Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Asztali lámpába megéri LED-et...

Asztali lámpába megéri LED-et tenni?

Figyelt kérdés
Egy 20 Wattos halogénizzó van benne jelenleg, 12 Volton. Ebbe lehet-e ledet applikálni, illetve milyet, vagy egyáltalán megéri?

2013. máj. 25. 11:50
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem, a LED izzóknak horribilis az ára, soha nem hozza be. 20W kerül meg óránként 1Ft-ba, az semmi. Ha mondjuk lenne egy 300W-os állólámpád ott más a helyzet, de nem 20w-nál.
2013. máj. 25. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

kb. ezt akartam én is mondani..


még nem éri meg..csak arra jó, hogy dicsekedj...persze olyannak, aki tudja mennyibe kerül...

2013. máj. 26. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
45%

Abba kb 4-6 Wattos ledes fényforrást érdemes betekerni.

A kínai józsefvárosi piacon 1200,- Ft körül lehet ilyent venni. Viszont van ott hideg és melegfényű is. Melegfényűt érdemes venni mert az kellemesebb fényt ad. Létezik vékony és vastag foglalattal is náluk. A fedett oldalon a csarnokban szoktam látni ilyeneket.


Ilyesmire cserélgetem én is a lámpáimat.

Persze ha csak egyet cserélsz ki azt nem nagyon veszed észre a fogyasztásban, de amikor már a legtöbb lámpát kiváltottad, akkor kb 1/5 részére csökken a világításra fordított összeg. Igaz, ez lámpánként kb 1-2ezer forint, de jóval tovább működnek mint egy izzó vagy energia takarékos fénycső. Fényerőben 4-5-szörösével lehet számolni ha ezeket vesszük figyelembe. Persze léteznek sokkal hatékonyabbak is, de annak az ára már kérdéses, hogy mennyire éri meg. Azaz megéri az is, de csak hosszabb távon. Amikor kb 20-30 év múlva kezd észrevehetően halványodni. Persze csak a jól kivitelezett és megfelelő hűtésű daraboknál. Erre is igaz ami bármi másra, ha nem hajtják túl a ledet és ha elegendő a hűtése gyári kivitelezés szerint. Ismerem elég jól a ledek igényeit. Már régóta foglalkozom ezekkel kedvtelés és hobbi szintjén.

2013. máj. 26. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:

Ki tudod számolni mennyire megéri. A ledek élettartama nagyon nagy. A műszaki cuccokban is az a kis piros lámpácska is led, soha nem égett még ki. :)


Csak hirtelen számolás példaként.


Normál izzó vagy takarékos:

2500 Ft

élettartam 6 hónap



Led izzó:

5000 Ft

élettartam 50000 óra ! Ez ha napi 8 órát ég akkor is 17 ! évig bírja.



Akkor melyik drágább?

2013. máj. 29. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:

Normál izzó vagy takarékos:

2500 Ft

Ha évente kiég az 17 évre 42500 Ft


Led izzó:

5000 Ft

17 évre 5000 Ft.



A fogyasztásukban is még egy óriási különbség van azt is számold hozzá. Simán megéri akkor is ha drága egy egy darab. Mi sorba cserélgetjük le az amúgy már takarékosakat is LED-re.

2013. máj. 29. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:
Amúgy a halogén sokat fogyaszt és ahhoz más transzformátor kell, már ha ilyen a lámpa konstrukciója. Lehet nem is tudod beletenni a LED izzót.
2013. máj. 29. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 TappancsMancs ***** válasza:
A fogyasztásuk a ledeknek rendkívül kicsi, de nézd meg mekkora fényerejük van, merdth a fgyasztása és fényereje is más azért. Osztááá van hideg fehér és meleg fehér fényű, lakásba kellemesebb a melegfehér.
2013. máj. 29. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
52%

Az sem mindegy, nagyon nem, hogy milyen led szériából került beépítésre. Abból ami 30-40 lumen fényáramot ad le Wattonként és 3-400 Ft a chip darabja, vagy olyanból ami 100-140 lument ad le Wattonként és 3.000,-Ft csak a chipnek darabja. Ezek között is többszörös a hatásfok különbség (fényerő különbség Wattonként)4-5szörös, pedig mindkettő led. Az is igaz, a hatékonyabb, újabb ledekkel épült fényforrások többe kerülnek, mert abban csak a led chip kerül 3.000,- Ftba.


Egyébként összevetésképpen:

- Egy hagyományos körte izzó 14 lumen/Wattonként

- Egy halogén izzó 21 lumen/Wattonként

- Egy ledes fényforrás 30-180 lumen/Wattonként


Szóval nagyon nem mindegy, hogy milyen régen készült, vagyis melyik technológiával készült ledet építették bele.


Az a pontosság miatt hozzá kell tennem, hogy a 180 lument Wattonként csak egy hideg fényű led adja le.


Itt található egy igen jó hatásfokú CREE gyártmányú led adatlapja, ahol színhőmérséklet szerint meg lehet nézni a leadott fény teljesítményt.


[link]


Az ötös sz. lap alján lehet látni egy hatásfok görbét.

A második lapon a táblázatban meg lehet találni az egyes színhőmérsékletekhez tatozó fényáramot "flux(lm)" értéket.


Azt 700 mA mellett adják meg.

A hatásfok görbén kell megkeresni.


Vagyis pl a 2700 kelvinfok színhőmérséklet már eléggé meleg fényű.


Ahhoz 700 mA-en kb 200 lumen fényáram tartozik a táblázat szerint.


A görbén nézve a 200 lumen az 100% és a led 3 Amerre képes, ami a 325% a göbén nézve.


Tehát a 200 lument megszorozzuk 3,25-el és megkapjuk hány lument képes leadni 3Amper mellett, ami kb 10 Wattnak felel meg.


Vagyis a leadott látható fény energia 650 lumen, ami meleg fehér.


Ha ezt a fényt egy közönséges körte izzóval akarnánk előállítani, akkor 46 Watt teljesítményű izzóval kellene világítani.


Ha ugyanezt megnézzük pl egy kültérben használható hideg fehér leddel, aminek a jele U2, azzal 975 lumen fényáramot kapunk, ami megfelel egy 70 Wattos izzó fényerejének. Minél hidegebb a fény, annál kisebb energia ráfordítással lehet előállítani.

Foglalkoztam ezekkel már elég sokat.

2013. máj. 31. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

sztem nem!

ennyi W-nál semmiképpen. és azért hiába beszélünk itt sok előnyről, a led soha az életben nem fogja neked azt produkálni mint egy "normális", ne adj isten halogén izzó!

tudom, divatos, de ... én nem foglalkozom vele, a fogyasztásán kívül még más előnyét nem sikerült felfedeznem.

2013. jún. 11. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Biztos nem olyan ledet láttál, aminek 85-90 CRI a színhűsége. Habár a kicsit kék túlsúly ezeknél még jelentkezik a spektrum végén, ugyanis azzal pumpálják, gerjesztik a fénypor keveréket a többi szín előállítására. Annak a kedvező CRI-vel bíró lednek a színhőmérséklete 2600-3200 kelvinfok közé esik. Az olyan meleg fényű, mint a halogén. Azt már filmezéshez is elfogadják mert igen jó a színhűsége, vagyis elég jó a szín vissza adása. Persze ilyeneket nem lehet olcsón venni lámpába építve.


Ezek külön alkatrészként is kb. 2.300-3.000,- Ft körül vannak. Valahogy ennyiért hozták nekem is az 5 X 5 mm-es, 10 Wattos, eltérő színhőmérsékletű chip sorozat darabját. Ha meg komplett lámpaként árulják, akkor még ennek többszöröse lehet most az ára egy 600 lumenes darabnak.

Ez a 600 lumen kb. megfelel egy 30 Wattos halogén fényének, vagy egy 40-45 Wattos körte izzó fényének.


Közel kétszer kedvezőbb fogyasztást lehet elérni, ha nem számít a fény szín árnyalata és a hideg fehér is megfelel, pl egy műhelyben vagy kint a ház körül, ahol biztonsági reflektorként működik. Azt már mindenkinek egyénileg kell eldönteni, hogy pl. kétszer akkora fogyasztást megér-e a kellemesebb természetes sárgás-vörösebb szín árnyalat kültérben ill. műhelyben is.


Sajnos ezek az árak és az olcsóbb árú lámpák kevésbé természetes színvisszaadása tényleg óriási hátrányt jelentenek még ma. Viszont a ledek egyre inkább elterjednek. Lassan túltermelés keletkezik és zuhanni kezdenek az árak. Ennek az a természete, hogy a komplett régebbi lámpákkal feltöltött raktár készletek egy ideig még tartják az árukat, aztán amikor már mindenki a jobbat akarja inkább többet is adna értük, akkor a régi, kicsit elavult raktárkészletek egyre olcsóbbá válnak, hogy legalább ne maradjon a nyakukon. Most valahol itt tartunk. Persze ezekkel nem is lehetünk maradéktalanul megelégedve, de azért használhatók. Aztán ha már kifutott a régi, kicsit elavult régi elfekvő készlet, a régebbi technológia, akkor már a korszerű és tényleg jól használhatók ára is kezd lejjebb menni, mert akkor már abból is lassan telítődik a piac.


Végül el jön az az idő, amikor elérhető áron lehet majd ilyen korszerű és nagy színhűségű meleg fényű ledes fényforrásokat is kapni.


Egy jól megépített ledes fényforrás, aminek elegendő a hőleadása (chip hűtése), annak az üzemideje 5-10 év is lehet. Ennyi össz működési idő alatt csökken (asszem' felére) a fénye, amikor azt mondják rá, hogy tönkre ment.


Persze az után is világít még sokáig, de lassan folyamatosan egyre halványabban. Ez a led chipre vonatkozik.


Igaz, a lámpában számos alkatrész található amelyek közül elég sok meg tud hibásodni, nem feltétlenül a led miatt mehet csak tönkre egy lámpa. Feltételezzük, hogy meg akarják építeni rendesen és nem olyan alkatrészekkel tervezik, ami X időn belül a gyenge minőség miatt meghibásodik, akkor lehet kisebb az esélye, hogy idő előtt tönkre megy a drága ledes fényforrás, de bármilyen kereskedelembe kerülő technika.


(Ez különíti el a kereskedelmi technikát az űriparban vagy a hadi iparban felhasználttól. Oda csak a legmegbízhatóbbat építik be.)


Most jól kibeszéltem mitől mehet tönkre egy műszaki készülék, ezek közül pl. a ledes lámpa. Sokszor kereskedelmi okból időzítettek a meghibásodások, hogy vegyenek újat és működjön az üzlet. Viszont egy drágább árú eszköznél már elvárhatjuk, ha megfizettük a hosszú üzemidőt, akkor tisztességes módon, hosszú ideig megbízható alkatrészek legyenek beépítve.


Még a ledek szín visszaadásáról..

A meleg fényű fényforrásokkal sokkal természetesebb szín visszaadást tudnak elérni a jelenleg kereskedelemben elérhető korszerűbb technológiával. Azért fogalmazok ilyen óvatosan, mert a kutatások még sok meglepetést tartogathatnak ezen a téren, a színhűség területén, a spektrális eloszlásban más szín hőmérsékleti tartományban is. Elég sokféle spektrumú fényporról olvastam már a led fejlesztésekkel kapcsolatban, amivel egyre kellemesebbé lehet tenni a látványát.


Sőt a jelenlegi kék led chip alapú, fénypor gerjesztésű (elterjedten használatos) technológián belül és túl is vannak még lehetőségek a fehér fény eléréséhez, ahol nem dominál ilyen mértékben a kék gerjesztő fény, illetve a kék közelében sem hiányoznak spektrumok, ami miatt sokan ma még nem szeretik igazán a fényét, mint amire az itt előttem szóló is példa.

2013. jún. 11. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!