Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Januárban felkértünk egy ács...

Januárban felkértünk egy ács szakembert kocsibeálló elkészítésére (borovi fenyőből készült). Néhány hét elteltével az összes gerenda hosszan megrepedt. Ennek milyen pontos okai lehetnek? (pl. fagy)

Figyelt kérdés
2018. márc. 22. 09:51
1 2
 1/15 Fantom83 ***** válasza:
69%

Egyik cimborámnál 2 éve csináltunk faanyagból garázst,a mester azt mondta,ez nem csak szép,de tartós is lesz.

A hullám pala alatt meghajolt az összes gerenda az első télen...

2018. márc. 22. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
91%

Nem volt megfelelően száraz az alapanyag. Illetve túl gyorsan száradt.

Sajnos ma nehéz jó minőségű (és száraz faanyagot venni.

2018. márc. 22. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Olyan gerendákat kell választani, ami nem "beles"!

Vagyis amelyikben nincs benne a fa közepe (az első néhány évgyűrű).

2018. márc. 22. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Fa kereskedésbe szárazat nem találsz .

A gyors száradástól minden fa repedezik .

2018. márc. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
58%
Mesterünk szereti a könnyű pénzt.
2018. márc. 22. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

asztalos válasz:


Az olyan gerenda, amiben benne van a fának a bele, mint már írta valaki előttem is, az meg fog repedni hosszirányban...

Ahogy szárad a fa, úgy az évgyűrűk arra törekszenek, hogy kiegyenesedjenek... emiatt feszűltség keletkezik a faanyagban, így ott ahol a bele van, mivel itt a leggyengébb a fa anyaga, enged és megreped hossz irányban...

Rönkfa esetében is ugyan úgy megtörténi, csak mivel ott az egész évgyűrű körben megvan, ott szabálytalanul, nem feltétlen mindig egyvonalban reped be hosszába, mindig ott, ahol a leggyengébb az anyag...


De egy szakszerűen kivitelezett szerkezet esetében ez nem okoz szerkezeti problémát, pusztán esztétikai hiba...


Kivédeni ezt úgy lehetett volna, ha a mesterember olyan gerendát választ, amiben nincs benne a bele.

Mentségére szóljon, hogy magyarországon olyan szar fűrészárut árulnak, hogy ez gyakorlatilag lehetetlen mivel mindenben benne van a bele...azt a keveset amiben nincs, azt meg a fatelepek olyanoknak adják el, akikkel régóta ismerettsége van, vagy szerződésük én pl tölgy, akác, bükk, cseresznye, dió esetében felárat is szoktam fizetni. Szélezettlen tölgy pallót amire fél évet vártam mire lett egy olyan darab, amire szükségem van, 2.5m*0.9*15 ös pallóért tegnap adtam 300.000ret... de ez már nem ide tartozik :)


Ha majd hónapok múlva mélyülnek a repedések, érdemes belekenni valami felületkezelő anyagot.

2018. márc. 22. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha valaki ilyesmit rendel tőlem, mindég figyelmeztetem a fűrészáru silány minőségére, és felkínálom a réteg ragasztott fa anyag használatának lehetőségét.

Persze az ára miatt nagyon kevesen rendelik ebből a kocsibeállót, teraszt stb.Így hát marad a szétrepedő, tekeredő, vacak anyag.

2018. márc. 22. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
56%
Legjobb ilyet csinálni acél zártszelvényből, összehegeszteni. Az nem reped meg...
2018. márc. 23. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
63%
+1 az acélra. Gyakorlatilag rozsdamentesből olcsóbb, mint osztályos, helyesen tárolt, jól kezelt fából. De az alapacél is tökéletes, ha értelmes rozsdagátló alapozót és festést kap, meg a belseje el van zárva a külvilágtól. Igazából ezen a ponton nagyon nehéz tévedni.
2018. márc. 23. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
60%

#9: Ennel ellenére lepontozást kapott a javaslatom. Néha nem látom, mi alapján pontoznak itt a látogatók, vagy a válaszolók.

Zártszelvény vasnál egy biztos: Nem reped meg soha, mert amúgy is túl szokás méretezni. Rozsdamentesnek sem muszáj lennie. Kell egy jó alapozó, utána meg 1 vagy 2 hetenként 3-szor át kell festeni. Ezután több évig hozzá sem kell nyúlni. ...

2018. márc. 23. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!