Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » LED dióda bekötéséhez kéne...

LED dióda bekötéséhez kéne segítség! 12V DC feszültségről hogyan tudnám üzemeltetni a lent látható diódákat?

Figyelt kérdés

Motoromat szeretném kicsit esztétikailag feldobni, konkrétan a foncsort szeretném körbe rakni kb 30-40 darab ilyen LED-el:


[link]


Jelenleg autósboltban kapható 12V-os LED szalag van bele barkácsolva, ezt szeretném kiváltani ezekkel a diódákkal.

Na már a probléma a következő lenne, ugye a "gyári" LED szalaghoz semmi elektronika nem kellett, bizonyos helyeken el lehet vágni, méretre lehet szabni, és bele van integrálva minden kütyü, hogy csak a 12V-os akkura rá kelljen csatlakoztatni és kész.

Szóval én azt a kb 40 darab diódát beépítem a lámpatestbe (a szélét szeretném körbe rakni vele) összekötöm párhuzamosan a diódákat, és mielőtt csatlakoztatnám a helyzet jelző világítás vezetékeihez, milyen egyéb kütyüket kellene még ez előtt bekötnöm?

Ha valaki konkrét adatokkal tudna segíteni, akkor megköszönném.

Gondolom ellenállások meg hasonlók kellenek hozzá, annyira nem értek ehhez, de remélem sikerül valahogy összehozni :)



2015. dec. 11. 19:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Négyesével sorba kötöd, majd ezeket párhuzamosan
2015. dec. 11. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Nem pont erre gondoltam.

Ezzel még mindig nem oldottam meg a problémát.

2015. dec. 12. 10:55
 3/13 anonim ***** válasza:
Semmit. A ledszallagra azért tesznek ellenállást, mert olcsóbb mint a led, de kell rá, mert különben túl nagy feszültség esne a ledekre és tönkremennének
2015. dec. 12. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Legalább egy előtét ellenállás fog kelleni. Háromnál többet nem köthetsz sorba, mert a gyártási szórás miatt előfordulhat, hogy nem fog világítani. Egy led nyitófeszültsége 3-3.4V. Számoljunk 3-al, mert nem akarod, hogy hamar tönkremenjen. Kb 20mA lehet az áramfelvétele, ettől több nemigen kell. A három leden esik legalább 9V feszültség, tehát marad 3V, és ugye 20mA áram. R=U/I, Vagyis 3V/0.02A=150ohm. Tehát egy legalább 150 ohmos ellenállást kell három leddel sorba kötnöd, és ezeket a sorokat párhuzamosan. Nyilván menet közben emelkedni fog a feszültség, szóval én inkább 180ohmos ellenállást használnék, normál negyedwattos típus elég lesz.


Persze lehetne használni áramgenerátorokat is, pontosabb, és stabilabb fényerejű lenne mint az ellenállás, de bonyolultabb is.

2015. dec. 12. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Na erre voltam kíváncsi, nagyon szépen köszönöm!
2015. dec. 12. 17:44
 6/13 anonim ***** válasza:

A gyártási szórás 1-2 ppm.

Magyarul 1 az 1 millióhoz, hogy egy led nem világít.

Ezzel nem is kell számolni.


Azért kell 3 ledet sorba kötni, és nem négyet,

mert ha 12 Voltról hajtod meg, akkor a három led nyitófeszültsége összeadva nem nagyobb, mint 12,

de 4 led már 4x3.1 = 12.4 lenne, amit terheletlenül túlléphet egy 12V fesz.forrás, de erre nem szabad alapozni.


Előtét ellenállás azért kell, mert ha nincs, akkor nincs áramkorlát. A diódának diff.ellenállása van. Nagy áramra felmelegszik és még nagyobb áramot enged át..stb.stb. ez ördögi kör és a végén szétolvad. Kell az előtét ellenállás, ha nincs benne gyárilag.

2015. dec. 12. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Félreérthető volt, amit a gyártási szórásra írtam, én a nyitófeszültségre gondoltam. Tehát a nyitófeszültség 3-3.4V, erre értettem a szórást. Elvileg négy 3V nyitófeszültségű leddel működne, de négy 3.4V-s leddel már nem világítana.
2015. dec. 12. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Megpróbálom összefoglalni.


Több három-három ledes soros csoportokat kell összekötni és mindegyik csoport negatív kivezetése mehet egy közös negatív test pontra.


A meglévő hármas led csoportok pozitív(jaira) jön az a 180 Ohmos ellenállás, mindegyikre egy külön darab, hogy az esetlegesen eltérő ledeket (soros led csoportokat) ne kössük közvetlenül párhuzamosan, mert akkor a legalacsonyabb nyitófeszültségű darabok vennék fel az áram jelentős részét és a tápfeszültséget beterhelve (azokat a ledeket túlhajtva), a többinél meg jóval a tervezett alatt maradna az átfolyó áram.

Így viszont mindegyik ellenálláson be tud állni minden ledes kör árama, külön függetlenül.

Persze azt kihagytam, hogy az ellenállások szabad végét megint csak egy pozitív pólusként lehet összekötni egy közös pontra.

2015. dec. 12. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Csináltam egy egyszerű rajzot, hogy jól e értelmeztem amit leírtatok:


[link]


Valahogy így nézne ki?

2015. dec. 12. 20:27
 10/13 anonim ***** válasza:

Nem, itt a három diódát párhuzamosan kötötted.


[link]


Így kell bekötni.

2015. dec. 12. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!