Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » A normál foglalatú (E14/E27)...

A normál foglalatú (E14/E27) LED-es izzók egyenáramról üzemeltethetők?

Figyelt kérdés
2015. dec. 20. 03:03
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem.
2015. dec. 20. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A nagyon gagyik igen. A többi nem.
2015. dec. 20. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Az elektronikus előtétjük váltóáramhoz van tervezve.
2015. dec. 20. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
nem, de fillérekért (na jó, pár száz forintokért) lehet venni egyenáramról működtethetőt.
2015. dec. 20. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Öt évtizede az autószerelői gyakorlati foglalkozást (is) vezető gimnáziumi osztályfőnökömtől tanultam az alábbi bölcsességet:

"A belső égésű motor nem robbanó motor! Megette a fene azt a motort, amelyik robban..."


Nos, azóta már nyugdíjas villamos mérnök lett belőlem, így nagyon bántja a szemem, amikor a LED FÉNYFORRÁS (azaz Fény(t) Emittáló Dióda) helyett esetükben izzóról beszélnek. Eltérően a hagyományos izzóktól (ahol valóban izzik egy wolfram huzal egy burán belül, a LED-nél ilyesmiről nincs szó.

Hogy néhai osztályfőnököm megjegyzésével éljek: megette már a fene azt a LED fényforrást, amelyik izzik...


Az egyszerűbb LED fényforrásokban (olcsósága miatt) egy kondenzátor korlátozza a LED- (vagy LED-ek)-en kialakuló áramerősség nagyságát. A kondenzátor a frekvencia függvényében végez áram korlátozást, minél magasabb a frekvencia, annál kisebb mértékben. (A normál 230 V-os hálózaton a frekvencia 50 Hz, ez van figyelembe véve a tervezéskor a kondenzátor megválasztásához).

Egyenfeszültség esetén igen rövid ideig (századmásodpercek) vezeti az áramot, aztán feltöltődve szakadásként viselkedik. Ezért nem lehet az ilyen fényforrásokat egyenfeszültségről használni.

Ha az áramkorlátozást pl. ellenállással végzik, működhet (megfelelő polaritású) egyenfeszültségről is, de hátrányokkal: pl. nagyobb veszteséggel, magasabb hőfejlődés mellett, stb.

2015. dec. 24. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Juliusz48 ***** válasza:
Nekem nem volt szerencsém és a led reflektor elromlott, persze nem a dióda égett ki, hanem a tápja mondta fel a szolgálatot. Szétszedtem kíváncsiságból és egy változtatható feszültségű egyenáramú tápról kezdtem működtetni és világított, mert a led nem 220V váltóról működik, hanem valamekkora egyenfeszültségről.
2015. dec. 26. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Juliusz48 ***** válasza:
Én már majdnem a teljes világításomat átalakítottam LED re, 12V egyenfeszültségen. Van 100Wnyi napelemem meg hozzá ciklusálló akkumulátor és G4, vagy MR16 foglalatokkal spotlámpákat vettem és 12V-os LED-eket, valamint mivel mostanában nem igazán sok a napsütés, vettem akufentartó töltőket, amivel csak 13,8V ig lehet tölteni, és erről üzemel,
2015. dec. 26. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

#5-ösnek


"Égő" lámpa, vezeték nélküli "egér", telefonszám "tárcsázása", és még sorolhatnám.


Bár ennek nem történelmi oka van, hanem valószínűleg rövidítés, de nekem a legjobban a vízcsap tetszik, amit tűzcsapnak hívnak :)

2015. dec. 26. 12:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!