Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Vikendházba acetilén (karbid)...

Vikendházba acetilén (karbid) világítás. Megoldható? Olcsóbb, mint bevezetni az áramot?

Figyelt kérdés

Időszakosan lakott nyaralónkba nincs bevezetve az áram, esti világításnak azt a módszert találtam ki, hogy fogok egy nagy hordót, amiből csak egy lyuk vezet ki (régi pálmatex-es hordó alaposan kipucolva) ebbe vezetnék be egy gázcsövet, amit végigvezetek a mennyezeten, és lekötök róla lefelé lógva pár karbidlámpát. A hordó oldalára vágok egy lyukat amire aztán rá lehet tolni egy záró ajtót, ezen az ajtón keresztül karbidot rakok a hordóba és vizet öntök rá, majd bezárom az ajtót. Ezek után nincs más hátra, mint meggyújtani a lámpákat.


Szerintetek jó ötlet vagy butaság? Olcsóbb, mint bevezetni az áramot, ha a házat csak párszor használjuk nyáron, de akkor éjszaka is ott vagyunk?



2012. nov. 2. 23:30
 1/6 anonim ***** válasza:

Butaság és életveszélyes is.Ekkora mennyiségben nem biztos hogy tudod uralni a fejlődő gázt.Arról nem is beszélve hogy az amúgy is ritkán beszerezhető karbidot folyton pótolni kell ami költség.

Hosszabb távon megéri beköttetni a villanyt mert annak több előnyét ki tudod használni(hűtő,tv,stb).

Ha csak világítást szeretnél sokkal olcsóbb beszerezni egy akkumulátort és arról 12 vagy 24 V-os izzókat üzemeltetni.1-2 éjszakát kibír bőven és utána csak fel kell tölteni.

Köztes megoldás ha veszel/bérelsz egy aggregátort 5 l benzinnel akár egy hétig is kihúzod és normál áramod lesz amit bármire használhatsz az aggregátor teljesítményétől függően.

2012. nov. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ahogy az előző is írta, életveszélyes. A 12 voltos rendszer megfelelő hétvégi házba. Ha minden kötél szakad, pár 100 wattos inverterek is vannak. Ledes világítással pedig takarékosan és jól be lehet világítani.


Nekem minimum 1,5 misi lett volna, ha bevezetik a villanyt, mert még oszlop sincs a környéken. Megcsináltam a világítást ledesre, az akkut betettem a pincébe és mikor merült mindig vittem tölteni. Tavasszal vettem egy 50 wattos napelemet, és amit a világítás megesz, azt visszatölti. Ha most kéne mindent venni, akkor kb 50.000-ből megvan.

2012. nov. 3. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Bandi bácsi ***** válasza:

Életveszélyes butaság...

Olvass utána( [link] vagy próbálj szerezni barlangászoktól gyárit, az biztonságosabb, habár már ők se igen használják.

2012. nov. 3. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A barkácsáruházakban 30-50 ezer forintért lehet venni benzines áramfejlesztőt. Erre a célra pont megfelel. Ha túl drágának tartod, akkor az említett autó (teherautó) akkumulátor is jó megoldás.
2012. nov. 3. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Leharcolt teherautó akksi+napelem manapság nagyon olcsón megvan, főleg ha ledekkel világítasz, ez a legjobb megoldás, az ilyen karbidos dolgokat el kell felejteni.
2012. nov. 4. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 NBandi válasza:

Ha tényleg csak világítani kell, akkor szerintem nem biztos hogy olcsóbb az agregátor + benzin (sőt ez még zajong is), viszont az acetilénkészítéshez nem jó választás egy üres fémhordó.

A karbid villámgyorsan fejleszt gázt a vízből (vagy fordítva), így ha egy adag karbidra vizet burítasz, az őrült pezsgéssel fog acetilént, és még néhány egyéb, MÉRGEZŐ gázt (amik, egyébként égés során ártalmatlanná válnak) köbméterszámra előállítani. Ez nem jó ugyebár.

Az acetilénfejlesztők (ún. reduktor) úgy működnek, hogy egy hermetikussan zárt tartályban van a CaC2, és erre CSEPEGTETIK a vizet, de annyira óvatossan, hogy nehogy a belső nyomás nagyon megnőljön, mert az acetilén 2-3 bar környékén már spontán robban.

Ilyen kütyüt lehet venni is és barkácsolni is, de mindkét esetben szakértelmet kíván a dolog. (Nem elég hozzájutni, azt karbantartani is kell.)

Néhányezer forintért már tudsz szerezni régi bányászlámpát, aminek a gázát gumicsövön tudod továbbítani, bár ezzel szerintem max 2 lángos rendszert lehet üzemeltetni. Vannak újabfajta gázfejlesztők is (barlangász felszerelés). És szintén használtban lehet szerezni hegesztéshez való reduktor-t is, ami már tud komoly mennyiségű acetilént csinálni.

Karbiddal egy fél éjszaka világítás szerintem olyan 200-400 Ft-ot jelent.

Veszélyességről én annyit mondanák, hogyha értesz hozzá, nem kockázatmentes, ha pedig nem értesz hozzá, akkor fokozottan veszélyes.


Jó barkácsolást!

2012. dec. 6. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!