Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan érdemes felhelyezni a...

Hogyan érdemes felhelyezni a párnafákat a falra? (Részletek lent)

Figyelt kérdés

Lambériázni szeretnék, aminek az első lépése a párnafák felrakása a falra. Egy darab párnafát kettő darab 8-as tiplivel (50 vagy 60 mm hosszú) gondoltam felfogatni a falra (Porotherm téglafal 2 cm vakolat rajta, ezért kell 50-es vagy 60-as hosszú tipli). Az addig OK, hogy a tipliket felfúrom, berakom, a helyeiket átvezetem ceruzával a párnafára, előfúrom a lyukat... És ennél a pontnál elakadtam: mi van ha kicsit ferdén megy be a süllyesztett fejű facsavar a deszkába és ezért akár 2-3 mm elcsúszás lesz a facsavarok végei és a tiplik helyei között?


Gondoltam arra, hogy fúrok 2 nagyobb átmenő lyukat a deszkán a tipliknél és alátétgyűrűvel helyezem fel a csvarokat. Ekkor kisebb hibák korrigálhatóak. Azonban ekkor a csavar feje meg az alátétgyűrű kiáll a fából és lehetetlenné teszi a lambériázást. Csinálhatok esetleg egy bemarást a csavarhelyeknek és így beljebb lehet süllyeszteni a csavart és az alátétet. Így már bolondbiztos lesz, de ezt meg túlkomplikáltnak érzem. Biztos nem vacakol senki ennyit ezzel. Akkor meg hogyan csináljam egyszerűen és jól?


2021. ápr. 27. 20:22
 1/4 A kérdező kommentje:
A 3 mm elcsúszás vagy akár több is teljesen reális, mert collos párnafákkal kell dolgoznom, hogy ne legyen útban a padlószegély és még vezetéket is el tudjak húzni a lambéria mögött.
2021. ápr. 27. 20:26
 2/4 A kérdező kommentje:
OK. Azt hiszem megvan: előbb előfúrom a csavarhelyeket, úgy hogy teljesen átmenjen a fúró, szöggel átütöm a pontokat a falra és aztán fúrok ott.
2021. ápr. 27. 21:41
 3/4 anonim ***** válasza:
Úgy van. Ne ilyen hatalmas lyukat fúrj. Előfúrni kell (max. 3-4-es fúrószár), úgy alátétezni nem szükséges. Odateszed a falhoz a lécet, ha óvatoson fúrod azt át, akkor a fúrószár is megjelöli a falon a fúrás helyét, és azért óvatosan, hogy ne koptasd el túl hamar a fúrószárat. Nem tudom mekkora felületet borítasz le, vegyél 3-4 fúrószárat, mert lehet többre lesz szükség. A csavar feje fenyőlécben süllyed majd annyira, hogy az síkba kerül, de ha esetleg nem, akkor akkora fúrószárral, mint a csavar feje, rá kell fúrni 1-2mm mélységben és úgy biztos, hogy síkba kerül. Azzal számolj, hogy ezeket a csavarokat olyan helyre fúrd, ahová tutira a lambéria nútja kerül, mérd ki, ne kerüljön telibe a lambéria alá, mert akkor rögzítésnél meg útban lehet. Két rögzítési pont nem feltétlen elég, attól függ, hogy ez a lambéria milyen széles lesz, azaz 1-1 párnafa milyen hosszú. 40-50cm-enként illő lenne megrögzíteni, továbbá ugyanígy a párnafákat legalább 40-50cm-enként rakni egymástól, de ha toldás is van, akkor értelemszerűen azt is kell nézni, toldáshoz nyilvánvalóan kell kerüljön párnafa. Érdemes lemérni a szakaszt, a terítési rendjét pedig méretarányosan magadnak lerajzolni, majd ebből megkapod a párnafák felfúrási rendjét. Téglába, pláne ha sz-r a fal, akkor Fischer SX tiplit ajánlok.
2021. ápr. 28. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Mivel csak két kezem van, ezért én képtelen vagyok egyszerre mozdulatlanul tartani a deszkát, majd a dögnehéz 700W-os fúróval mindkét végén fél kézzel pontosan előfúrni a falon. Tehát, marad a szöggel jelölés.


Vékony díszlécet már sikerült elrepeszteni rossz süllyesztés kialakításáával. Így tapasztalatból tudom, hogy nem a csavarfej mérete számít, hanem a szög, amivel a szárba kapcsolódik. Annak a kialakításához jóval nagyobb, 12-es vagy 16-os fúróval kell egy pici tölcsért előfúrni.


Bizonyos okokból 70 cm-esek a párnafák, ezért darabonként 2 tipli itt elég lesz.


48 mm széles a párnafa, teljesen mindegy, hol van a lambéria széle a csavarhoz képest: a csavarral egy vonalban is el kell férnie a kapocs szögének.

2021. ápr. 30. 07:26

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!