Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Albérletnél az albérleti díj...

EagleHUN kérdése:

Albérletnél az albérleti díj kifizetésével az összes karbantartás a lakás tulajdonosára hárul? (kivéve a szándékos károkozás, engedély nélküli módosítás)

Figyelt kérdés

Elvileg erről szól az albérlet, hogy fizetsz és rendben kell tartania a tulajnak nem? (Kivéve a takarítást)

ennek pont ez a lényege hogy egymás után jönnek mennek az emberek egy albérletben, és mindenki belefizet a koptatásába előre, hogy amikor végül az X edik embernek a úgymond "kezében marad a kilincs" akkor ne kelljen számolgatni hogy hány % ban felelős, meg ne legyen ráverve százezres dolog, szerintem. Szerintetek is?


A természeti károk beázás, penészedés esetén elvileg köteles a lakástulaj rendbe hozni (fönntartani a kivételkori állapotot) nem?

(Az albérlet nálunk REZSIjében fizetett biztosítás is fizetett rá.)

Tisztasági meszelést amúgy milyen időközönként köteles csinálni, ha egyáltalán meg van ez határozva?


És a használati tárgyak-ra is az vonatkozik ilyenkor hogy a tulajé a költség? PL Tűzhely, hűtő, zuhany...

És ha a tűzhely a takarítástól dugul el és javíttatni kell emiatt?

És azok a dolgok amiket használunk ugyan de nem üzemszerűen mennek tönkre? Pl takarításkor (gyöngéd portörlésre) letört a vízóra plomba (mert silány minőségűt rakott föl a vízmű)?

Ilyen esetekben ki szokott fizetni? Ezek is tulajé?

És ha csak egy részét kéri el és egy részét ő fizeti az összes karbantartásnak, az mennyire korrekt?


Ha jól tudom vannak olyan szerződési lehetőségek is ahol a bérlőé a teljes karbantartás/helyreállítás, de ott nem is fizet semmit a tulajnak, ha jól tudom.



2012. szept. 1. 18:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
Egy kicsit mintha fogalomzavarban lennél:) Nem azért fizetsz havonta a tulajnak, hogy az általad használt lakást rendben tartsa, mint egy gondnok, hanem azért fizetsz neki, hogy az ő tulajdonát használhatod.
2012. szept. 1. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
70%

"És ha a tűzhely a takarítástól dugul el és javíttatni kell emiatt? " Akkor nem előírás szerint takarítottad, a te sarad. A tulaj miért fizetné ki?


"Pl takarításkor (gyöngéd portörlésre) letört a vízóra plomba (mert silány minőségűt rakott föl a vízmű)? " Viccelsz? Még a bírságot is rád terhelném. A plomba nem jön le a takarítástól!


"És ha csak egy részét kéri el és egy részét ő fizeti az összes karbantartásnak, az mennyire korrekt? " Teljesen korrekt.


Amúgy meg a szerződésbe BÁRMIT beleírhattok. Ez a két félre van bízva.


De a "Jóisten" mentse meg a tulajdonosokat az olyan bérlőktől, mint amilyen te vagy. Na haragudj, hogy ezt mondom, de nagyon el vagy tévedve.

2012. szept. 1. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Laktam hét évig bérelt lakásban, és az ilyenekben mindig meg tudtunk egyezni anélkül, hogy a szerződésbe bármi ilyesmit beleírtunk volna. Egyszerűen érzi az ember, hogy kinek mikor mi a dolga. Ha valami attól romlott el, hogy használtam, szerelőt hívtam és megjavíttattam, meg sem fordult a fejemben, hogy ezt a tulajnak kellene fizetnie. De amikor például a bojler mondta be az unalmast, amihez ugye alapjáraton hozzá sem nyúl az ember, magától öregednek el az alkatrészei, akkor ő állta a javítást szó nélkül. A lakásfelújítást közösen oldottuk meg: ő kifizette a festéket, én meg a család segítségével végigfestettem a falakat, így a munkadíj megúszásával mindenki jól járt.
2012. szept. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Első így van nem azért fizetünk hogy gondnok legyen a tulaj hanem azért fizetünk mert koptathatjuk a cuccait, ahogy előttünk mások is koptatták már és fizettek is a kopásért. Most akkor ha nálad megy tönkre valami ami 40 éves és már sokan használták(a gáztűzhely), amire a kihívott szerelő azt mondta hogy ilyen régi és biztonságtalan tűzhellyel ki sem lenne szabadna adni lakást, akkor kifizeted a javíttatását? Vagy részben kifizetnéd? Nem konkrétan tőlünk ment tönkre, gondolom mindig mindenki amikor takarította belefolyt egy kis cucc és az szép lassan eldugította. Kipucolás után működik. Én is 7 éve bérlem a lakást a 7 év alatt vagy 1.5 millát kifizettem a cuccok koptatásra akkor miért is kellene valami után másodjára is fizetnem? Előbb vagy utóbb minden tönkremegy csak elég ideig kell használni hozzá, pont ezt fizeti ki minden albérlő, hogy utólag ilyen esetekben vagy akár egy kiköltözéskor ne legyen vita belőle hogy még ezt is meg azt is. A másik hogy a rajtunk kívül álló állapotokkal amúgy is elég trehányan bánik a tulaj, volt plafonleszakadás, beázás, falpenészesedés, földrengés is, a biztosító fizetett neki, de gyakorlatilag semmit nem csinált meg ezek közül évek óta.
2012. szept. 1. 23:41
 5/12 A kérdező kommentje:

A vízóra olyan típus volt amin a plomba egy Műanyag szalag, az tartotta össze a két felét az órának. És mivel a melegvíz cső mellette fut, a műanyagot többszörös hősokk érhette (tehát fölmelegedett és lehült párezerszer biztosan) és mint ugye tudjuk a műanyagok öregszenek a napfény illetve hő váltakozás hatására és egy idő után törékennyé válnak, elérnek. A lejött műanyag szalag (plomba) már nem volt hajlékony ahol meghajlítottad ott tört is. Amúgy az 5 éves kötelező cseréből kibírt 4 et.

Nem történt büntetés mert azonnal szóltam a tulajnak és ő intézkedett a cseréről. De felét kifizettette. Amúgy ugyanolyan mindennapi használati tárgy mint bármi más, ha megnyitod a csapot működik...

2012. szept. 1. 23:48
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Alapjáraton sz*rul állapodtatok meg, nem foglaltátok szerződésbe, hogy kinek mit kell fizetnie és ennyi. Ezt most kár lenne a tulaj nyakába hárítani, mert te is ugyanannyira felelős vagy, hogy 7 évig tűrted, hogy olyanokat kelljen kifizetned, ami amúgy normál helyzetben valószínűleg nem téged terhelne.


Ahogy fent említették nálunk is volt már ez az. A meszelés ugyanúgy zajlott, megbeszéltük szeretnénk-e színeket, milyeneket, a tulaj rábólintott (az egyikbe kötött bele), neki az a lényeg, hogy ízléses legyen és a későbbiekben, ha mi otthagynánk is kitudja adni, ne kelljen feltétlenül újra meszelni. A festéket ő vette meg, pontosabban fizette ki és mi a családdal, barátokkal kimeszeltünk.

Amikor az elszívó döglött meg, felhívtuk és egy szó nélkül intézkedett, hiszen semmit nem csináltunk vele, csak használtuk és nem a takarítás hiányából adódott a probléma.

A zuhanyfej váltóját mi törtük el, vettünk egy újat és a következő találkánál jelentettük is a tulajnak, hogy tönkre tettük, vettünk másikat...

Abszolút korrekt mód lehet mindent intézni. Ha a csempe kezdene leválni nem saját hibából azt is ráhárítanám és valószínű egy szava nem lenne, beázásnál szint úgy.

Egyszer a kulcsot is sikerült beletörni a zárba, biztonsági ajtó van, igen nagy költségekkel járt a probléma megoldása, az csak is a mi hibánk volt, de még ennek is kifizette a tulaj a felét, mondván, hogy a zár akadt, vacak volt már, ezért nem csak minket terhel a felelősség.

Mi évek óta jól megvagyunk, összhangban a főbérlővel és szerintem ez így a jó, pedig szerződésben annyi szerepel, hogy az általunk okozott károkat vagyunk kötelesek megtéríteni. A természetes elhasználódás nem feltétlenül az, de ha tényleg mi vagyunk a hibásak, azt sosem próbáltuk kifizettetni a tulajjal és ő is hasonlóan bánik szerencsére velünk.

2012. szept. 2. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszi a tartalmas választ. Valahogy mi is így voltunk eleinte. Volt zárnyelvtörés, a zárat kicseréltem én magam számlára, ő azt kifizette, volt hűtő tönkremenetel (a szivattyúja döglött meg), vett egy új hűtőt.

Csak mostanában lett ez a mániája hogy mindent harmadolni akar, tehát egyharmadot (vagy 2xnegyedet velünk mert 2-en vagyunk)egy részt a lakótárssal, egy részt ő fizet. így neki most minden csak 1/3-ba kerül viszont a teljes albérleti díjat fölveszi. Egyébként pár éve volt egy érdekes eseménysor ahol "disznólkodott" egy sokkal nagyobbat valószínűleg az én káromra, ezt nem írom le még egyszer itt a link:

http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__32312..


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__32737..


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__32497..


Az eredeti szerződésem a linkekben felsorolt okok miatt már úgyis érvénytelenné vált (az átszerződés miatt), de nem is találom. 3 éve újat kellett volna kötnie velünk, de szerintem nem mert, mert akkor elismerte volna a disznóságát, hogy végig ott laktunk, és duplán jogtalanul szedett be pénzt (valakit megkárosítva vagy engem vagy a munkaadóm).

Szóval igazad van én is hibás vagyok annyiban hogy beletörődtem a dolgokba.

2012. szept. 2. 11:32
 8/12 anonim válasza:

A tulaj dolga, hogy ha megfelelően használtál mindent, és mégis tönkrement, akkor kicserélje, megjavíttassa.


Viszont ha nem vagy bejelentve, akkor neki gáz, mert ha balhé lesz, akkor az több százezer ft-jába fog kerülni...

2012. szept. 5. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Na gyerekek. Tegnap voltam az ingyenes Jogsegély szolgálaton. És hát úgy van ahogyan a kérdésben feltettem és sejtettem.

A tulajdonosnak KELL mindent megcsináltatni ami természetes úton elkopik tönkremegy, föltéve ha nem a bérlő(k) voltak egyértelműen hülyék(nem rendeltetés szerűség), vagy nem szándékosan okoztak kárt. És fizette a bérleti díjat is. De még a jelentős nem szándékos károkat is neki kell megtérítenie a befizetés mértékéig (Ez jelenleg nálunk a 7 évre a 1.5milliót közelíti.)


Ez már csak azért is korrekt így szerintem is, mert ugyanazokért a felszerelésekért már a korábbi lakók is fizettek, meg a lakótársak is. És így egyszerűen nem lehet vita abból hogy most ki hány %-ban volt felelős.

Így az is teljesen világos hogy a vízóra és a gáztűzhely ami mindkettő a takarítás áldozata lett, az pedig rendeltetésszerű használatnak a része.

Tehát jogtalanul kérte el a javítás/csere összeg egy részét. Vízóránál a 2/4-ét, tűzhelynél a 1/3-át.

Ezek pitiáner összegek ugyan összesen vagy 8k de amennyiben meszelésre is megpróbál kérni bármit, akkor fölhozom ezt is neki.

Mivel a meszelés is kötelező számára főleg hogy a természet csinálta a beázásokat, penészt, falrepedést...és a biztosító is kifizette már évekkel ezelőtt.

Azt nem kérdeztem meg az ügyvédnőtől hogy hány évente lenne köteles károk nélkül is kimeszeltetni.

Ezen kívül van még egy csomó dolog amiért szóltam már többször is pl csöpögnek a radiátorok elzárói, sőt nálunk végállásba tekerve el sem zár, rossz az ágy, a zuhany "kábele" lyukas és okádja a vizet...Ezeket is kénytelen lesz helyrehozatni.


Csak pozitívumként írnám le azt hogy jó pár éve azért még korrektül/jogszerűen is járt el, de csupán néhány ügyben. Egy zárnyelvtörésnél zárat cseréltünk, és egy 30 éves lehel hűtő tönkremenetele után hűtőt hozott, érdekes ott nem vizsgálta ki mennyire felelős, vagy hogyan ment tönkre.

Ezért sem értettem hogy pl a 40 éves gáztűzhely javíttatása miért minket terhel.

Hagytam kimagyaráznia magát, kis összeg miatt nem akartam vitát, tulajdonképpen arra hivatkozott hogy a takarítás miatt dugultak el a rózsák, meg hogy néha koszosnak is látta. Na most ez 2 egymásnak ellentmondó tény, kb annyit tesz ez a szituációban mint a "ha van sapkád akkor azért ha nincs azért"...

2012. szept. 6. 16:23
 10/12 Pancsa79 válasza:

Ehhez kapcsolódóan merült fel a kérdés, hogy ha egy lakásberendezés (pl. bojler) meghibásodása miatt a rezsiköltség a többszörösére emelkedik, akkor az kinek a költsége? Jogszerű-e kérni a lakás tulajdonosát, hogy a normál fogyasztás feletti rész kifizetéséhez járuljon hozzá, hiszen a lakáshoz tartozó berendezés hibájából kifolyólag keletkezett a magas villanyszámla?


Köszönettel,


Pancsa79

2013. febr. 8. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!