Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogyan lehet kideríteni, hogy...

Hogyan lehet kideríteni, hogy mikor épült a házam?

Figyelt kérdés

Néhány éve vásároltam egy nagyon régi házat, amit apránként újítgatok fel. Érdekelne, hogy melyik évben épült, szeretném az oromfalra és/vagy valahol belül feltüntetni az építés évét, mert úgy gondolom, hogy hangulatos lenne.


Amit tudtam, kiderítettem a házról, de az építés évének még az évtizedét sem tudnám meghatározni.


Amit én tudok:


Az 1940-es években egy 4 lánygyerekes, nagyon szegény család vette meg ezt a házat használtan, nagyon rossz állapotban. (Előtte a falu másik végében, egy melléképületben éltek.)


A férj valószínűleg 1975-ben halt meg, ekkor a 4 lánygyerek megörökölte a ház bizonyos százalékát - ez az 1975-ös dátum a legelső, ami a tulajdoni lapon szerepel. A 4 lánygyerek mind máshová költözött, a néni viszont ott maradt egyedül.


Később ő is meghalt (13 éve), ez is látszik a tulajdoni lapon. Utána pár évig üresen állt ahogy tudom, majd távoli rokonok vették meg (10 éve) - ez szintén szerepel a tulajdoni lapon. Ezután pár évvel később (3 éve) én vettem meg.


Olvastam olyat, hogy általában csak 1945 utáni dolgok vannak a tulajdoni lapban, gondolom ez az oka annak, hogy a legrégebbi információ 1975-ös. Hogyan lehetne kideríteni, hogy mikor épült a ház?


A ház vályogból épült, jó vastagok a falai. A tetőt utoljára a '80-as, '90-es évek környékén cserélték, amikor leégett (a tűznek ma már nincs semmilyen nyoma, mert akkor felújították a házat). A tetőcserénél a falak tetejére itt-ott raktak pár sor égetett téglát is. A ház mögé építettek utólag még egy kamrát, az már téglából van.


A bejárati ajtó oldalt van, a kb. 10m2-es konyhába lehet bejutni. Innen nyílik egy kb. 4-5m2-es spejz, és egy kb. 30-40m2-es szoba. Egyéb helyiség nincs. A tető nagyon meredek és nagyon magas, elölről kontyolt nyeregtető. A hátsó oromfal deszkázott. A cserepek között malter van.


Nagyon rossz állapotú, folyamatosan javítom a falakat, és minden mást is. Nagyon sürgős lenne egy teljes tetőcsere, ezt igyekszem pár éven belül megcsináltatni.


Ez egyébként egy svábok/németek által lakott falu. Nézegettem sváb parasztházakról szóló képes könyveket, hogy milyen korokban milyen stílusú ház volt a divatos, és az én házam a legrégebbi, az 1870-es, 1890-es évek környékén volt ez a "divat". Például nincs semmilyen tornác a ház oldalánál. Vagy, később épült, és nem volt pénz tornácra.


Ha az 1940-es években ez egy romos, borzasztó régi, lepukkant ház volt, akkor esélyes, hogy a 19. század végén épült.


Szerintetek még miből lehetne kideríteni a ház korát? Merre keresgéljek? Esetleg lehet, hogy találok a tetőszerkezetben olyan gerendát, amibe belevésték az építés dátumát.



2020. máj. 25. 12:45
 1/3 anonim ***** válasza:

A ház elrendezését szerintem felesleges volt leírni, abból nem lehet a korára következtetni.


Nálunk bele volt vésve a legnagyobb gerendába, hogy 1905, tehát ez egy jó ötlet. De félrevezető is lehet, mert ha szegény emberek építették (vályogból csak a szegények építkeztek, csak most divat lett romantikázni a vályoggal kapcsolatban), akkor lehetséges, hogy bontott anyagból csinálták.


Írod, hogy 1980-90 körül cseréltek tetőt, mert leégett. Akkor valószínű, hogy a gerendák is odavesztek a tűzben. Akkor maximum 40 éves tetőről beszélünk, hogy lehet máris ilyen rossz állapotban?


A településnek nincs valamiféle archívuma? Esetleg az egyháznak?


Öreg emberek, akik a közvetlen közelben élnek?


Fényképet mutatsz a házról?

2020. máj. 26. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Azért szerintem valamennyire az elrendezésből is lehet találgatni. Például úgy tudom, az 1950-es évektől vált nagy divattá a fürdőszoba. Persze az ilyesmikből nagyon komoly következtetéseket tényleg nem érdemes levonni, mert nem csak az adott kor divatja döntő, hanem az is, hogy kinek mennyi pénze volt, és van aki szokatlanul modern, vagy szokatlanul elmaradott dolgot épít.


"Írod, hogy 1980-90 körül cseréltek tetőt, mert leégett."


Tényleg, erre nem gondoltam, így akkor a tetőgerendákból nem lehet jósolni, mert azok "újak". Az összes szomszéddal beszélgettem, mit tudnak a házról. A 4 lánygyerekből az egyik, aki ott lakott gyerekként, ő mondta, hogy az anyja idős korában véletlenül felgyújtotta a tetőt, és ezért kellett kicserélni, nagyjából 1990-ben. Az egyik szomszédom viszont azt mondta, erre nem emlékszik. Talán nem 1990-ben volt, hanem pár évvel korábban. Egyébként a tető rettenetesen néz ki, egyrészt úgy 2007 óta nem lakott, és nincs fűtve, másrészt ha tényleg volt tetőcsere 1990 körül, akkor azt részegek csinálták, bontott anyagból, vagy néhányszor rádőlt pár fa.


"maximum 40 éves tetőről beszélünk, hogy lehet máris ilyen rossz állapotban?"


Ez jó kérdés, ezen még nem gondolkodtam. Talán mégsem 1990 körül volt a tűz+tetőcsere, hanem mondjuk 1970-ben, csak a néni rosszul emlékezett. Vagy bontott anyagból csináltak "új" tetőt.


A falakon vannak jó nagy repedések, illetve a nyomokból (rengeteg dióhéj a falban lévő üregekben) meg az utánaolvasásokból úgy sejtem, patkányok élnek a falak belsejében. De ezeket folyamatosan javítom.


"A településnek nincs valamiféle archívuma? Esetleg az egyháznak?"


Ennek még utána nézek, köszönöm az ötletet.


"Öreg emberek, akik a közvetlen közelben élnek?"


Idősek vannak, velük szoktam beszélgetni, ők sok hasznos információt mondanak. Illetve minden berendezési tárgy, bútor maradt a házban, és az egyik ruhásszekrény ajtajának a belseje tele van születési és halálozási dátumokkal, nevekkel, szóval egy egész családfa oda van írva, ceruzával. Úgy tudom, régen vagy a Biblia hátuljába, vagy a szekrényajtóra írtak, mert az embereknek papírja nem volt.


"Fényképet mutatsz a házról?"


Majd lehet, hogy fogok belinkelni képeket, azok többet mondanak.


Izgalmas lenne, ha kiderülne, hogy mondjuk 19. század eleji vagy közepi ház.


Kettővel arrébb van egy másik ház, amit tavasszal, nyáron észre sem lehet venni, mert teljesen benövik a növények. Csak télen látható, amikor a fákon nincsenek levelek. Annak már nincs teteje, és a falak egy része is eltűnt már, de még mindig kivehető, hogy mi hol volt. Az egyik szobában még bent vannak a berendezési tárgyak, úgy, hogy 1-2 fal már teljesen eltűnt, és tető sincs már jórészt, csak pár gerenda. A meglévő falon, vagy a szekrények oldalán még ki van téve egy-egy kép, vagy naptár. Az a ház még az enyémnél is szokatlanabb látvány.

2020. máj. 27. 01:05
 3/3 A kérdező kommentje:

"Fényképet mutatsz a házról?"


Mutatok inkább egy videót, ebben látszik kívülről és belülről is a ház.


https://www.youtube.com/watch?v=hpQEUyia1Ak


Így már van esetleg valamilyen tipp, hogy mikor épülhetett a ház? Szerintem ez egy 19. század végi, vagy 20. század eleji sváb parasztház, nem eredeti (de szintén tök régi és romos) tetővel. Szerintem úgy 1930-nál mindenképpen korábban épült.

2020. aug. 27. 13:52

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!