Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Ártalmas - e a műgyanta?

Ártalmas - e a műgyanta?

Figyelt kérdés
Külföldi oldalakon láttam nagyon jópofa öntött "resin" névre hallgató ékszereket. Úgy tudom az a hazai műgyantának felel meg. De több helyen olvastam hogy veszélyes, egészségre káros.. Az ékszereket pl gyerekek szájukba vehetik, ezért nem tudom hogy érdemes -e ilyenbe fogni
2009. márc. 16. 21:11
 1/9 anonim ***** válasza:
Annak amit Te műgyantának nevezel legalább 40 féle változata van. Ha külföldi oldalakon láttál ilyeneket, megnyugodhatsz, hogy egyáltalán nem ártalmasak az egészségre, max akkor ha valaki lenyeli és a torkán akad.
2009. márc. 16. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Pontosan nem értem a kérdésedet, de a kikeményedett műgyanta nem káros az egészségre, kémiailag stabil, biológiailag inaktív. Ami káros -nem is kicsit- azok az oldószerek, illetve ezek gőzei, amiket a többkomponensű műgyanták készítésekor felhasználnak.
2009. márc. 16. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Eddig csak tervben volt, most sikerült hobbiboltban beszereznem, konkrétan polisztirol műgyanta.. meg tudnátok mondani hogy milyen anyagba nem szabad önteni? valamint hogy öntés közben felforrósodik-e? köszönöm
2009. márc. 18. 21:33
 4/9 anonim ***** válasza:

Olyan műanyagba nem jó önteni, amit az oldószere felold. Ezt könnyen kipróbálhatod, ha egy kicsit rákensz a mintára az oldószerből.

Felmelegszik amikor köt, és ez függ attól is, hogy mennyi edző anyagot használsz. Ha többet, akkor gyorsabban köt, de jobban melegszik, ha keveset akkor lassabban köt, kevésbé melegszik közben, de nem olyan tartós.

2009. márc. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Bocs, hogy nem privátban válaszolok.

Nos én általában javításhoz használok műgyantát. Általában kétkomponensű szilikonból öntöm ki a formát, az bírja a melegedést is, és könnyű vele lemásolni a formákat. Az epoxi gyantához adnak egy edző anyagot amivel el kell keverni (kb. 5%) és lehetőleg gyorsan kiönteni a formát. Kötés közben melegszik néha 70-80 fokra is, ezért nem jó pl. a pvc, vagy pet az öntéshez. Amit én használok az elég agresszív, a pvc-t oldja de ha megszilárdult akkor már stabil. Megkeményedés után pl. epoxi ragasztóval jól ragasztható.

2009. márc. 18. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
köszönöm :) nos... most vettem észre hogy 5hónapja le van járva.. így szerintem meghiúsul a projekt..
2009. márc. 19. 00:26
 7/9 anonim válasza:
Kétlem, hogy meg tudna romlani...:)
2012. aug. 16. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

5-öske írta:

"Általában kétkomponensű szilikonból öntöm ki a formát,"

Tudtommal nincs kétkomponensű szilikon. Talán műgyantát akartál írni.

2013. nov. 14. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Igen veszélyes

De minden műgyanta

Ezért elővigyázatosnak kell lenni

Utána kell járni mindennek

Kell kesztyű és maszk

Ez a kettő biztos, kötelező...

Ne lélegezd be, ne érjen a bőrödhöz a gyanta

Sajnos én már be is lélegeztem és a bőrömhöz is hozzá ért

Nem történt semmi sem

Mivel azóta használok védőfelszerelést

De veszélyes

Mivel sokat szédültem...

Nem is keveset...

Az egészségre káros, nem is kicsit...

2022. nov. 18. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!