Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Össze lehet kötni a nullát?

Össze lehet kötni a nullát?

Figyelt kérdés

Üdv!


Adott egy ikerház, ahol két CSM0201 típusú mérő van. Egy fázis, mindkettő 16A. A műhelyben néha szükség lenne két 10A-s gépet egyszerre használni. Hogy elbírja, elvinnék egy kábelt a másik villanyórától is. A kérdés az, hogy itt összeköthetem a két fogyasztásmérőtől jövő nullát, vagy ez befolyásolja a mérést? Nem szeretném, ha azt hinnék, manipulálni akarok az órával (természetesen a két fázist nem kötném össze, az egyik óráé kapna egy saját csatlakozót, ide csak az elszívót dugnám be)



2016. máj. 10. 16:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Elvileg azonos potenciálon kell lenniük, összeköthetők.
2016. máj. 10. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, csak azért kérdeztem, hogy ez a digitális mérő nem hiszi-e azt, hogy csalni akarok. A forgónál nem volt gond, ott már régebben csináltuk, nem volt baj.
2016. máj. 10. 16:37
 3/12 anonim ***** válasza:
Egyébként azért lenne jó, ha össze lehetne kötni, mert a műhelybe jelenleg 3x10mm2-en jön a fázis, a védővezető, és a nulla, közvetlen az órától. Így elég lenne erre a 20m-re egy 4mm2-es kábelt behúzni a második óra által mért fázisnak (a két óra fázisa is egy potenciál egyébként, tehát csak egy fázis és egy nullavezető jön be a házba), és így elférne a védőcsőben, nem kéne bontani semmit.
2016. máj. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Ez nem áramlopás, hiszen mindkét áramkör mért áram. A közös nulla ebben az esetben nem értelmezhető, sok ikerház van, ahova pl egy légkábellel van bevive az áram, ott is közös a nulla, kizárt dolog, hogy ezt manipulációként kezelje bármelyik szolgáltató.
2016. máj. 10. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Gondolom firelé nincs.
2016. máj. 10. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Magánál az óránál nincs fi relé, akkoriban még nem kellett, az utólag beépített két elosztódobozban van egy-egy fi relé, illetve egy a műhely elosztójában. A második óra fi reléje előtt csatlakoznék a fázisra, és onnan vinném a műhelybe. Ez is kaphat egy saját fi relét, így azzal szerintem nem lenne gond. Csak biztos akartam lenni benne, hogy nem okoz gondot az óra után a két nulla összekötése, nem akarnám befolyásolni a mérést semmilyen irányban. (a harmadik választ is én írtam, csak másik gépen)
2016. máj. 10. 19:07
 7/12 anonim ***** válasza:
Ha így van, inkább vigyél mindkét órától két külön áramkört, külön nullával és külön érintésvédelemmel. Firelénél már nem lehet csak úgy közösítgetni nullavezetőket.
2016. máj. 10. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Természetesen FI relé előtt közösíteném a nullát, az órától a műhelyig futó nullát még nem figyeli fi, csak bent a műhelyben. Ez előtt lenne jó csatlakozni legfeljebb két konnektorra. A műhely elosztójába még elfér egy FI relé, hogy ez is védve legyen, még így is jobban járnék, mintha végig kéne vésni az egész házat.


Egyébként ez alapján úgy látom, hogy gyakorlatilag semmilyen gondot nem okozhat, mert a digitális mérőn is csak átmegy a nulla, nincs megszakítva a ki és bemenet.


[link]


Ha az órákat nem zavarja meg a közös nulla, holnap felhívom a szerelőt, hogy mikor tudna kijönni, megnézni.

2016. máj. 10. 19:39
 9/12 anonim ***** válasza:
Csak sokszor más az elv ès a gyakorlat. Ezek az órák maguk elè ès maguk mögè mèrnek. Tudják mekkora a mèretlen, milyen a vètelezèsi szokás ès minden változást, furcsa dolgot 10 èvre kèpes eltárolni. Kèt ilyen speckó óra utáni hálózatot összehozol, mit lèp erre az óra kifinomult rendszere? Senki sem fogja neked ezt megmondan biztosan. Ès ha csalásnak veszi áz óra figy3lő rendszere? Bì4ósági huza- vona drágább mint 3 vezetèk ès akkor tuti nem lesz baj
2016. máj. 10. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Bocsi, külön választott rendszert akartam ìrni.
2016. máj. 10. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!