Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Zárt égésterü kombi kazánhoz...

Zárt égésterü kombi kazánhoz kell kéményseprőt hívni?

Figyelt kérdés

2010 őszén költöztünk családi házba, előtte házközponti fűtéses lakótelepi lakásban laktunk, így nem volt kéményünk. Tudomásom szerint törvény írja elő a kémények évenkénti ellenőriztetését. A kérdésem az lenne, hogy kell-e hívnom kéményseprőt a zárt égésterü turbós kazánomhoz, ha a kémény "koaxiális függőleges elvezetésű a tetősík fölé" típusú. Ha jól látom, akkor a kazán felett van egy ellenőrző idom.


A válaszokat előre is köszönöm!


2011. okt. 21. 10:46
 1/9 anonim ***** válasza:

Természetesen. Az ilyen égéstermék elvezetés is ugyan úgy kéménynek minősül.


De nálunk nem kell hívni a kéményseprőt, minden évben jön magától. Ha éppen nem vagyunk itthon akkor visszajön később. De ellenőrizni nem szokott semmit, be se jön. Csak a kapuban elkéri az éves kéményadó díját és már ott sincs.


Ha nem jönne, én nem hívnám. Mivel zárt a készülék, ha valami gond lenne a kéménnyel legfeljebb leállna a készülék.

2011. okt. 21. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nekünk kondenzációs kazán van oldalfali kivezetéssel, ahhoz tutira nem kell kéményseprő. Egyébként ezt találtam neked a kéményseprő vállalat honlapján:


"A kéményseprőipari közszolgáltatók kizárólag a tetőhéjazat fölé vezetett, jellemzően függőleges irányú égéstermék-elvezető rendszer vizsgálatát és szakvéleményezését végzik, bármilyen (nyitott, zárt) rendszer esetén. Egyéb külső fali, vagy külső fali jellegű berendezések vizsgálata és véleményezése nem tartozik feladatkörükbe, mert e berendezések jellemzően a készülékkel együtt minősített égéstermék elvezetők és vízszintes nyomvonalúak."

2011. okt. 21. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Előző! Persze, mert a tiéd oldalfali kivezetésű! Ha elég figyelmesen elolvastad volna a kérdést, a kérdezőnek nem ilyen van. (És pár éve már nem is nagyon engedélyezik a fali kivezetést, pont azért mert kell a kéményseprőknek a kéményadóból származó bevétel.)

Oldalfali kivezetéshez semmi közük a kéményseprőknek. Ugyan ezt idézted be te is.

2011. okt. 21. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Igen, mi is homlokzati kivezetéssel szerettük volna megcsináltatni, de a gázszolgáltató közölte (új gázbekötés), hogy úgy nem fogadják már el. Ezért át kellett ütni a padlásfödémet, hogy kivezethessük a kéményt a tető síkja fölé.


Ez nem új építésű ház, hanem egy kb. 30 éves házat újíttatunk fel. A központi fűtés kiépítése előtt az előző lakók hagyományos módon fűtöttek (kályha). Annak is meg vannak a kéményei, de be vannak falazva. Pont, akkor jött a kéményseprő, amikor a felújítás közepén voltunk. Megnézte a befalazott kéményeket, majd közölte, hogy fél év múlva visszajön. De azóta se járt ott senki. Viszont nem szeretném, ha ebből bírság lenne, valamint biztonságban szeretném tudni a családot is.


Első, ezért az aláírásért mennyit kérnek?

2011. okt. 21. 13:03
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem vészes, pár ezer forintot kérnek éves szinten.


Egyébként ismerős, amit leírtál. Mi tavaly decemberben újítottunk fel egy szintén 30 éves házat. Ugyan ezt végigjártuk.

Itt ugyan volt központi fűtés és gázkazán is, azt cseréltük le. A vicc, hogy egy régi Fég parapetes készülék helyére került volna fel az új kazán, a kivezetés meg ugyan ott lett volna, mint a régi parapet. Így sem engedélyezték arra hivatkozva, hogy a szomszéd ház csak 8 m távolságra van. És igaz hogy erre nincs is ablakuk, nem is nagyon járkálnak arra, de az nem érdekelt senkit.

Nálunk is most felfelé van kivezetve. A kazán egy külső falon van, így a kivezetés is fölötte nem sokkal a ferde tető szélénél van. Így a tetőlétrát, tetőkibúvót megúsztuk. Viszont valami vasból készült fali létrakitámasztót hiányoltak a kéményseprők. Mert állítólag neki tilos az ereszcsatornához támasztaniuk a létrát és így nem érik el a kívülről a kivezetés végét. De végül is átvették így is a rendszert, csak azt mondták, hogy egy ilyet csináltassunk. Azóta nem csináltattunk még, mert ha most is ezen fognak szívózni, akkor veszek egy alumínium kettes létrák, amivel tökéletesen fel lehet érni és nem kell semminek nekitámasztani. Ha már egy kéményseprő vállalatnak nem telik kettes létrára.

Egyébként én úgy tudom, hogy rögtön a kazán beüzemelése után ki kell hívni a kéményseprőket, hogy ők is áldásukat adják rá. Mi így is tettünk. Kijöttek, mindent jegyzőkönyveztek, lefényképezték a kazánt, a kivezetést, minden adatot fölvettek, aztán elmentek, hogy majd jelentkeznek. Azóta, tavaly december óta nem is láttuk őket.

2011. okt. 21. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Még egy megjegyzés a témához:

Mostanában egyre több házon látom a környéken, hogy a felújítás során oldalfali kivezetést létesítenek. De azt el nem tudom képzelni, hogy erre hogy kapnak engedélyt!

Pár hete láttam, hogy egy telekhatáron álló házon közvetlenül az utcára csináltak egy kivezetést. És ezt most csinálták pár hete. Hogy hogy van ez?! Lefizetik a kéményseprőt, vagy nem tudom...

2011. okt. 21. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Második vagyok. Nekünk oldalfali kivezetés van. Elég sok mindennek meg kellett felelni hozzá (szomszédos háztól való távolság, a földtől legalább 2 méter stb.) Viszonylag szellősen épült kertvárosban, családi házban lakunk, így nem volt probléma. Két éve szerelték be. Sokba került, mert a kazán helyét is újra kellett terveztetni, az előző még a pincében volt, oda most nem engedélyezték, azzal az indokkal, hogy "a pince a lakótérbe nyílik". Találós kérdés (aki megoldja, virtuális csokit kap): a konyha, ahová végül tették, hová nyílik?

Szóval a pénzt úgyis lehúzzák valahol, ha akarják.

2011. okt. 21. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

De ha zárt égésterű, mért ne lehetne lakótérben? Ezt én sem értem. Pedig sok helyen látom én is hogy a pincébe rakják.


Az enyém nem kondenzációs, csak egyszerű turbós kombi kazán. A régi helyére került fel, így a központi fűtéses rendszeren nem is kellett semmilyen átalakítást végezni. A számla végösszege így is fél millió körül volt. Nem olcsó.

2011. okt. 21. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a többieknek is a választ!


Mint említettem, mi köttetünk be a házba a gázt. A gázszolgáltató nem kérte a kéményseprők hozzájárulását. Egyedül a konyhai szagelszívót kellett felszerelni a félig kész konyhában, addig nem voltak hajlandók felszerelni a gázórát. Nekem is az egyik külső falon van a kazán (fürdőszobában) és a fal egy kis mellékutcára néz. Az utca a ház falától legalább 3 méterre van és bőven meg lett volna a 2 méteres magasság (magasföldszintes ház). Na mindegy, ez van. Hétfőn felhívom a helyi kéményseprő vállalatot és rákérdezek, hogy mi a teendő.

2011. okt. 21. 21:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!