Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Radiátoron a régi fajta...

Radiátoron a régi fajta hőmennyiség mérő hogy működik ?

Figyelt kérdés

Most költöztem új albérletbe és a radiátorokon régi fajta mérő van.

A tulajt hiába kérdeztem ez hogy működik, sokat nem tudott róla mondani.

Azt mondta, szerinte nem csak azt méri, hogy a radiátor mennyit fogyaszt, hanem pl. ha hozzá segítek elektromos fűtéssel is a meleghez, akkor azt a szoba hőmérsékletet is méri, mert úgy tudja, ez a mérő párologtatással mér.

De ő ebben sem biztos.

Ennél pontosabban sajnos nem tudom megfogalmazni, mert ő is csak ennyit mondott.

Most az a kérdésem, ha ez így működik, akkor pl. ha nem fűtök, de egy vastag sötétítővel eltakarom a radiátort és így magát a mérőt is, akkor a takarás miatt a függöny alatt kicsit melegebb lehet, tehát párologhat a mérőből ami jelzi, hogy mennyit fogyasztottam ? Vagy az olyan jelentéktelen hőt produkál, hogy nem érzékeli a mérő ?

Ez a mérő hasonlatosan néz ki mint egy hőmérő.

Minden hónapban általánydíjat kell fizetnem és évente egyszer olvassák majd le a fogyasztást.



márc. 26. 17:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Az ampullában lévő folyadék a radiátor hőmérsékletével arányos sebességgel párolog. Valóban nem csak a radiátor, hanem a helyiség hőmérsékletétől is párolog (pl. ugye nyáron), de ennek azért nincs jelentősége, mert a készülékek nem hőmennyiségmérők, hanem úgynevezett egyéni költségosztók.

A társasháznak van egy központi digitális hőmennyiségmérője valahol az épületben, az méri az összfogyasztást gigajoule-ban, ez alapján keletkezik az összes költség. A közösen elhasznált energiát aztán a radiátorokon lévő egyéni költségosztók segítenek "szétdobni" a lakók között. A nyári melegben - amikor nincs is fűtésből eredő energiafogyasztás - mindenkinél ugyanúgy párolog a folyadéktöltet, így ez nem befolyásolja érdemben a téli radiátorhasználatkor bekövetkezett folyadékpárolgás korrektségét senkinél.

Egyébként a fűtőtestek 50-60 fokos felszíni hőmérséklete nagyobb hatással van az osztókra mint a helyiség nyári 25-30 fokos hőmérséklete.

márc. 26. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ha jól értelmezem a válaszodat, akkor nem lesz nagyon értelme a következő télen ha takarékoskodok a fűtéssel ( amihez nagyon hozzá vagyok szokva ) mert igazából akkor sem fizetek sokkal kevesebbet ha alig kapcsolom be, hiszen a többiek lehet hogy jócskán fűtenek ?
márc. 26. 19:20
 3/4 anonim ***** válasza:

Van értelme takarékoskodni, mert ha kevesebbet használod a radiátorokat kevesebb töltet párolog a költségosztódból, és mivel az alapján osztják el a közös fűtési költséget, kevesebbet fogsz fizetni.

Egy nagyon leegyszerűsített példával illusztrálva:

tegyük fel, hogy három lakás van a társasházban és mindhármótoknak egy-egy radiátora van. Nálad elpárolog a fűtési szezon alatt 1 centi "hosszú" töltet a mérőből mert nem nagyon fűtöttél, a másik lakónak 3 centi, ő egy átlagos fogyasztó, a harmadiknak, aki jól feltekerte a radiátorszelepét 6 centi. Így te fizeted majd a költségek 10%-át, a másik a 30%-át, a harmadik a 60%-át. Persze a valóságban komplikáltabb a számítás módja, de ha valaki takarékosan fűt, annak meg kell mutatkoznia a fizetéskor is.

márc. 26. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, így már teljesen érthető.
márc. 26. 20:29

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!