Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogyan táplálhat a három...

Hogyan táplálhat a három fázis egy egyfázisú fogyasztót?

Figyelt kérdés
Lakhelyünkön gyakran kimarad egy-egy fázis a hálózaton, ezért jó lenne, ha a lakásban levő három fázisból az éppen működő táplálná a pl. cirkó áramkörét. Van erre valami profi megoldás?

2020. febr. 2. 07:06
 1/4 anonim ***** válasza:
71%
GANZ KK 6004 típusú átkapcsoló. Alapból csak egy fázist lehet vele átkapcsolni, de lehet egyediben olyat rendelni amelyikkel a három fázis bármelyikét kapcsolhatod. Én már rendeltem tőlük ilyet, és nem is volt drágább mint a sima mezei átkapcsoló, mert alkatrészdarabra megy az árképzés, és mivel csak egy fázis kiadásáról van szó kevesebb alkatrész volt a kapcsolóban mint amikor a 3 fázist kell kapcsolgatni. Nem akarlak lebeszélni a dologról, de lehet felesleges ez az átkapcsolósdi, mert ha csak pár perces az áramszünet, még nem fagy halálra senki a házban mert nem fűt addig a kazán. Ha pedig valami automatikus átkapcsolót szeretnél, az is megoldható, viszonylag egyszerűen pár relével, de semmiképp sem ajánlom, mert könnyen kinyírhatod a kazánt. Míg a kézi átkapcsolásnál legalább pár perc míg érzékeled az áramszünetet, lemész, átkapcsolsz, újraindul a kazán,addig az automatikus századmásodperc alatt átkapcsol, ami éppen elég hogy áramszünetet érzékeljen a kazán, de kevés arra hogy a tápegységben a kondik elhervadjanak. Na ebben a szituban kap egy másik fázist a kazán, ami vonali feszültség, az az 400 V. Én tutira nem próbálnám ki mit szól hozzá az elektronika. Ha az áramszünet az aggályod, akkor sokkal elegánsabb, és bevált megoldás berakni egy szünetmentes tápegységet 30-60 perces áthidalási idővel.
2020. febr. 2. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"akkor sokkal elegánsabb, és bevált megoldás berakni egy szünetmentes tápegységet 30-60 perces áthidalási idővel"

Ez nagy igazság.

2020. febr. 2. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
A kézi kapcsolós azért nem jó, mert ha nem vagyunk otthon pár óra alatt kihűl a lakás. Az UPS jó megoldás csak hát kb 70 eFt és nem bírja 2-3 órán át. Ennél olcsóbbra gondoltam, de kösz a gondolkodást.
2020. febr. 3. 12:02
 4/4 anonim ***** válasza:

Akkor kell egy (tartalék) átkapcsoló automatika. Így keress rá a neten. A legegyszerűbb formája egy relé, ami csak azt csinálja, hogy ha egyiken eltűnik, akkor elereszt, és a váltóérintkezője ezáltal másikra átkapcsol (egy relénél ehhez olyan morzeérintkező kell, ugye, ami elviseli a két oldalán a nem ugyanazon fázist, kétség esetén bonyolultabb megoldás kell) . Ennél vannak igényesebb megoldások is (például, hogy ha visszajön a delej, akkor nem térjen vissza, hanem akkor, amikor te határozod meg, kivéve, ha erről is elmegy, stb), azok meg drágábbak. Készen is voltak valaha kaphatóak, meg össze is rakhatóak.

Amit itt feljebb SolarGyula ír, azt meg kell fontolni a készülékkel kapcsolatban, bár a leírt krampác csak akkor van, ha váltakozóáramú oldalon lenne kondenzátor a tápegységben. De a drágább szerkezetekben lehet késleltetés, eleve ha egy visszakapcsolási ciklus van, ami Magyarországon mindenhol van, az egy perces, egyes átkapcsolók ennél nagyobb késleltetéssel működnek, hogy az üzeminek kijelölt betáplálásra kapcsolódjanak vissza, ha a ciklus sikeres volt. Hát, ez koncepció kérdése. Késleltetés nélkül meg esetleg észre sem veszi se a készülék, se a használója a pillanatnyi kimaradást, annak is van előnye. Egyszer régen csináltam egy olyant, hogy a négyemeletes létesítményben senki nem vette észre az áttérést, csak egy hét múlva, mikor nézték a teljesítményőr képernyőjét, akkor jöttek rá. Ma már azért illene ezeket elektronikusan megoldani, nem pedig kattogókkal.

Ha neked ilyen téren 70 eFt sok, akkor alighanem a fázás célravezetőbb... bár nem olyan elegáns.

Ha nálatok véletlenszerűen kimegy valamelyik fázis, mindig másik (mert ugye ha általában egy megy ki, akkor egyszerű a megoldás, nem azon kell üzemeltetni a fűtést), akkor elképzelhető, hogy csupasz vezetékes a hálózat, és a hálózat távtartózásával megoldható a probléma, ami egyszerű és olcsó dolog (már úgy értem, a szolgáltató számára, egy fél délelőtt felszórják kosarasból).


Lusta vagyok elolvasni is, mit ír Skori, de mintha erről értekezne: [link]

2020. febr. 3. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!