Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan, milyen anyaggal...

Hogyan, milyen anyaggal lehetne befoltozni egy műanyag esővízgyűjtő hordó alján lévő 2,5 cm átmérőjű fúrt lyukat, és a ragasztópisztolyos megoldás jó-e erre, vízzáró ragasztás készítésére?

Figyelt kérdés

Kaptam egy ilyen hordót. Esővízgyűjtésre használnám.

Nem tudom, mi célt szolgált az a lyuk, mert félig benne van a hordó aljának síkjából befele kidudorodó gyári "varrat"-ban és ezért szerelvényt nem igazán lehetne belecsatlakoztatni úgy, hogy vízzáró kapcsolat legyen.

A belső dudorodás miatt csak kívülről lehet foltozni.


A foltnak valót a hordó fedeléből vágnám ki. Ha ez jó megoldás lenne, akkor ragasztópisztollyal, olvadékragasztóval illeszteném a hordó aljához. De nem tudom, hogy az ilyen ragasztás mennyire lenne vízzáró. Gyakorlatilag csak a hordóban lévő kb. 60 cm átmérőjű és 1 magas vízoszlop nyomását kellene kibírnia.


Szóval kívülről foltoznám és esetleg belülről is körbekenném valamivel a lyukat.


Milyen ragasztót, ragasztókat ajánlanátok a fenti foltozási feladatra?



#műanyag ragasztás #esővízgyűjtő hordő ragasztása #hordó foltozása #vízzáró ragasztás #ragasztó anyagok #ragasztási technikák
2021. júl. 2. 07:12
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól értem, amit írsz, akkor az a lyuk arra szolgál, hogy egy megfelelö tipusú csövet bele lehessen tenni, amivel egyszerüen lehet a hordóból kiengedni vizet, ha szükséged van rá. Szerintem az lenne a legértelmesebb, ha szereznél ilyet hozzá, akkor nincs gond.

(Itt egy link, milyennek kellene lennie:

[link] )


De ha feltétlen meg akarod próbálni a befoltozást, azt csak belülröl lehetne, mert a víznyomás különben úgyis kinyomja a kivülröl rátett foltot.

2021. júl. 2. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

A kollégám vett egy házat, a hordó ott volt. Neki nem kellett, ezért a költöztetésekor -amiben segítettem neki- odaadta nekem.

Nem tudjuk mire használhatták a kifúrt lyukkal. Szerintem semmire, mert a lyuk olyan helyen van, ahol nem lehet rá megfelelően tömített kapcsolatot létrehozó szerelvény tenni. Valószínűleg véletlenül nem jó helyen fúrták ki a hordót, s aztán félretették, mert nem tudtak mit kezdeni vele. Ezt azért is gondolom, mert a a háznál volt még egy ugyanilyen hordó, alsó kivezetéssel amiben akkor is gyűlt az esővíz.


Ismerem azt a hordócsatlakozó idomot, amit linkeltél. Nekem is van olyan hordóm, amin ilyennel oldottam meg a csatlakozást.


A most kapott hordóm alján a fúrt lyuk 1/3-a benne van egy nagy dudorban. nem tudom, milyen módon gyártják ezeket a hordókat, de ha belenézel, akkor az alján látszik, hogy nem egysíkúan hegesztik őket össze. A hordó aljának középvonalában van egy hegesztési varrat szerűség, aminek a két végén olyan gyűrődés szerűen nagyon megvastagszik a varrat. Esetemben vagy 1 cm magas dudor van. Na ennek egy részében is benne van a lyuk. Azaz hiába tenném bele a gumitömítéses átvezető idomot, mert az belül nem feküdne fel a lyuk körül a hordó aljához. Így meg nem lehetne vele vízzáró kapcsolatot létrehozni. Ezért gondoltam rá, hogy inkább lefenekelem, befoltozom. De a dudor a belülről történő foltozásnál is útban van/lenne. Belülről csak valamilyen tapaszolásos megoldást tudnék csinálni, de ehhez is kellene, hogy kívülről legyen valami, ami nagyobb felületen felfekszik a hordó alsó síkjára, eltakarva a lyukat.

2021. júl. 2. 08:20
 3/6 anonim ***** válasza:

Belülröl úgy lehetne megoldani, hogy valamilyen folyékony gyantaszerüséggel öntöd ki, ami lezárja a nyilást. Feltehetöen elötte kell valamilyen mechanikus folt, amíg az elsö réteg kialakul.

De kizárólag belülröl lehet megcsinálni, másként a víznyomás miatt nem lesz tartós. (Tapasztalat, ugyan csak kisebb repedés volt, de mindenféle foltot lenyomott a víz.)

2021. júl. 2. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Alulról megragasztod ahogy írtad,belül meg nyomd ki FBS-sel. Nekem az oldala repedt meg,benne felejtettem a vizet,3 éve bírja az FBS-es ragasztás. Persze alapos felület tisztítás után.
2021. júl. 2. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A külső oldala sima? Mert akkor veszel egy átvezető közcsavart, a tömítést pedig az aljára rakod. A csavarra meg mehet tömlő adapter pl, és locsolhatsz is vele.


[link]


A külső részen is van tömítés, szóval mindegy, belülről milyen.

2021. júl. 3. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Sima a külső oldal, de a belső oldalon lévő dudor miatt nem lehet még tömítéssel sem megfelelően illeszkedő szorító kötést létrehozni.

Ezeknek az átvezetéseknek -egyébként én a fémes idomokat ismerem, használom- alapfeltétele, hogy a fal mindkét oldalán párhuzamosan tudjanak felfeküdni az idom karima részei. Esetemben a belső oldali dudor miatt meghúzáskor elferdül az idom, és ezért a külső oldalon sem fekszik fel megfelelően. Akkor tudnék használni (?) egy ilyen átvezető idomot, ha a belső oldalon a lyuk körül a dudor melletti részekhez valamilyen anyagból a dudornak megfelelő magasságú magasítást tennék/ragasztanék. Így a belső karima a külső oldali karimával (közel) párhuzamos felületen tudna felfeküdni és nem ferdülne el az átvezető egyenes rész. Ebben az esetben meghúzáskor valószínűleg tényleg megfelelően felfeküdnének a karimák és elégséges lenne a csak a külső oldali tömítés.

Mielőtt a foltozás ötlete felmerült, ezzel is próbálkoztam, de nem jártam sikerrel. Így maradt az eredeti gondolat. Ragasztottam egy nagyobb foltot a hordó aljára és az illesztéseket kívülről is és a belső oldalon is teljesen letapaszoltam. Eredetileg a 4. válaszoló által is javasolt FSB-vel akartam megcsinálni, mert régről ismerem azt a ragasztót, de mivel nem volt a közeli kereskedésben, helyette egy kétkomponensű epoxi gyurmát használtam. Voltak előzetes kétségeim, mert a leírása alapján olyan "csoda" anyagnak tűnt, de (eddig) bevált.


Köszönöm szépen Mindegyikőtöknek, hogy válaszaitokkal időt szakítottak rám. Legyen szép -és hasonló problémáktól menetes, locsolós- nyaratok!

2021. júl. 3. 08:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!