Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Az utcában a villamos vezetéke...

Az utcában a villamos vezetékek kb 2 méterre benyúlnak a telkem fölé. Pont ezen a 2 méteren fám van, ami összeér a vezetékkel, lassan ez itt gond lesz. Kinek kell megoldania? A szolgáltató rakja odébb a kábelét, vagy nekem kell kivágnom a fámat?

Figyelt kérdés
Plusz kérdés, hogy mennyire veszélyesek ezek a kábelek? Felmehetek én egyáltalán a fámra, hogy levájak néhány ágat, vagy megráz az áram?

2023. júl. 31. 13:00
 1/8 anonim ***** válasza:
18%

"A szolgáltató rakja odébb a kábelét, vagy nekem kell kivágnom a fámat?"


Ez leginkább attól függ, hogy melyik volt előbb, a vezeték vagy a fa.

2023. júl. 31. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
67%

A szolgáltató soha nem fogja átrakni az oszlopot a fád miatt. Viszont jól megkopasztja ha úgy hozza a sors.

Neked kell gondoskodni, hogy a fád ne tegye tönkre a vezetèket.

Vannak erre szakosodott vállalkozások.

2023. júl. 31. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#1: ezt már senki nem fogja megmondani. Legalább 30 éves mindkettő.


#2: Köszi. Csak engem zavar, hogy valaki csak úgy beteszi a tulajdonomra a sz@rját, és akkor nekem kell "erre szakosodott vállalkozást" keresnem, nehogy véletlenül akadályozzam a sz@rját?

2023. júl. 31. 13:24
 4/8 anonim ***** válasza:
50%
Ha szigetelt, ès èppen nem vagy alig èr oda, akkor élve le tudod vágni. Ha nem szigetelt, akkor ne.
2023. júl. 31. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
67%

Egyszerűbb és olcsóbb ha te levágod a saját fádat annyira, hogy ne zavarja a vezetékeket. Ha a szolgáltató küldi ki az alvállakozóit, azok úgy mennek meki mint putyin ukrajnának, nem néznek semmit és nem is vigyáznak semmire és még szép sem lesz.

Ha még nem ér hozzá a vezetékzez és van kb 40-50 centi, akkor vágd le magad. Ha nagyon közel van és félő hogy hozzáér, akkor inkább hagyd, mert zárlatot okozhatsz. Ha szigetelt légvezeték, akkor vég le, az nem fog áthúzni.

2023. júl. 31. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
50%

"Csak engem zavar, hogy valaki csak úgy beteszi a tulajdonomra a sz@rját, és akkor nekem kell "erre szakosodott vállalkozást" keresnem, nehogy véletlenül akadályozzam a sz@rját?"

A tudatlanság magasiskolája. A vezetékre a vezetékjogot vagy a területfelhasználási engedélyt (az is vezetékjog) az állam megfelelő szerve adta ki - 20 kV-ra az Energiahivatal, 0,4 V-ra az önkormányzat. A vezeték meg a köz céljait szolgálja. Már az első villamosenergiatörvényben is így volt ez szabályozva, Horthynál. Sz@rja legfeljebb a tudatlan és műveletlen földművesnek van, az agyában.


Semmiképpen sem ajánlható hozzákészülés nélkül saját magának vagdosni a fát a vezeték közelében, ezek az ostoba tanácsok életveszélyesek. Villamos szakembert kell valahonnan felkutatni, ami ismeri a szabványt, hogy mit lehet, és mit nem, aki telejs biztonsággal felismeri a feszültségszintet, a vezeték fajtáját, satöbbi.

2023. júl. 31. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
71%

Nem ismerem a vonatkozó szabályozást, de szerintem veszélyes helyzet esetén a vezeték működtetőjének kell vágni. Mert oké, hogy a terület a tiéd, de a vezeték nem. Mivel használati jogot kaptak a telked feletti térre, ezért a tisztán tartása is az ő dolguk. Erdőkben is a vezeték alatti terület tisztán tartása nem az erdő tulajdonosának feladata, hanem ott is a villanyászok dolgoznak. Biztos láttál már olyat, hogy az erdőben a vezeték alatti 10 vagy akárhány méter szélességet famentesen tartják. Nekem a telkem végében van egy bozótsáv, amit 4-5 évente teljesen letarol a szolgáltató egy csíkban, a vezeték alatt.

Jelentsd be, hogy veszélyes helyzet állt elő, nézzék meg.

A munkahelyemen is ez van, hogy saroktelek, és keresztülmegy fölötte a villanyvezeték. A szolgáltató pár évente megjelenik, és se szó, se beszéd, az utcáról darus kocsival benyúlva levágják a drót közelébe érő ágakat. Igazi hentes módra, azaz hozzáértés nélkül. Az ágak lepotyognak mindenfelé, épületre, egyéb növényzetre. De megcsinálják.

2023. aug. 3. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
67%

A vonatkozó szabályozás pont úgy van, hogy a gallyazás a fa tulajdonosának dolga, és ha nem végzi el a dolgát, akkor a szolgáltató a biztonság fenntartása végett lecsapkodhatja. Az "igazi hentes módra" az meg úgy van, hogy normális helyeken, mint az ELMŰ, bizonyos korokban volt pénz, hogy kertészeti vállalatokat bízzanak meg alvállalkozóként, így próbálni meg a reklamációkat elkerülni (nem volt lényegesen kevesebb reklamáció akkor se :D ). Ha nincs éppen pénz, ugyanakkor meg a szerelőknek sincs munkájuk, hát akkor a saját állomány gallyaz, egy céllal: ne kelljen jövőre ismét erre járni.


Ezzel kapcsolatban sok félreértés van, nagyon muris, mikor az önkormányzat ír levelet az áramszolgáltatónak, hogy otthagyták a járda szélén a gallyakat, miközben éppen az önkormányzat dolgát végezte el a szolgáltató, hát a gallyakat már csak eltakaríthatná a fák tulajdonosa, de még neki áll feljebb. A bajok egyik gyökere ott van, hogy a vezeték létesítésekor jófejségből nem k*ták ki a leendő vezetéki nyomvonal alatt a fákat, aztán most szívnak vele egyfolytában. Az új építésű lakótelepeken meg a ház tulajdonosa kiültet egy jegenyét a vezeték alá a háza előtt, aztán meg baltával jön ki ordítva, ha a szolgáltató lekapja a tetejét, mikor nyúlik a fa.

A fő probléma az, hogy az elmúlt 30-40 évben annyit fejlődött a hálózat (például az ELMŰ-nél, másutt nagyon pocsék hálózatokat látok, és ez a viharok utáni hírekben igazolódik is), hogy a fa lépett elő elsőrendű üzemzavari okká. Az meg a hatóság állandó követelménye, hogy az üzemzavarok száma és ideje meg csökkenjen, és amikor a favédő polgárnak épp nem habzik a szája a fa hentes módra történő gallyazása miatt, akkor ő is elismeri, hogy neki is jó ez a szempontrendszer (miatta van...).

Németországban, hát az ugye nem egy csóró hely, megtették azt, hogy ezen konfliktusok végleges elkerülésére az utcai, vezetéket veszélyeztető fákat áthelyezték a kerteken belülre. Persze, mert ott a polgár az polgár is, az nemcsak ugatott, hanem vállalta is, hogy a fával kapcsolatos további nyűgök az ő nyűgjei lesznek.


Az sem jó, persze, mikor a 80 éves özvegy, egyedül lakó faluszéli nénike kap egy levelet az áramszolgáltatótól, hogy gallyazza le a háza előtt a 20 kV-os vezetékbe belenövő fát. :D


20 éve, mikor épp áramszolgáltatós technikus voltam egy rövid ideig, elhatároztam, hogy na, én rendbeteszem ezt a dolgot. :D Írtam vagy öt olyan szervezetnek levelet, akiknek neve és honlapja alapján céljuk lehetett a fa védelme, hogy meg kéne szervezniük azt, utcánként, hogy egy szakértő elmondja mindenkinek, hogyan kéne levágni az ágakat, aztán mi meg feszültségmentesítünk egy szép nyári napon, és mindenki levágja a saját telkén vagy előtte levő fán az ágakat. Természetesen négy szervezet nem válaszolt, az ötödik meg visszaírta az én általam vázolt folyamatot, hogy ezt kéne csinálni a szolgáltatónak. Hát akkor keféljétek meg. :D


Csak egy pár gondolat a látókör szélesítésére.

2023. aug. 3. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!