Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » A nappaliban halogén spotok...

A nappaliban halogén spotok vannak, fényerőszabályzóval. Sokat fogyasztanak, le akarom őket cserélni ledekre. Tudom, a Led-eket nem lehet fényerő szabályozni, de ha nem cserélem le a fényerőszabályzós kapcsolót, tud-e az kárt okozni a ledekben?

Figyelt kérdés

2013. aug. 5. 07:22
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem csak a led lámpában található kerámia kondenzátorban ugyanis ha a fényerőszabályzó egyszerű ellenálásos alapon működne nem volna probléma de mivel tranzisztoros vezérlésű ami mindig gyakorlatilag nagyon gyorsan kapcsolgatja az égőket valószinűleg csak villognának a ledek.

Ezek a led lámpák igy is hamar kiégnek legalább is a tescos landlight fajták 1-2 db led bennük 1-1,5 év után még az smd tipusok is nekem legalább is majdnem mindet javitani kellett de utánna jól birják.

2013. aug. 5. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nekem P. - aki LED fényforrásokat árul - , azt mondta:

Van dimmerelhető LED-je is. Lehet, hogy igaz, lehet, hogy marketing duma.

2013. aug. 5. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Attól függ, milyen szabályzó áramkör került a ledes egységre. Van olyan is, ami kapcsoló üzemű és meg adnak széles feszültség határt, hogy azok között az értékek között működik, ugyanis beállítja magának a szükséges áramot a feszültségtől függően. Ez biztos nem szabályozható dimmelhető illetve talán nem is világít vele rendesen, mert az izzós világítás fázis hasításos elven csökkenti a fényerőt. Azzal viszont (szerintem) összevész a kapcs-üzemű áramkör.
2013. aug. 6. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
55%

A tacskóban vett ledes fényforrást 2 nap alatt tette tönkre a dimmer. A fiatal ember simán kicserélte a halogén izzókat.Szép kis füst és büdös lett a szobában:))

Villszer

2013. aug. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 D.O.81 ***** válasza:

Üdv!


Fényerő vezérelhető LED lámpa van egy pár a piacon. De mivel mindegyiket a kínai "kartársak" készítik, így eléggé nehéz jót találni, mert még a sz@rból is ki tudják spórolni a lényeget.

A fényerő vezérelhető lámpák többségében egy egyszerű kéttranzisztoros ú.n. flyback kapcsolás csücsül, nulla előszűréssel. Ennél olcsóbbat eddig nem tudtak csinálni. Hátránya meg az, hogy a fázishasítás elvén működő áram vezérlők (dimmerkapcsolók)olyan tranziens jelenséget generálnak főleg 90 fokos gyújtásnál, hogy a legtöbb elektronikai alkatrész attól rövid időn belül kifekszik. Ekkor ugyanis nulláról 325V-ra ugrik a feszültség. A kapcsolóban elhelyezett szűrő induktivitás és a LEDes lámpa alkatrészei között káros lengés jön létre. Ekkor a feszültség még jobban megszaladhat, ami túllépheti a végfok tranzisztor átlagosan 600V záró irányú feszültség tűrését. A tranzisztor ilyenkor állapotváltozáson megy át és vezérelt elem helyett vezérelhetetlen elemmé válik. Ekkor az áramkorlátozásért és így a kapcsolási frekvenciáért felelős kis teljesítményű tranzisztor kupakja elszáll, mint a sóhaj. Az áramkör biztosító alkatrésze csak ezután old ki, vagy valamely kis teljesítményű elem adja be a kulcsot, legrosszabb esetben működni fog a kismegszakító.

Ezeket a lámpákat nagy biztonsággal csak változtatható kimeneti feszültségű toroid transzformátorral, vagy szabályozható kimeneti feszültségű 0-300V-os egyenáramú tápegységgel lehet üzemeltetni.


Üdv!

2013. aug. 7. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!