Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogy kell helyesen bekötni...

Hogy kell helyesen bekötni egy fali csillárt?

Figyelt kérdés
Egy UFO lámpa helyére szeretnék egy spot lámpás csillárt feltenni. A régi lámpában 2-es sorkapocs volt, ebben 3-as van. Viszont nálam abban a szobában nincs föld, csak nulla és fázis. Egyik villanyszerelő ismerősöm mondta, hogy a földre ne kössek semmit, működni fog úgy is. De nem működik! A lámpa közepe egy fém doboz, amin egy hosszú rúd áll keresztben, azon van az 5 spot lámpa. Na ebben a rúdban viszont fázis van... Pedig rajz szerint kötöttem be! Mit lehet ilyenkor tenni?

2018. máj. 7. 20:39
 1/9 anonim ***** válasza:
Esetleg egy fotó, hogy kötötted be?
2018. máj. 8. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
2018. máj. 8. 10:21
 3/9 A kérdező kommentje:
Nem tudom, így jól látható-e?
2018. máj. 8. 10:22
 4/9 A kérdező kommentje:

A külső krómozott csövekben fázis van, a középső fém "dobozban" nincs. A nullát az N-re, a fázist az L-re kötöttem.

Lehetséges, hogy a lámpa a rossz?

2018. máj. 8. 10:31
 5/9 anonim ***** válasza:

A képek alapján jól kötötted. A berakott lámpák sem világítanak? A földnek védelmi célja van, anélkül a lámpa üzemel. A sorkapocs ahova kötötted a vezetékeket a kék és barna egyből a spot foglalathoz megy el, tehát világítania kell. Ha nem világítanak, akkor megtörhetett az egyik általad bekötött vezeték, leírásod alapján a "nulla" valószínűsíthetően. Amit bekötöttél az egy MM alus falvezeték, ami hajlítgatásra gyorsan eltörik.

A külső csövön lévő fázist mivel mutattad ki? Ráz, vagy fázisceruzával nézted?

Ha ráz, akkor sérült valahol a szigetelés; de ennek akkor a középső fémházon is ott kell lennie.

A másik, hogy a cső miatt fázisceruzával induktív feszültséget mérsz, ami minimális, és ha ég a lámpa, nem is lesz ott.

2018. máj. 8. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Én is arra gondoltam, hogy a nullával lehet baj, mert a spot foglalatánál a fázisceruza világított, tehát oda biztosan eljut, de akkor a nullával lehet gond.

Hogy tudnám ezt megjavítani? Vágjak le a vezetékből, remélve, hogy a megtört részt is levágom?

Más megoldás nem jut eszembe, csak ez, vagy hogy újra kell vezetékezni ezt a szakaszt.

A külső csőhöz csak fázisceruzával értem, és az világított. Hogy tudom megállapítani, hogy tényleg ráz-e?

Annyira nem szeretném megfogni. :)

2018. máj. 8. 12:11
 7/9 anonim ***** válasza:

(kapcsold le a kismegszakítót)Kösd ki a vezetékeket, óvatosan hajlítgasd két kezeddel egy-egy darab szakaszt mindig -nem kell nagyon csak egy kicsit. Ha valahol könnyebben hajlik, ott lesz a baj. Valószínűleg egy most is hajlított ponton, sokszor sajnos tőbe. Másik megoldás, hogy kikötés után fogóval megfogod az alu vezetéket és meghúzod; így sokszor a törött darab kihúzható.

Mivel elég nagy felületet takar a lámpád, vésd meg a mennyezetet, hogy több vezeték jöjjön ki, sorkapoccsal megtoldható (réz vezeték is jó). Ha lehet, a toldott rész lámpán belülre kerüljön.

2018. máj. 8. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kicsi az esély, hogy a szigetelés rossz legyen és fázis kerüljön a fémre.

Ezt rendes műszerrel vagy próbalámpával lehetne megnézni, hogy biztosan nincs e fázis a fémburkolaton. De mivel most nincs nullád sem (csak messze), így azt is nehezebb kivitelezni.

2018. máj. 8. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A régi lámpa, az UFO működőképes volt -e? Ha igen, akkor a nullának is jónak kell lennie. (hacsak szerelés közben nem törött meg valahol).



Én előszőr mindenképp az új gyári lámpát ellenőrizném bekötés helyességileg, hogy jó -e. Olcsó kínai silány termékekben sajnos előfordul, hogy össze-vissza kötnek mindent.


Tehát mielőbb ez nincs ellenőrizve, szerintem nem érdemes a fali Al vezetékeket bolygatni, mert rácseszhet az ember, ha jó, és azt teszi tönkre, mielőtt megtudná, hogy a csillár gyári bekötése rossz...



Szóval A vezetékeket át kell csengetni, és a következő hat tesztet kell elvégezni.


Ezt vagy digitális multiméterrel tudod megcsinálni, vagy ha az nincs akkor, a következőképp:


Kell két darab drót, és az alábbi 6 féle tesztet kell elvégezni:


1. teszt: az egyi drótot bekötöd a sorkapocs fázisához (ahová a falból jövő vezetéket kötnéd, de most ahelyett), a másik vezetéket pedig a foglalat talpérintezőjére szorítod/ragasztod.

valamelyik drót másik végére egy 4,5 V-os zsebtelep egyik érintkezőjét kötöd. A zsebtelep másik érintkezője és a másik drót közé bekötsz egy zsebtelephez való izzót.


Az izzónak világítania kell.


2.teszt: A foglalatnál lévő drótot átrakod az oldalérintkezőre. (a másik drót marad a fázis helyén).


Az izzónak nem szabad világítania.


3.teszt: A foglalatnál lévő drótot hozzákötöd ahhoz a rúdhoz, ahol szerinted fázis van, ill. bármely fém burkolathoz.


Az izzólámpának nem szabad világítani. (Ha világít, akkor tényleg fázis van rossz helyen, gyári hiba).


4. teszt: Sorkapocsnál a drót a nullán, a másik drót a foglalat oldalérintkezőjén.


Az izzónak világítania kell.


5. teszt: egyik drót a foglalat talpérintkezőjén, a másik drót a sorkapocsnál a nullán.


Az izzónak nem szabad világítania.


6. teszt: Sorkapocsnál a drót a nullán, a másik drót a gyanusnak vélt rúdon, ill. fémburkolaton.


Az izzónak nem szabad világítania.



Ha az izzó mindig akkor világít, amikor leírtam, akkor a csillár gyári bekötése helyes.


Írd majd meg, mi lett a tesztek eredménye!

2018. máj. 10. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!