Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Van bármi különbség a balta...

Van bármi különbség a balta meg a fejsze között?

Figyelt kérdés
És ha igen, akkor mi? Melyiket ajánlanátok tüzifa hasogatáshoz? Nem kell kinevetni, sose csináltam, most meg kell. Köszönöm!

2019. szept. 24. 09:34
 1/8 anonim válasza:
80%
A balta a kisebb, a fejsze a nagyobb. De mindkettőre használják mindkét szót.
2019. szept. 24. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én is úgy tudom, ahogyan az első írta.

Van még a szekerce (ácsszekerce), amit ácsok használnak a gerenda egyes helyeinek lenyesésére, igazítására. Ennek nyele enyhén ferdén eláll oldalra, hogy a kezelőjének a keze ne ütközzön a megmunkálandó fába.

2019. szept. 24. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Elfelejtettem az előbb:

Ha eddig nem hasogattál fát, akkor nagyon vigyázz, hogyha egyből nem hasad végig és fejszéstől felemeled a fejed fölé, hogy lesújts vele a tönkre, nehogy ellazuljon a fejszétől és a fejedre essen. A nehezen hasadó fa amikor erővel odavágod a tönkhöz okvetlenül oldalra repül, ezért tőled jobbra-balra ne tartózkodjon senki. Legbiztonságosabb a hátad mögötti rész (ha már valaki néz Téged). Ilyen okokból hallottam egyik kollégámtól: "Inkább nézd a sza.ó embert mint a favágót!" Bizonyára van olyan ismerősöd, aki szokott fát hasogatni. Hívd el egyszer, hogy tanítson meg a fortélyaira. Nem szégyen és nagyon megéri. Direkt nem írom le, hogyan kell úgy hasítani, amikor hasítandó fa el akar dőlni, ezért egyik kezeddel megtartod és ugyanakkor a fejszével lesújtasz... Nagy rutint igényel és sok ember már levágta így az ujjait, mert későn kapta el a kezét... Úgy is lehet széthasítani, hogy egyik kezeddel fogod az egyik végét a másik végére rásújtasz a fejszével. Ez biztonságos, de gyakorlat kell hozzá (mint mindenhez az életben). Légy óvatos!

Kívánok balesetmentes fahasogatást!

2019. szept. 24. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 mindentudó99 ***** válasza:
100%
A balta kissebb gyakorlatilag gyújtós aprításra hasznàlatos. A fejsze nagy hosszabb nyéllel. Van külön hasító fejsze is. Ha hosszú távban gondolkodsz nagy mennyiségű tüzifa aprításra erdemes venni egy 6 tonnás álló hasítót.
2019. szept. 24. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A balta kicsi, rövid nyéllel, a fejsze nagyobb, jóval hosszabb nyéllel. Az használja a szavakat vegyesen, aki nem tudja melyik milyen és mit takar.

Kisebb anyagok hasogatásra, a balta való, ennek is van kisebb és nagyobb fejű változata, de rövid a nyele mindig, amolyan egykezes.

A nagyobb fa hasogatására való a fejsze, a nyél hossza és a kétkezes megfogás miatt nagyobb erővel lehet ütni, és fa kivágására is ezt használják. (gyakorlattal kisebb hasogatásra is alkalmas szükség esetén)Van többféle változata(bányász fejsze is), mérete, fejkialakítása.

Mindkettőből létezik un hasító fejsze, és balta, is, ahol a fej részen egy nagyobb "V" kialakítás van, hogy jobban szétnyomja a fát bevágáskor.

Arra figyelj, hogy egyik sem ÉK, nem való arra,hogy a fokát egy nagykalapáccsal üssed, és úgy hasogass! Erre vannak ékek és nyeles ék.

Az ács szekerce ácsmunkára való, van szegkihúzó nyílás rajta. A fej a nyélhez képest ferde, és egyoldalas, hogy lehessen faragni és szeget húzni vele.

2019. szept. 24. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Az 5. (de a 4. is) szépen leírta, amit én nem, habár tudtam.

Kérdező, most már van kellő információd a fahasogatásról, lehet dolgoznod.

2019. szept. 24. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Vastagabb kuglinak ne közepébe vágjál,ha nem a szélhez közel.Itt könnyebben lereped,minta a közepében.Itt meg is szorulhat,no ekkor jön az anyázás .

Ha nehezen hasadó fát darabolsz,érdemes láncfűrésszel 1-2 cm bele fűrészelni .Még hasogató gépnél is soksor ezt kell csinálni .

2019. szept. 24. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A 7. válaszoló is nagyon helyes választ adott. Közben nekem is jutott valami az eszembe: nyárfát csakis nyersen, nedvesen hasogass. Ha kiszárad, a fene sem bír vele, mert minden kicsi szálkája összefogja és az istennek sem reped. Az akác viszont reped, mint a gatya szára és nedvesen is vígan ég.
2019. szept. 24. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!