Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Miskolcon tényleg másképp...

Miskolcon tényleg másképp beszélnek ?

Figyelt kérdés
Jövő heten költőzünk a barátnőmmel miskolcra (nem borsodiak vagyunk ).Sok ismerőstől hallom hogy gyorsabban beszélnek és szlengesebben mint a többi megyében. Barátnőm unokatestvére oda valósi és amikor beszéltünk először nagyon megijedtem. Azon gondolkodtam hogy ott mindenki igy beszél? Kb minden mondatában volt valami szleng. Amikor azt mondta “mikor jösztök” és nem jöttök a hidegfutkosott a hátamon. Tudom hogy m.o nincs dialektus de na mire számíthatok még?

2021. jan. 4. 19:57
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
90%
Már hogyne lenne dialektus Magyarországon :) pont arról beszélsz te is. Ez nem más, mint a nyelvjárás. Mindenhol van és teljesen normális. Biztosan fogsz érezni különbséget az emberek beszédében, szóhasználatában, de nem beszél mindenki ugyanúgy, nagyon gyorsan fogtok asszimilálódni és pár hónap után észre se veszitek.
2021. jan. 4. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
88%
Minden tájegységnek meg van a maga hanghordozása,szavak kiejtése.
2021. jan. 4. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
68%

Vannak szavak, amik csak Borsodban élnek. Nem vészes, de ha nem értesz valamit, rá kell kérdezni. A borsodiak büszkék a nyelvi kultúrájukra.

Süsü, hacuka, makuka, furik, buzderka, levonó, faragó, bizsergefa, csiborászás és söndörgetés, fuh nekem most ennyi jut eszembe, amit tanultam, én sem született borsodi vagyok, de szerintem kincset érnek ezek a szavak.


Ugyanakkor Miskolcon borzalmasan zavar, hogy az emberek nem köszönnek. Én mindig köszönök tisztelettudóan és sokszor még csak vissza sem biccent senki. Nekem ez idegen.

2021. jan. 4. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
78%

Jösztök a szabály szerinti ragozás és a jöttök a tájszólás :)

Én jövök, mi jövÜNK.

Te jössz, mi jöszÜNK.

Ő jön, ők jönNEK.


Logikus, de nagyon idegen a nem borsodi fülnek.


Aztán ott van az "idősebb tőllem" egy L-el írjak, de kettővel mondják. Borsodon kívül azt mondják, "idősebb nálam".

2021. jan. 4. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
78%

Javítás

Te jössz, ti jöszTÖK.

2021. jan. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Ugy kérdezte hogy pontositsak 😃 jösztök majd nálatok😂 vagy valami ilyesmi volt
2021. jan. 4. 21:51
 7/20 anonim ***** válasza:
73%
Nem sok szó van. KB 100-120. Ezeket gyorsan meg lehet szokni :)
2021. jan. 4. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 mindentudó99 ***** válasza:
68%
Nekem a :kellesz menni elfele tetszik legjobban!
2021. jan. 4. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
92%

Szabolcsban is hasonlóan beszélnek :)

Lapcsánka, lábtó, ajnároz, brant (...egye meg), stb:

[link]



Különben meg te leszel nekik fura! :D

2021. jan. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
75%
Amúgy azt vágod, hogy Kazinczynak köszönhetően a borsodi nyelvjárás a magyar irodalmi nyelv alapja? 😄 Nem hiszem, hogy aki tud magyarul, annak gondot okozna megérteni, mit mondunk. Jellegzetes tájszavak, kifejezések meg mindenhol vannak. Én pl. attól vagyok rosszul, amikor a pestiek határozott nevelőt tesznek a személynevek elé ("A Pista, meg A Jolán... jesszusom...) A" jösztök" meg szerintem nyelvtanilag helyes, ahogy előttem is említették.
2021. jan. 5. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!