Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mitől ráz a földelés?

Mitől ráz a földelés?

Figyelt kérdés

Üdv!

Régi családi házban lakom. Alumínium vezetékek vannak a házban, és a mosógép dobja is néha meg csíp, valamint 1-2 hosszabbítónál is világít a fázis ceruza mikor neki érintem a földelőcsatlakozáshoz. van egy olyan szoba ahol a konnektorokba nincsen földelő vezeték, és erre van dugva a számítógép is. Megnéztem a számítógép processzorhűtőjének a hátsó rögzitő lemezét, és ott is világít a fázisceruza. A számítógépház sarka is néha megcsíp, de ezis elenyésző. Ha kihúzok mindent a konnektorokból, akkor is világítania kell a konnektorban lévő földelésnek? Ha valahol szakadás van, vagy épp áthúz valahol? Vagy csak akkor, ha hosszabbítót kötök rá vagy valamilyen elektromos berendezést?

Előre köszi!



#Feszültség van a földelővezetékben.
2022. szept. 1. 21:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
Az cumi, hívni kell egy villanyszerelőt és beméretni vele az okot.
2022. szept. 1. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez olyan eset, hogy nem érdemes elkezdeni távgyógyítani. Villanyszerelő szakember egy műszer segítségével megmondja, hogy mi a probléma.

A fázisceruza pedig tud hülyeséget mutatni, vannak a célra alkalmasabb eszközök. De feszültségmérésre vagy feszültségmentes állapotról való meggyőződésre minden 1 pólusú jelző alkalmatlan.

2022. szept. 1. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Hát probléma az van bőven szerintem, de nekem nincs 1,5 millió forintom átvezetékezni a házat, pedig az lenne a legjobb megoldás. Talán jövő nyáron már meg tudom oldani, de egyenlőre még nem.
2022. szept. 1. 21:42
 4/11 A kérdező kommentje:
Ha minden ki van húzva az összes konnektorból, és úgy megyek végig a fázisceruzával, akkor is világítani kell hogy ha valahol áthúz a földelésre nem? És mi van ha egyik sem világít? Akkor valamelyik elektromos berendezés lehet a ludas? Kár hogy nem mentem villanyszerelőnek. Érdekel, de sajnos minimális tudással rendelkezem belőle.
2022. szept. 1. 22:00
 5/11 anonim ***** válasza:
53%

Egy földelt dugójú készülékben földzárlat van.

Jellemzően ott szokott előfordulni ahol fűtőszállal melegítenek.

Pl sütő, mosogatógép, mosógép, kávéfőző.


De ez csak tipp, bármi más is lehet. Elkötött konnektor vagy kötődoboz, szétjött és rossz helyre érő vezeték, eleve vacak minőségű földelés.


Egy jó minőségű földelést mindenképp megéri csináltatni, meg fi relét berakatni.

2022. szept. 1. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Nem játék.

Hívj egy szerelőt aki kideríti a hibát, nem kell egyből.1,5m költeni az egész cserére. A jelenlegi problémát szüntesse meg mindenkép.

2022. szept. 1. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy földeletlen dugaszolóaljzatba hosszabbítót csatlakoztatsz, a hosszabító aljzatánál a védőérintkezőhöz rakva a fázisceruzát, az világítani fog. Ez azért van mert a védőérintkezőhöz csatlakozó érvezető a hosszabbító kábelén belül kapacitív csatolásban van a fázisvezetővel. Na ezt mutatja neked ki a fázisceruza.

Ebből következik, ha a fali dugaszolóaljzatnak van védőérintkezője, de csak fázis és nulla van bekötve, akkor ott a fázisceruza a védőérintkezőn nem fog világítani, hiszen nincs kapacitív csatolás.

Földeletlen helyre ne csatlakoztass számítógépet, mert annak kell a földpotenciál. A PC tápban ugyanis szükséges a transzformátor szekunder oldali csillagpontjának a földelése.

Ilyen esetben inkább azt javaslom, hogy a lakás azon részéről ahol van védővezetővel bekötött dugaszolóaljzat, onnan egy hosszabítóval vigyél a számítógéphez villanyt. A hosszabbító 1,5mm2 keresztmetszetű érvezetőket tartalmazzon, ezt onnan tudod, hogy a kábelre a 3G 1,5mm2 felirat van téve. (Itt a G betű utal arra, hogy a 3 érből az egyik védővezető).

Amúgy a leírtak alapján nagyon gyanus hogy nálad több helyen sincs védőföldelés, ezért világít több hosszabbítónál a fázisceruza.

További probléma ilyen régi épületeknél az EPH (egyenpotenciálra hozás hiánya). Ez a vizes, hidegpadlós helyiségeknél szokott érdekes lenni, amikor hozzáérsz egy földelt fémburkolathoz és vele egyidejűleg egy nagyobb fémtárgyhoz (pl. fürdőkád) is.

Azt javaslom, hogy a mosógépet csak a tényleges használat idejére csatlakoztasd a hálózatra. Azaz csak közvetlen elindítás után "dugd be" és a program végeztével, kiteregetés előtt húzd ki.


Végül pedig mindenképp javaslom, hogy egy villanyszerelő nézze át a villamos hálózatot, és legalább egy FI-relé (érintésvédelmi relé) kerüljön beépítésre. Ez egy rövidtávú megoldás most, hosszabb távon pedig be kell tervezni a hálózatfelújítást.

2022. szept. 1. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
4# a fázisceruza az alkalmatlan az àltalad próbálkozott vizsgálatra! De ezt már leírták!
2022. szept. 2. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Attól ráznak a berendezések, mert nincs "földelés", vagy szakadt a védővezető.

Ha minden jó volna, akkor a berendezések teste nem rázna, mert leviszi földpotenciálra a védővezető! Azért van az a vezék, hogy ne rázzon a berendezés, és, hogy zárlatra kioldjon a kismegszakító!.

2022. szept. 2. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nálunk is ilyen.

80-asévek elején épült ház. Vezetékek alumíniumból vannak. Földelés csak a vizes helyiségekben van, a szobákban nincs.

Ha valamilyen fogyasztó fém házát megfogom, csíp, fázisceruza világít. Rázni nem ráz. Ha rendesen megmarkolom, nem érzek semmit. Inkább csak akkor csíp, ha épphogy gyengén hozzáérek. Pl a laptopom fém házához. Ugyanez a laptop munkahelyen bedugva egyáltalán nem csíp.

Sütő gázzal megy. Mosogatógép nincs. Mosógép már cserélve lett az évek folyamán, a helyzet nem változott. Ritkán kávézom, a főzőt csak akkor vesszük elő egyáltalán ha vendégek jönnek. Tehát szerintem nem ezekkel van a baj.

Tudom, hogy ez így nem jó, előbb-utóbb csinálni kellene vele valamit, de momentán nekem sincsenek erre millióim. Lekopogom, de ezen kívül évtizedek óta nem volt vele semmi probléma.

A garázs külön áramkörön van. Azt teljesen átvezetékeztem, kapott mindenhova földelést + beraktam egy fi-relét. Ott nincs is ilyen probléma! Hozzáteszem - most azt hiszem kapok itt a fejemre, hogy le fog égni a házam és hasonlók... - nincs villanyszerelői végzettségem. De a garázs nem egy bonyolult hálózat, két villanykapcsoló 5 konnektor. Ennek neki mertem állni, a ház már komolyabb feladat, azt valóban inkább villanyászra hagynám.

2022. szept. 2. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!