Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Laikusként miből állapíthatom...

Laikusként miből állapíthatom meg, hogy egy házban réz, vagy alu elektromos vezeték található?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 22. 00:22
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem egyetlen módja van, kiszerelsz egy konnektort vagy kapcsolót a helyéről. Akkor már látszanak a vezetékek. Persze az már más kérdés, hogy erre van-e lehetőség. Esetleg még abból, hogy a biztosítéktábla milyen állapotban van. Ha látszólag új, akkor nagy valószínűséggel fel van újítva a rendszer, ha pedig úgy néz ki mint ami 80-as években volt divat, akkor nem. De persze ez se teljesen biztos módszer.
2022. ápr. 22. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
100%

Ha meg a régi egyszerhasználatos becsavarós biztosítók vannak, akkor 99%, hogy alu, bár pont a héten láttam egy ilyet rézvezetékekkel.

Amúgy bemész egy szobába, egy konnektornak leveszed csak a felső műanyag burkolatát, nem kell kiszerelni, benézel a résen, és jó eséllyel látod.

Ami a legbiztosabb, ha automata kismegszakítós a lakáselosztó, annak 2, max 4 csavarral le lehet venni az első burkolatát, és látni fogod hogy réz vagy alu vezeték van-e.

2022. ápr. 22. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
33%
Mekkora gyakorlatban, a használat során a különbség a réz vagy alu vezeték között és az miben nyilvánul meg?
2022. ápr. 22. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Vagy megnézed egy kötődoboznál
2022. ápr. 22. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
100%

"Mekkora gyakorlatban, a használat során a különbség a réz vagy alu vezeték között és az miben nyilvánul meg?"

Vizsgáztatod, vagy tényleg nem tudod?

2022. ápr. 22. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
65%

5# Tényleg nem tudom, azért kerdezem.


Ha mondjuk 10 percen keresztül folyamatosan használom az 1400 wattos poszivómat vagy megy egy hegesztőgép....?

2022. ápr. 22. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
100%

"úgy néz ki mint ami 80-as években volt divat"

Egyébként a 80-asok legelején már nem volt ritkaság a réz, mivel a másfeles réz körülbelül annyiba került, mint a kétésfeles alumínium, tehát áramvezetésben nem volt rosszabb, és a többi hátránya az alunak meg a réznél nem jelentkezett.

2022. ápr. 22. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
100%

"5# Tényleg nem tudom, azért kerdezem."

Az alumínium az kúszik és roskad, tehát olyan kötőelem kéne hozzá, ami nem engedi elmászni, és állandó nyomást fejt ki rá. Emellett nem vezető oxidréteg képződik a felületén, ami az érintkezéseknél melegedést okoz. A probléma még az USA-ban is jelentkezett, ők kifejlesztettek egy sajtolható hosszabbítót rá, aminek a vége réz vezeték, azt kell a csavar alá dugni. A szövetségi kormány egyik hivatalának ajánlása ez a brosúrában. Kulcsszó a COPALUM és az Alumiconn.


Spéckó magyar probléma lehet a másfeles alumínium használata, ami ugyan elbírta a spájzban a negyvenes égő terhelését, de 2-3 foglalat- vagy kapcsolócsere után eltört - leginkább azért, mert a bicskás csupaszítás belevágott, más módszert meg az átlag fazon nem ismert.

2022. ápr. 22. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
100%

8# 5 vagyok.


Nem úgy van hogy az alumínium vezeték nem érintkezhet a réz vezetékkel mert speciális korrózió lép fel és emiatt tilos és tűzveszélyes?


Viszont továbbra sem értem higy terhelés szempontjából mi a különbség a régi fajta alu vezeték és a modernebb réz között. Az oxidrétegen kívül.


Azért firtatom mert van egy ingatlan ami a 70-es évek végén készült, (most nem vagyok ott) nem tudom milyen vezetékek vannak benne (lakóház) viszont a jövőben huzamosabb ideig hegesztési munkálatok fignak ott folyni.


Vajon mit számít a vezeték anyaga?

2022. ápr. 22. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
100%

Eléggé értetlen vagy. Írom, hogy roskad. Mit jelent a roskadás? Azt, hogy a csavar nyomja valami erővel az y vastag anyagot, amely idővel a nyomás hatására 0,7 y vastagságúra lapul. Akkor szerinted ugyanazon erővel nyomják egymást a csavarral? Nagyobb lesz az ellenállás, az több meleget jelent, az meg tovább rontja a kötés jóságát.


Amikor az alumíniumot bevezették, akkor két indok volt, ami miatt megfelelőnek találták hosszú távon:

1. a villamos hálózat és berendezések rendszeres karbantartását feltételezték (egy kismegszakítónál az alumínium vezetéknél három évente lehet egy fél fordulatot húzni, anélkül, hogy az ember az átlagosnál nagyobb erőt fejtene ki). Hát, ez a feltételezés nagyon nem vált be. Miközben ott, ahol számít, és alumínium van, ma is 3-5 évente karbantartanak.

2. mivel a villamosenergia igény 10 évente megkétszereződik - ez az elején tényleg így volt - mindig cserélve lesz, mielőtt megöregedne


Másképpen: Az alumíniummal, mint vezetőanyaggal semmi baj nincs. Az alumíniumnak minden kötésével baj van.

2022. ápr. 22. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!