Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan kell plafonra felszerel...

Hogyan kell plafonra felszerelni gipszkarton dekorációkat? És szeretnénk bele spotlámpákat is szerelni, tudtok blogokat, címeket ahol tudnék ötleteket, tippeket venni, hogy milyen forma legyen st.

Figyelt kérdés
2008. nov. 16. 20:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
75%
szia álmennyezetként,fémprofilokkal
2008. nov. 16. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Kicsit lehetne bővebben? :D
2008. nov. 17. 08:16
 3/11 anonim ***** válasza:
76%

Az álmennyezeteket fa vagy fém tartószerkezettel azért építjük, hogy a helyiség belmagasságát lecsökkentsük, vagy hogy a teherhordó födém alatt futó vezetékeket eltakarjuk.


Ezen felül az álmennyezetek szigetelő paplan kombinációval még további kedvező hatásokat biztosíthatnak.


# Fűtési költség megtakarítás javított hőszigetelési érték által.

# A meglévő nyers födém léghang szigetelésének javítása mintegy 8 dB-el.

# Hangteher-szint csökkentés és utólagos szabályozás perforált és sliccelt lapok beépítésével.

# A tűzgátlási értékek esetleges javítása.


A szakvállalatnál hagyományosan beszerezhető világítási, szellőzési és klímaberendezések tartozékait egyszerűen össze lehet építeni az álmennyezettel.

A mennyezetburkolatok közvetlenül a teherhordó födémre szerelt fa tartószerkezettel azért előnyösek, mert sima és sík, jól festhető és tapétázható felületet biztosítanak. Elsősorban sérült födémek felújításakor kerülnek alkalmazásra.


Típusai:


* Takart

* Félig takart

* Látszóbordás

* Contura rendszer

* Szabadon feszített rendszer

* Szalagraszter rendszer

* Sejt rendszer



A képtárban található mennyezetek egytől-egyig megvalósíthatóak panel-lakásokban is. A ~260cm-es belmagasságból csupán igény szerint 10-15 cm-t foglal el, ezért a meglévő bútorzatok cseréje sem szükséges. Különböző kivitelezési megoldásokkal akár nagyobb térérzetet is elérhetünk vele. A mennyezetben helyet foglaló halogén izzók illetve egyéb világító eszközök (pl. fényfüzér) fogyasztása sem igazán számottevő.


Statikai információk:

Lámpákat és más hasonló tárgyakat, mint pl. függönykarnisokat univerzális dűbellel, üregdűbellel vagy billenőhoroggal rögzítjük a gipszkarton álmennyezethez.

A pontszerű terhek közvetlen az építőlemezhez erősítve < 30 N lehetnek, amennyiben az építőlemez vastagsága legalább 12,5 mm és a rögzítési pontok között 40 cm távolság van. A megoszló terheket > 30 N/m2 < 200 N/m2 közvetlen a vázszerkezethez erősítjük, amennyiben a pontszerű rögzítések legfeljebb 100 N-nal terheltek. A 200 N/m2-nél nagyobb terheket közvetlen a teherhordó födémhez rögzítjük.


Gipszkarton kazettás álmennyezet:

födém vagy más vízszintes teherhordó szerkezetre függesztett T sínből álló bordázatba ültetett gipszkarton kazetták alkotta álmennyezet. A gipszkarton kazetták lyuggatott vagy sima kivitelűek, melyeket a bordázatra üzemben a kazettákra rögzített hátoldali fémlemezzel rögzítünk, helyezünk el.

A raszterméret 625 x 625 mm, külön megrendelésre 600 x 600 mm. Igény esetén D147 rendszernél a raszterméret 600 x 1200 vagy 625 x 1250 mm is lehet.

2008. nov. 17. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
49%
ha még bővebben kéred írj :D
2008. nov. 17. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
49%

A gipszkartonozás lépései

Szerelés


* A csatlakozó épületrészekkel rugalmas anyag közbeiktatása szükséges.

* 10 mm-nél nagyobb várható födémlehajlás esetén csúszó csatlakozás készítendő.

* A szegélyprofilt a megfelelő rögzítőeszközzel kell a csatlakozó épületrészekhez erősíteni. A rögzítési távolságok födémhez és aljzathoz max. 80 cm ; a falra való rögzítés esetén legalább 3 rögzítési ponttal max. 100 cm .

* A rögzítőeszköz tömör csatlakozó épületrészhez: beütődűbel, nem tömör épületrészhez: az építőanyaghoz alkalmas speciális lehorgonyzó elem.


Vázszerkezet


* A horganyzott 0,6 mm anyagvastagságú UW 50, UW 75 vagy UW 100 acélprofilok a padlóhoz és födémhez való kapcsolatot adják, mint vezetősínek.

* Az UW-profilokba a függőlegesen beállított és beigazított CW 50, CW 75 vagy CW 100 állványprofilok adják a gipszkarton borítás hordozóbordázatát, melyek tengelytávolsága 62,5 cm (egyrétegű burkolatra helyezett kerámiaburkolat esetén max. 42 cm ).


Borítás


* A borítás függőlegesen elhelyezett lehetőleg helyiségmagas gipszkarton építőlemezek egymás mellé sorolása és a vázon történő rögzítése. A gipszkarton építőlemezek a padlótól kb. 1 cm magasra elemeltek.

* Az ajtótok profilokhoz sohasem, a vezető UW profilokhoz általánosan a gipszkarton építőlemezeket nem szabad rögzíteni.

* Csavartávolság 25 cm (kétrétegű borítás esetén az alsó rétegen a csavartávolság 75 cm-re növelhető).

* Nem helyiségmagas gipszkarton építőlemezek esetén W111 (egyrétegű) rendszernél a vízszintes illesztések legkisebb távolsága egymástól 400 mm . Az illesztés háttámaszaként CW vagy UW profilt alkalmazunk.

* W 118 rendszernél a gipszkarton építőlemezek közé oldalanként két-két acéllemezréteg kerül, melyek 0,5 mm vastagok és átlapolásuk min. 10 cm .

* Az acéllemezeket gyorsrögzítő lemezcsavarral ideiglenesen rögzítik, amely a gipszkarton borítás készítése során eltávolítandó.


Hézagolás - fugázó anyagok


* Fugafedő papírcsík és/vagy kézi illetve gépi felületkiegyenlítő anyaggal történik.

* Az impregnált kiegészítő vízzárással és színezéssel látja el az impregnált gipszkarton építőlemezt.

* Többrétegű borításnál tűzvédelmi vagy akusztikai követelmények esetén az alsó rétegek fugáit csak kitölteni, a külső réteg fugáját simítani is kell.

* A látható csavarfejeket mindig simítani szükséges.

* A felületkiegyenlítést akkor végezhető, amikor a gipszkarton építőlemezeken nem lépnek fel nedvesség- vagy hőmérséklet-változás hatására nagyobb hosszváltozások.

* A felületkiegyenlítést + 10°C alatti helyiség hőmérséklet esetén nem szabad elvégezni. A levegő- és az épületszerkezet min. + 5°C kell legyen.


Felületkezelés


Az első felhordott festékréteg előtt a felső gipszkarton építőlemezen alapozás szükséges. Az alapozó anyag és bevonati anyag/réteg összehangolását és a termékszállítók felhasználási utasításait be kell tartani. A gipszkartonra a következő rétegek hordhatók fel:


* Bevonatok: alkalmazási célok és követelmények szerint vízálló műanyag-diszperziós festék, olajfesték, matt lakkfesték, alkidgyanta festék, polimergyanta festék, poliuretán-lakkfesték (PUR), epoxidlakk festék (EK)

* Vakolatok, pl: műgyanta vakolat, vékony vakolat, simítás, ásványi vakolat a felületkiegyenlítéssel és papír fugafedőcsíkkal összefüggésben

* Tapéták: papír, textil- és műanyagtapéták

* Kerámia burkolat

* Alkáli rétegek mint pl: mész-, vízüveg- és szilikátfestékek nem alkalmasak a gipszkarton építőlemezek alapozására

* Szilikátfesték-diszperziók a festékgyártók ajánlása szerint az utasítások szigorú betartása mellett használhatók fel.


Tűz védelem


A hazai szabványoknak megfelelő tetőtérbeépítés külső határoló szerkezetével szembeni 0,5 ill. 1,0 órás tűzállóság a követelményt tűzvédelmi gipszkarton építőlemezzel érhetjük el, Th=0,5 ó esetén 15mm ill Th=1,0 ó esetén 2x15mm (F15) vastagságú borítással.

Terhek rögzítése vízszintes felületen


Lámpákat és más hasonló tárgyakat, mint pl. függönykarnisokat univerzális dűbellel, üregdűbellel vagy billenőhoroggal rögzíthetjük a gipszkarton álmennyezetekhez

Magas páratartalmú terek


A szárazépítési rendszerek építőlemezei és vázszerkezetei 75%-os relatív páratartalomig építhetők be korlátozás nélkül a páratechnikai körülményeket figyelembe véve. A magasabb relatív páratartalmú terekben a szerelt rendszereket a páraterhelt oldalról impregnált építőlemezzel szükséges borítani. Ilyen terek a lakások konyha, fürdő, wc terei valamint közösségi épületek wc, szállodaszobákhoz tartozó fürdő helyiségei stb. Nem készíthetők impregnált építőlemez borítással tartósan vagy hosszan tartóan 90-100 % relatív páratartalmú helyiségek határoló szerkezetei. Nem készülhet uszodaterek, szaunák, nagy főzőkonyhák, állandó használatú üzemi zuhanyozók álmennyezete, válaszfala minden kötöttség nélkül szerelt rendszerből. A KNAUF ezekre a rendszerekre a vázszerkezet fokozott korrózióvédelmét és gipszet nem tartalmazó cementkötésű építőlemez borítást ajánl, melyek betervezése, beépítése egyedi konzultációt igényel.

2008. nov. 17. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
2008. nov. 17. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Hm... köszönöm :D
2008. nov. 17. 12:44
 8/11 A kérdező kommentje:
:D És olyan oldalt tudnál nekem írni, ahol tudok nézni ilyeneket, hogy milyen formában mutat jól, kerek, kocka vagy akármi?
2008. nov. 17. 12:47
 9/11 anonim ***** válasza:
beírod google-ba hogy gipszkaron álmennyezet,és sok mindent fog találni :)
2008. nov. 17. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Ahhh 1000 hála minden válaszodért
2008. nov. 17. 13:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!