Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mitől lesz kátrány a fatüzelés...

Mitől lesz kátrány a fatüzelésű kazánban? Mit lehet ellene tenni?

Figyelt kérdés
Van egy Viadrus fás kazánom. Mióta tüzelni kell, azóta vastagon all a belsejében a kátrány. A kemény ki lett pucolva már, de egyre több a kátrány. Mi lehet az oka?
2022. dec. 13. 19:35
 1/10 anonim ***** válasza:
93%
Nem kellő hőfokon ég el a tüzelő.Nagyon megrakod,aztán a huzattal vissza fogod az égést. Így a füsttel nem távozik el a a kátrány .
2022. dec. 13. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
93%
Nem elég száraz tüzelő okozhatja vagy nem kap elég levegőt.
2022. dec. 13. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
72%

Sokat gyujtogatsz be és a hideg kéménybe kicsi a huzat még.

És amit fent írtak. Vizes fa, helytelen tüzelési technika.

Van koromtalanító adalék, illetve hasáb. Használd azt.

Kazánba égetve, a füstgáza leredukálja a kéményfalról a lerakódást, ami kikeménykedik és lepattog, lenti tisztítónyíláson kiszeded.

2022. dec. 13. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
86%

Fojtott égés a legnagyobb bűnös.

Száraz fánál is kátrányos lesz, ha nem kap levegőt.


Huzatszabályzót ki kell iktatni, így nem lesz fojtás.

Hátrány, hogy így túl lesz fűtve a lakás.



Vizes a fa.


Konyhakészen, két évig kell fedett, szellős helyen tárolni.



Hideg a visszatérő víz.


Kazánvédő szelepet kell beépíteni.

2022. dec. 13. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
86%

Igen, a lefojtott égés a főbűnös. A fából hő hatására keletkező fagáz nem tud teljesen elégni az oxigénhiány miatt, és egy része lerakódik a kazánban meg a kéményben. Vizes vagy gyantás fa esetén ez a folyamat még erősebb, de folyamatos sok levegőnél ezek sem okoznak erős kátrányosodást, csak oxigénhiánynál.

Valószínűleg túl van méretezve a kazán, nálam is ez a helyzet. Ennél két lehetőség van: lezárom a levegőt, és kátrányosodik, vagy adok levegőt, és hőgutát kapok a házban. Nagyon keveset nem lehet rárakni, ha nem akarom negyedóránként pakolni, mert a túl kevés fagáz a nagy tűztérben felhígul, és kialszik a tűz.

Szerencsére, nálam van cirkó is, és a gáz még mindig olcsóbb valamivel, mint a fa. (14-re változott most a gázátalányom, napi főzés mellett. 150 E értékű konyhakész fa nem lenne elég egy télre.) Van némi saját vágású fám, azt akkor tüzelem el, mikor kint 0 fok alatt van a levegő, tehát nagyobb a ház hőigénye a hőleadás fokozódása miatt, így jobban tudok levegőt adni a tűznek. És persze, naponta rakom rá a Konixot. (Még így kátrányosodik a kémény, csak kevésbé, a kazánban keletkező lerakódás pedig fellazul, és tisztítható lesz.)

2022. dec. 14. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
72%

Száraz, fedett helyen 2 évig tárolt fa és nyitott levegő rostély. Ez a titka a tiszta kazánnak.

Puffertartály mellé szoktak még tenni kazánvédő kört. Az egy szivattyú és egy termosztatikus szelep, segít hogy 60 fok legyen a kazánban a víz.

Ja igen, 60 fok alatt kátrányosodik a rendszer.

2022. dec. 14. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
13%

Az okát leírták. Eltávolítani kiégetéssel lehet. Tüzelsz egy darabig, hogy meleg legyen a kémény és ezáltal legyen megfelelő húzat, ellenkező esetben dőlni fog a füst az arcodba. Aztán pár óra tüzelés után kinyitod az alsó ajtót, adsz levegőt a tűznek, és fűtöd (hátul, a kazán hátsó felében), időben kell tudni, mikor zárod el, nehogy felforrjon a víz, legkésőbb 80-nál zárd le. A legjobb erre a célra a kartonpapír, mert hamar ellobban, és így nem tud felforrni a víz. Kinyitod a felső ajtót és elkezded lekotorni a kátrányt, le fogod tudni könnyen kotorni. Ha nincs száraz fád, akkor ez van, de pánikba nem kell esni a kátránytól, csak rendszeresen kell tisztítani a kazánt és a kéményt.

Nálam egy öreg kazán lett cserélve egy újra, az öreggel nem volt ilyen gond, mert az túl kicsi volt, így nyitott ajtóval kellett tüzeljek. A mostani sincs túlméretezve, de megfelelő méretű. Olyan nincs, hogy én kiiktatom a huzatszabályzót, mert akkor felforr a víz! Másik nem elhanyagolható oka, hogy azért van a huzatszabályzó, hogy optimális hőmérsékleten tartsa a vizet, ne kelljen már 2 fával tüzeljek és fél óránként a tűzre rakjak, mert az agyrém!

Fa ugyebár nem száraz, mert a g...ik inkább nem szóltak időben, nehogy ne rájuk szavazzak, így nem bír száraz lenni, évek óta nem fűtök fával... Úgyhogy nálam is ez az eset van. Ki kell tisztítani bizonyos időközönként. A kéményt megnéztem, abba nálam nem rakódik, de azért biztos ami biztos alapon használok koromtalanítót (Konix). A kazánt és a füstcsövet kell tisztán tartanom, de a füstcsőben már kiszárad, abban le van potyogva, csak le kell kotorni.

Jövőre majd veszek fát időben (tavasszal), mert nem látom esélyét annak, hogy ez a helyzet hamar normalizálódik és ne legyenek illúzióitok, a rezsicsökkentést nem tudják a végtelenségig tartani.

2022. dec. 14. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
13%

"a rezsicsökkentést nem tudják a végtelenségig tartani"

Nem is kell, a háború nem fog a végtelenségig tartani. Vagy véglegesen megszerzik az oroszok az óriási lítium-, titán-, szén- és vasércmezőket, vagy feladják. Utána ugyanúgy visszacsökkennek az árak, mint ahogy a 2009-es világgazdasági válság után is padlóig csökkentek az energiaárak. (Csak mi fizettünk továbbra is a világpiaci ár dupláját, mert nálunk rezsicsökkentés van...)

2022. dec. 15. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
47%

Ja! Csak kérdés ez meddig tart. A végtelent nyilván nem úgy értettem, hogy ennek egyszer nem lesz vége, de ha ebből is lesz egy 10 éves háború, akkor 10 évig nem lehet ezt tartani. (szerintem 2 évig se)

Hogy a rezsicsökkentés az hibás dolog lenne, hiába provokálsz, arról én nem fogok veled vitázni! Erről vitázzon veled az, aki itt azt írta, hogy neki a gáz olcsóbb, mint a fa, hisz akkor többek között Ő az, aki belefér a keretbe és Ő az, akinél ha ez nem lenne, máris fűthetne fával és ezáltal Ő lenne az, aki az én esélyeimet is rontja, mert Ő az, aki felveri a fa árát... vagy vitázzon veled pl. az az osztrák lakos, aki gáz nélkül maradt, akivel egészen egyszerűen nem köt új szerződést a szolgáltató, mert a fogyasztási szokásából és a keresetéből tudja, hogy nem fogja tudni kifizetni a számlát!

2022. dec. 15. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
47%

Nem provokállak, csak hozzászóltam az írásodhoz. Nem is értem, mit érezhettél provokációnak. Még csak nem is én pontoztalak le.

A rezsicsökkentés most hasznos, de sok éven keresztül átbszás volt, valójában rezsiemelés, kifizettették velünk előre több év valódi rezsicsökkentését.

Én a magam részéről nem gondolom, hogy a háború kitartana még akár 2 évig is. Meg fogják unni, valaki enged.

2022. dec. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!