Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Sok helyen láttam hogy acél...

Sok helyen láttam hogy acél edzés közbel olajba mártják hűteni. Ez spéci olaj vagy valami hagyományos? Amúgy milyen olaj valójaban? Ettól lesz fekete bevonata az acélnak?

Figyelt kérdés
2017. ápr. 19. 11:35
 1/5 anonim ***** válasza:
54%

edzőolaj

Attól függ milyen forró az anyag, de ettől lesz fekete színe.

2017. ápr. 19. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
48%
Erre olyan olajat szoktak használni,mint amilyet az autókba öntenek a motorba .Az olajban a hűtés folyamata más,és nem szín miatt történik .
2017. ápr. 19. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Akkor egyszerű pl 10w40 motprolaj?
2017. ápr. 19. 15:54
 4/5 anonim ***** válasza:
49%
Az is jó, de bármilyen fáradt olaj megteszi.
2017. ápr. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A 10w40-től alacsonyabb a viszkozitása a hagyományos edzőolajoknak és a lobbanáspontjuk is magasabb. Nehogy valami nagyobb tömegű vasat próbálj meg vele hűteni, mert ha begyullad szépen össze is égetheted magad.


Vannak rendes edzőolajok amik direkt erre a célra vannak adalékozva.


A fekete bevonat pedig teljesen más téma. Ami a hevítés után keletkezik rajta az egy vékony oxid réteg. Ezt manuálisan szabályozott megeresztés előtt le is szokták csiszolni, hogy lehessen látni az acél színét. Csiszolóvászonnal pillanatok alatt eltüntethető.


Ezen kívül nem minden acél edzhető és azon belül se mindegyik edzhető olajban. Nagy vonalakban az a helyzet, hogy egyes acélok gyorsabb míg mások lassabb hűtést igényelnek. Ez a kristályszerkezet kialakulása miatt fontos. Ha gyors hűtés kell akkor általában vizet használnak, ha lassabb akkor olajat, de ezenkívül van még több módszer is.


Ha csak a szín a cél akkor akkor lehet venni kékítő/barnító/feketítő folyadékokat. Ez egy viszonylag korróziógátló bevonatot is ad egybe. A fegyvercsöveket pl. jellemzően barnítani szokták.


Alternatív házi eljárásként, a színezésre és a korróziógátlásra volt olyan módszer is, hogy fáradt olajat égettek az adott alkatrészre. Ez csak ilyen házi tákolás, szerintem sokat nem ér. Nyilván nem kell edzési hőmérsékletre melegíteni ilyenkor az acélt csak annyira hogy az olaj ráégjen, aztán párszor megismételni. Kerékpár meg Pannónia tengelyeket kezelgettek így régen, de mint írtam szerintem sok haszna nincsen.

2017. ápr. 19. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!