadt drága.

Szóval ilyen tapasztalatokat szívesen meghallgatnék :)



2021. aug. 21. 23:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
76%

Általában négyen vagytok egy szobában, legtöbbször külön lányok külön fiúk.


Nekem albérlet ezerszer jobban bejön, de ehhez hozzátartozik az is hogy dolgozok egyetem mellett és a barátnőmmel bérlünk közösen, ebből hatalmas visszalépés lenne számomra random idegenekkel osztozni egy szobán ahol magánterem se lenne. 18 évesen még talán elment volna, de már most 21 évesként érzem hogy más világban élek a gólyákhoz képest. Számomra ők még tényleg gyerekek, nem azért mert fiatalabbak, hanem mert nem léptek még ki igazán az életbe.

2021. aug. 21. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
87%

"Általában négyen vagytok egy szobában"


Hát azért ez erősen egyetemfüggő... Nem tudom, hogy hol ez a sztenderd, de Szegeden és a BME-n már 15 évvel ezelőtt is a 3 volt az, főleg ha túlélted az első félévet. Azóta csak remélem javult a helyzet.

2021. aug. 22. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
85%
Gondolom albérletet sem egyedül bérelnél. Mi 3-an költöztünk be volt gimis osztálytársaimmal és haverjaimmal albérletbe, miután egy városba mentünk továbbtanulni. Ilyenben gondolkodj te is. Egyetemistaként még a csajok se nagyon nézik, hogy most lakótársakkal laksz-e.
2021. aug. 22. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
66%

"Mert én hangosan tanulok, nem tudok halkan tanulni."


Ilyen koliban nincs, kiutálnak érte. Megtanulsz majd halkan, ha oda kerülsz, ne kényeskedj.

2021. aug. 22. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
87%

Én társbérletbe megyek az idén.

Nem sokkal drágább, viszont lesz saját szobám, ami a nyugodt tanulás és alvás szempontjából megfizethetetlen.

Viszont arra légy nagyon kényes, kikkel költözöl össze, akármelyiket is választod!

2021. aug. 23. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
79%

"BME-n már 15 évvel ezelőtt is a 3 volt az"


Bercsényiben vagy 10 éve átálltak a 2 fős szobákra felújítás után. Mondjuk még úgy sem tágasak.

2021. aug. 23. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
79%
Amúgy szerintem első 1-2 évben jó a kollégium a szocializáció, barátszerzés miatt. Később már kényelmesebb az albérleti szoba, főleg ha van fix párod vagy épp végzős vagy és kell a nyugalom.
2021. aug. 23. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
79%
Nálunk is 4-en voltak szobánként a kolisok, vécé, zuhany emeletenként közös... Szóval ez azért inkább kórház feeling egy albihoz képest, hogy köntösben mész hónod alatt a vécépapírral. Plusz sokszor volt buli, (meg átjártak a fiúk a lányokhoz) amit én nem bírtam volna, mert korán fekvő, korán kelő vagyok, és bár szeretem a társaságot is (nálunk is volt néha dumaparti), napi pár órát muszáj egyedül lennem, hogy újra barátságos legyek :)
2021. aug. 23. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
82%

Én 3 évig kollégista voltam (bár nem Budapesten), idén nem vettek fel és így kénytelen vagyok albérletbe menni. Viszont őszintén szólva én szívesebben maradtam volna kollégista, én szerettem és bizonyos szempontból jobb választásnak is tartom a kolit. Sorolom miért gondolom így.

A koli mellett szól az, hogy sokkal olcsóbb az albérlethez viszonyítva, ár-érték arányban szerintem sokszor jobb választás is lehet. Nálunk a legdrágább koli 18 ezer forint, de itt vidéken is kb. 40 ezer forint a legolcsóbb albérleti szoba és ezen az áron azért az állapotokat, felszereltséget, elhelyezkedést stb. tekintve sokkal rosszabbak, mint a kollégiumunk. Nálunk többnyire blokkos rendszer van a kolikban, magyarul egy blokkban volt kettő két fős szoba, egy fürdő és egy konyha (másik koliban voltak 2x3 fős szobák is, illetve valahol csak konyha vagy éppen fürdő volt, az egyik közös volt a folyosón) és minden helyiség, az egész épület teljesen normális volt, rendezett, tiszta (a közös helyiségeket, a folyosókat pl. minden nap takarították, a fürdőben is mindig volt szappan, papír, minden), rendes bútorokkal. Na most én legalább ugyanilyen albérletet megfizethető áron nagyon nehezen találtam (nagyon sok a lelakott, szoci, nagymama bútoros, elhanyagolt lakás, de lehet Budapesten jobb a helyzet, ezt nem tudom). Ha valakinek arra van igénye, hogy pl. legyen egy nagyon extrán felszerelt konyhája, legyen klíma, legyen erkély, legyen külön nappali stb., akkor azt értelemszerűen csak az albérlet tudja biztosítani számára, de egyébként szerintem az átlag igényeket egy kollégiumi szoba is kielégíti (és oda is vihetsz még plusz bútort vagy háztartási eszközt stb., ha engedélyezett és van helyed is hozzá). Én legalábbis soha nem éreztem azt, hogy nekem bármiféle lemondásokkal járna az, hogy én kollégiumban lakom. Valamint a kollégiumban a koli díjon kívül semmi egyéb költséged nincsen, az mindent tartalmaz és pl. nem kell rezsit fizetni semmire, nincsen közös költség, van internet és nem téged terhelnek az esetleges javítások vagy cserék (persze ez a szerződésen és a megbeszélteken is múlik egy albérletnél, de azért előfordulhat, hogy albérletben lakva valamit neked kell fizetned, neked kell venned, neked kell szerelőt hívni és intézkedni stb., a koliban gyakorlatilag ez mind meg van oldva neked). Illetve ezzel együtt sokkal kevesebb rá a gondod és kisebb a felelősség, ami rád hárul. Valamint a koliban lehetnek programok, megismerhetsz másokat stb., szerintem valahol ez is hozzátartozik az egyetemi élethez.

A kollégium gondolom sokak számára legnagyobb hátránya talán az lehet, hogy van az embernek egy vagy több szobatársa és attól félnek, hogy ez nem ad elég személyes teret, alkalmazkodni kell máshoz, idegenekkel kell együtt lakni stb., stb. Ebben valamennyire egyetértek, de azért szerintem nem olyan vészes ez sem. A legtöbb kollégiumban van tanulószoba (nálunk egyedül is le lehetett foglalni, megkaptad a kulcsot és akkor ott azt csináltál, amit akartál), de be lehet ülni tanulni egy könyvtárba is, valami csendesebb kávézóba vagy jó időben ki lehet ülni a szabadba és az is előfordulhat bőven, hogy egyedül vagy a kollégiumi szobádban. Nekem például mindig más szakos szobatársaim voltak és tök más volt az időbeosztásunk, ebből kifolyólag teljesen más időpontokban voltak az óráink, a szüneteink, a vizsgáink stb., volt amikor kb. csak lefekvéskor találkoztunk vagy nem is láttuk egymást hetekig (pl. a vizsgaidőszakban). Szóval azért nem úgy kell elképzelni a kollégiumot sem, hogy egymás nyakán vagytok 0-24. Az igaz, hogy egy albérletben lehet saját szobád, ami a te saját privát szférád, csak a tiéd stb. és ez valóban könnyebbséget jelenthet, de azért ott is előfordulhatnak konfliktusok vagy csak szimplán ellentétes vélemények, érdekek. A közös helyiségeken pl. ugyanúgy osztozni kell egy albérlet esetében is és ott azért ugyanúgy megvannak az "érzékeny pontok". Például egy kollégiumban téged nem érint az, hogy most a másik be tudja-e fizetni időben a koli díjat, a másik gondol egyet és kiköltözik a félév közepén, több áramot használ mint te stb., stb., míg egy albérletben azért igen. Persze, kell szerződés, de azért az sem feltétlenül véd meg mindentől. Úgyhogy hacsak nincs az embernek egy olyan régi barátja, ismerőse vagy párja (bár olyat is láttam már, hogy pont ők nem fértek meg egymás mellett), akkor albérletben lakva és kollégiumban lakva is ugyanúgy lehetnek konfliktusok, ellentétek és nehézségek abból adódóan, hogy nem ismeritek egymást, más a napirendetek, mások a szokásaitok stb. és ugyanúgy alkalmazkodni kell egymáshoz. Én azt gondolom mindent meg lehet beszélni, lehet találni közös megoldást, kompromisszumot kötni és segíteni a másiknak. Ezzel jár, ha több ember összeköltözik. Én eddig összesen 7 emberrel laktam együtt és egyiküket sem ismertem előtte (egyébként kolis sem voltam az egyetem előtt), de senkivel nem volt semmiféle megoldhatatlan konfliktusunk vagy ilyesmi, teljesen jól megfértünk egymás mellett.

2021. aug. 23. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
97%
Én első évben voltam kolis. Nálunk úgy voltak hogy 2-3 ágyas szobák és minden szobához volt külön egy kis konyha rész és egy fürdőszoba. Igazából ismerkedés szempontjából tényleg jó a koli, szerintem sokkal több embert meg lehet ismerni de nekem nem jött be. Folyamatosan alkalmazkodni kell a szobatársaidhoz, tényleg nincs annyira privát szférád. Azóta albérletet bérlek 2 lakótárssal. Nyilván itt is alkalmazkodni kell valamennyire de van saját szobád ami azért mégis sokkal jobb mint egy koli. Ha tudsz dolgozni egyetem mellett meg esetleg előtte gimiben is spóroltál valamennyi pénzt akkor nem is olyan vészesen drága, 60-80+rezsiért már bőven találni kiadó szobákat Budapesten.
2021. aug. 23. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!