Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Kiszáradt meszet hogyan kell...

Kiszáradt meszet hogyan kell kiégetni és újraoltani?

Figyelt kérdés

Van két zsák mész az udvarunkban, még sok évvel ezelőttről. Csontkeményre száradt azóta. Azt mondták, hogy kiégetve, majd újraoltva felhasználható.


Ezt hogyan kell csinálni?

Udvaron van tűzrakóhely, meg tüzelnivaló gally, csak az eljárást nem ismerem! Segítsetek!



2012. aug. 2. 15:18
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Nem lehet újraoltani. A kiszáradt meszet már egyszer a mészkőből kioltották,újra nem olthatod. Ki kell dobnod.
2012. aug. 2. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Mészégetés

A mészégetés alapanyaga a mészkő (kalciumkarbonát), mely apró kalcitkristályokból áll. Ez 900-1000 C°-on történő hevítés hatására szén-dioxidra és kalciumoxidra esik szét.


A széndioxid légnemű, távozik, és visszamarad a szilárd halmazállapotú calciumoxid, az égetett mész. Az égetés során 1 kg kőből kb. 0,5 kg mész lesz.


Az égetett mész víz hozzáadáskor kalcium-hidroxiddá (oltott mész) alakul.


Az oltott mész a levegő széndioxidját megköti, visszaalakul kalcium-karbonáttá és közben víz szabadul fel.


A kisipari égetés során gödör- és padkás kemencékben történt.


Eleinte csak gödörkemencéket használtak. Ennek készítésekor 2 m mély gödröt ástak, általában domboldalba. Kerülete a felszínen 1,2 m, lefelé haladva kibővítették, így tejesfazékhoz hasonló alakot kapott. Alul olyan széles volt, hogy az 1 m hosszú hasábfát kényelmesen elhelyezhették benne. Ezután a domboldal felé eső oldalon elkészítették a fűtőlyukat, mely a fűtőkonyhába nyílt, innen rakták a fát a kemencébe. Berakáskor először vékony fát raktak a gödörbe, erre egyre vastagabbat, egészen a talajszintig. A talajszinten a kemence szája köré régebbi égetések során összesült földet-követ-agyagot (muszakő) raktak, majd erre kúpalakban a mészkövet. A kúpot szalmával takarták le, majd erre vízzel gyúrhatóvá tett agyaggal tapasztott muszakő került. Erre azért volt szükség, hogy az égetés során összeeső kő fölött ne szakadjon be a kupola, ugyanis a musza megtartotta. A tapasztást bottal kilyuggatták, hogy az égetés során a füst távozhasson, és ezeken a lyukakon át figyelték azt is, hogy mikor kész az égetés. A kemence berakása után következett az égetés. A begyújtott kemencét rőzsével, hulladékfával, rönkfával, tuskóval fűtötték. Felül a szél irányába szélfogót (árnyékot) tettek, hogy a szél ne zavarja az égést. Ez készülhetett vesszőfonásból, deszkából, az újabb időben fémlemezből. Addig fűtötték a kemencét, míg a „mészkő nem ragyogott, mint az arany”. Ez a begyújtás után 12-15 órával következett be. Egy gödörkemencében egyszerre 10-12 q meszet tudtak kiégetni. A tüzelés nagy figyelmet követelt, mert ha hamuval és parázzsal feltelt a gödör, nem tudták folytatni az égetést. A parazsat és salakot pedig csak a kemence teljes kihűlése és a mész leszedése után tudták eltávolítani. A gödörkemence széle égetés során mindig betöredezett, beomlott. Igaz, így minden alakalommal több követ tudtak rárakni, de 3-4 égetés után annyira kitágult, hogy új kemencét kellett készíteni.


Egy mázsa oltottmész 3000 Ft. körül kapható, szerinted megéri ennyiért? Több fát égetnél el, plusz a víz az oltáshoz, mint amennyi mész maradna!

2012. aug. 2. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

:-)


Jó, csak zavar, hogy ott van az a két zsák és nem tudok vele mit kezdeni.

Nincsenek tyúkjaink.

Nem vagyok iskolás, hogy kréta kelljen bármihez is.

Focizni sem szoktam.


Akkor még mire használhatnám?

Van esetleg növény vagy fa, aminek a talajába jót tenne? vagy ez hülyeség?

Mit lehetne kitalálni?

2012. aug. 2. 21:50
 4/5 anonim ***** válasza:
Szeméttelepre kiviszed,vagy lomtalanításkor kirakod.
2012. aug. 3. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ahogy előttem is leírták, "kisipari" módszerekkel jóval többe kerülne neked a mész újraégetése, mint amennyiért venni tudnál, ha kell. Viszont a kertedben esetleg felhasználhatod a bekövült meszet.


A csonthéjas termésű fák viszonylag sok meszet igényelnek. Barackfának, cseresznyének szoktak tavasszal némi mészkőport szórni a töve közelébe. Ha savanyú a talajod, akkor a rózsák is örülnek egy kevésnek.


[link]

[link]

2012. aug. 3. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!