Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Kell-e / lehet-e forrasztani...

Kell-e / lehet-e forrasztani a 230V-os bekötéseknél?

Figyelt kérdés
Vegyes válaszokat kapok. Sajnos nem vagyok villanyszerelő és nem is lehetek, pedig nagyon érdekel. Pl. ha egy hosszabbító végére szerelek egy dugvillát, a vezeték lecsupaszítótt végét minden esetben összesordorm, kell-e ilyenkor ónnal befuttatni és így bekötni vagy elég csak simán? Sorkapocsba kötésnél? Külön kérdésben kellene megkérdeznem, de valaki tud valami jó leírást, hogy milyen feszültségen és áramerősségen, milyen vastag vezetéket kell használni? Vagy hogy egyes vezetékeknek mekkora a terhelhetősége amperben?

2012. szept. 8. 12:00
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Cinezni nem kell, érvéghüvelyt érdemes rányomni, mert akkor wago-ba is kötheted, megbízhatóbb mint a "csoki".


A 1,5-es réz vezeték 16 A-t bír, ha jól emlékszem /vagy a 2,5-es/. Párom villanyász, de most nincs itthon.

2012. szept. 8. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
73%

a sodrottat kell forrasztani, vagy érvéghüvelyt rakni rá. vannak olyan ipari rugós sorkapcsok, ahol nem kell.

[link]

és egy jó excel tábla sokmindennel, jól is számol

[link]

feszültség esésre szoktak méretezni, de otthon erre nem lesz szükséged, a kábelek általában 500V vagy 1kV-ra készülnek, egyeres vezetékek 1KV-ra.

2012. szept. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Vagy befuttatod, vagy érvéghüvelyt teszel rá.

(Amúgy én sem vagyok hivatásos villanyszerelő. De az a tapasztalatom, ha így kérek itt tanácsot, még egy villásdugó bekötéshez is azt írják rögtön, hogy hívjak villanyszerelőt, mert ha én csinálom, akkor 1000% hogy leég a házam, stb.)

2012. szept. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Bence_ ***** válasza:
Rakj rá érvéghüvelyt, gyorsan megy. És ha esetleg melegszik akkor sincs gond.
2012. szept. 8. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Hivatalosan nem lehet ónozni a sodrott vezetéket!


Régi szabványok engedték, a maiak már tiltják. (Ez mellett én is villanyszerelőként olykor szoktam ónozni. Ha épp nem találok megfelelő érvéghüvelyt.)


Olyasmi miatt tiltják, hogy ha nagy terhelés éri a vezetéket, akkor felmelegszik a kötésnél és megolvadhat az ón.

2012. szept. 8. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2012. szept. 9. 13:32
 7/18 anonim ***** válasza:
76%

Az ón nyomás hatására kúszik, így nem szabad ónozni, ha szorítós rögzítésbe akarod rakni, mert a kúszás miatt a szoros kötés idővel "felpuhul", kilazul.


Villanyszerelésben egyébként sem szabályos a forrasztás, de az érvéghüvely annál inkább.



Mindazonáltal nekem sokkal nagyobb bizodalmam van a forrasztásban, mint a sodrott kötésekben (arra a rátekerős kapszulás valamire gondolok, de még a sorkapocsnál is megbízhatóbbnak tartom, így én egy kötődobozban mondjuk egy elágazásnál sodornám, majd forrasztanám. De erről azért tudni kell, hogy nem szabályos!

2012. szept. 9. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
52%

Nem vagyok villanyszerelő,de évekig forrasztottam ónnal,szerintem minden kötés közül a legjobb,száv év múlva sem oxidálódik az érintkező felület,se ki nem lazul.

3-400 Celsius-on olvad az ón (a forrasztóón,ami ugye nem tiszta ón),ha már ennyire felmelegszik egy kötés ott már gáz van,meg nem a kötésnél melegszik legjobban mert annak a keresztmetszete kb.3 szorosa a vezetéknek.

2012. szept. 9. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
90%

"se ki nem lazul. "


Tapasztalatból mondom: Kilazul.

2012. szept. 10. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
0%

Ha én forrasztom akkor nem,nyugodj meg.

Persze nem úgy hogy csak az egyik felet forrasztjuk,hanem mindkettőt,ha netalán bontani kell egyszer,ugyanúgy szét lehet forrasztani,mint ahogyan összeforrasztottad és bármennyiszer megismételhető.

2012. szept. 10. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!