Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Igaz, hogy vidéken a 90-es...

Igaz, hogy vidéken a 90-es években még sok helyen nem volt vonalas!! telefon és sorban álltak érte az emberek?

Figyelt kérdés
A szomszédom mutatta az egyik régi drótot, hogy azzal csináltak ikervonalat és ezzel magyarázta.
2021. febr. 5. 14:59
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
94%
1993-ban lett telefonunk, 12 évvel az igénylés után. A szomszéd ikre lettünk, akinek már évek óta volt telefonja.
2021. febr. 5. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%
Nagyanyáméknak mi vettünk telefont talán '97-98 táján, előtte a szembeszomszédhoz kellett átjárniu(n)k.
2021. febr. 5. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
80%

Az azért nagyon szomorú, hogy a fiatalokat nem tájékoztatják a múltról. A telefonhiánynak politikai okai voltak. A témával kapcsolatban olvastam, hogy Rákosinak az volt a véleménye, hogy a telefonhálózatot a Horthy-rendszer jól megcsinálta -tehát nem kell azt piszkálni. És bár a 70-esekben azért sokat fejlődött a hálózat*, ne felejtsük el, hogy miből állt Lengyelországban a szükségállapot: gyakorlatilag a gyors kommunikációtól fosztották meg a lakosságot. Nem lehetett táviratozni, 06-ot hívni, és be kellett szolgáltatni a CB rádiókat. Szóval volt is fejlődés, meg nem is örült neki pártunk és kormányunk, mert a sikeres felkelésnek a feltétele a kommunikáció - azért ez ma is látszik, ahogy Myanmarban blokkolják a facebookot.

A módszerváltás után kapott lendületet a fejlesztés, de azért nagyon sok mindenre kellett beruházni, így lett nagyjából a telefon a 90-esek végére mindenhol hétköznapi fogalom.


*69-ben első nagyvárosként Győrből lehetett 06-ot tárcsázni, aztán a hetvenesek elején Pécsről, Miskolcról, stb. Korabeli újságcikk szerint kb 72-re tervezték azt, hogy a budapestiek is tárcsázhatnak 06-ot. Aztán az is politika volt, hogy ahol több ember lakik, azoknak jobban kell nyalni, így maradt el a vidék, ahol a terv akkor is csak az volt, hogy - eleve csak ott, ahol posta van - a posta bezárása után segélykérő telefon lesz, amelyen el lehet érni a tűzoltóságot, mentőket, rendőrséget.

79 környékén az Üllői-Ecseri sarkon levő nagypostán 4 órát ültem, mire tudtam beszélni egy mélyvidéki falubeli szövetkezettel, ott dolgozó ismerőst kérve, hogy menjen át a rokonomhoz, és mondja meg, hogy jöjjön ki este a vonathoz elém (mert 6 km gyaloglás lett volna :D )... Közben akik Kanadába, NSZK-ba, stb akartak telefonálni, már mind el is mentek, dolguk végeztével. :D

2021. febr. 5. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
92%
Nálunk is a '90-s évek közepén lett,majd' egy évet vártunk rá. Ami a szégyen,hogy a mai napig ADSL net van nálunk,ugyan azon a rézdróton jön az 5(!)mega internet,amin a vezetékes telefon...és ez Szeged,a "körtöltésen belül"
2021. febr. 5. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
79%

3-ik vagyok, 95-öt írtam, mert akkor lettem általános iskolás, de szerintem még ott sem volt néhány évig, szóval valahol én is 95-99 közé tenném a bevezetését.


Brutális mik voltak akkoriban.


Arra emlékszem 7-ik osztály körül, hogy az első Big Brother-nél élőben be lehetett nézni interneten a "villába". Ez 2002-ben volt. Haveromnál néztük és neki valahogy mobilt kellett rákötni a gépre és lehetett chatelni is. De csak valami nagyon kis adatforgalmat bírt.


2003-ban ballagásra ismerős kapott Nikia 3510-est ami akkoriban arany áron ment.


Sokáig internetünk sem volt, mert konkrétan nem volt bevezetve a vezeték hozzá. Volt petíció is, amit a többség alá sem írt, mert minek az internet :D


Első netünk Mikrohullámú, tetű lassú volt. Szakközépsulit szerintem még nagyjából internet nélkül csináltam végig.


GTA San Andreas-t még haveromnál toltam, meg a Call of Duty 2-őt is ezek 2004-2005 körüli játékok. Nekem meg olyan gépem volt, amin a Vice City is szaggatott :D


Első normális gépünket 2006-ban kaptuk, ekkor olyan 16-17 éves voltam. Arra emlékszem, hogy az NFS Carbon-t toltam rajta végig ami akkoriban új játék volt.


Valahogy e-körül, 2006-2007-ben lett netünk, az is a szomszéddal megosztva mikrohullámú net. Tisztán emlékszem, mert akkor jött ki a Crysis és torrentről próbáltam letölteni, 6 kbps !!! sebességgel jött. Konkrétan emlékszem, hogy közben elkerültem egyetemre, és mondtam anyáméknak, ne kapcsolják ki a gépet hagy töltsön. Nyilván első dolguk volt kikapcsolni...


Első laptopomat valamikor 2007 végén vettem. És ekkor még mindig nyomógombos telefonom volt.


Ja és poén az, mire lejött a Crysis otthon, leszedtem a relatív gyors kolis nettel, ami 1-2 MB/s sebességgel lehozta azt a hihetetlen 6 GB-t :D

2021. febr. 5. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
90%
#5 ös vagyok. Én arra emlékszem még, hogy a nagyobb vasútállomásokon, pl Debrecenben voltak nyilvános telefonok, amik apróval meg telefonkártyával működtek. És mennyit álltunk sorba anyukámmal, míg végre telefonálni tudtunk apukám munkahelyére, hogy az x vonatot nem érjük el, csak később jöjjön értünk a vasútállomásra.
2021. febr. 5. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
79%

Pedig így volt tényleg!

Nagyszüleimmel mindig az egyik szomszédhoz jártunk át telefonálni. mindig vittük a kis aprópénzt, amit odaadtunk neki érte.

Vagy fülkéből telefonáltunk. Annyira gáz volt, amikor náluk nyaraltam, a szüleim is csak úgy tudtak felhívni, hogy telefonáltak a szomszédnak, ő meg felbattyogott és lehívott, hogy menjünk telefonálni.

A szomszédos faluban meg nem is tudom, volt-e valakinek telefonja, biztos, de én nem ismertem senkit, akinek lett volna.

2021. febr. 6. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
57%

Előző vagyok: de mindeközben nekünk már régesrég volt telefonunk, amióta csak az eszemet tudom, mindig volt!

Nem tudom, hogy a nagyszüleimnek miért kellett ennyit várniuk, de nekik tényleg extrém sokat kellett. Szerintem erőszakosabbnak kellett volna lenniük, talán nem is akarták eléggé, nem tudom...

2021. febr. 6. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
57%

A telefon még csak hagyján!


Nálunk 79-ben vezették be a vizet.

Addig mosakodás lavorban, wc-zés meg a pottyantósban, vagy a bilibe végezte valaki a dolgát.

2021. febr. 6. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
57%
Azt sajnálom, hogy a szocializmusbéli telefonigénylő lapot még a szkennelés hétköznapivá válása előtt kidobtam. Azt ugyan már a rendszerváltás után adtam be, de még a régi nyomtatvány volt, és olyanok is voltak rajta, hogy van-e partizán érdemérmem... ez még nagyon azt tükrözte, hogy kommunikációs lehetőséget csak megbízható elvtársaknak. :)
2021. febr. 6. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!