Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mióta használják a gázszolgált...

Mióta használják a gázszolgáltatók a számlázáskor az elfogyasztott köbméternek a fűtőérték mértékegységével történő beszorzását, a köbméter egységárával történő beszorzás helyett?

Figyelt kérdés
Az tűnik logikusnak, normálisnak és korrektnek, ha az elfogyasztott köbmétert a köbméterenkénti egységárral szorozzuk be, mint, ahogyan ez minden egyéb termékre vonatkozik a világon. Az élelmiszer árak esetében sem a felhasznált kalóriával szorozzák meg a termék tömegét, hanem a kg-kénti egységárral. Vajon mióta alkalmazzák ezt a mérési módszert, ha ezt egyáltalán annak lehet nevezni, hiszen, ha az egységárral szoroznánk be a köbmétert, akkor 10x kevesebb lenne a számla értéke. Ezt mindig így számolták?
2012. febr. 26. 14:13
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Nálunk 9 éve van vezetékes gáz, azóta mindig így van. De max pár % eltérés van az átlagos fűtőértékek között.
2012. febr. 26. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Nem az a lényeg, hanem ha a köbméter egységárával, ami jelenleg 3,02-3,6 Ft, szoroznák be a köbméter mennyiségét, akkor nem havi 80.000 Ft lenne egy havi gázszámla, hanem 3000 Ft. Lehet, hogy 10 éve így mérnek, de, hogy azt megelőzően, amióta csak létezik vezetékes gáz, nem így mértek, az szerintem biztos :)
2012. febr. 26. 14:31
 3/18 anonim ***** válasza:
nem a köbméternek van egységára. hanem a fűtőértéknek. 1MJ az egység, nem a köbméter...
2012. febr. 26. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Tehát a gáznak nincs köbméterenkénti egységára? A számlán szereplő "egységár (Ft/M.e.)" micsoda? Ez 3,101 Ft illetve 3,567 Ft lehet. Az elmúlt években minek emelte a gázszolgáltató az árát, a fűtőértéknek? Annak Mj a mértékegysége, nem Ft. Felemelték a Mj-t? :) Lehet, hogy buta vagyok...
2012. febr. 26. 15:09
 5/18 A kérdező kommentje:
Kezdem érteni, tehát a gáz árát nem köbméterben mérik, hanem Mj-ban? Nincs köbméter-ár ezek szerint. (Tehát, magyarul mintha az élelmiszereknek Kcal-ban mérnék az árát, nem lenne kilogrammonkénti egységár.) Az nem világos még, hogy ha 506 köbmétert fogyasztok, akkor miért kell 518 köbmétert kifizetnem, mi az, hogy korrekciós tényező? Fizessek ki 12 köbméter gázt, úgy hogy nem is fogyasztottam el? Szépen hangzik.
2012. febr. 26. 16:36
 6/18 anonim ***** válasza:

Mi a nyomáskorrekció?



A földgáz díjának megállapításáról szóló 96/2003 (XII.18) sz. GKM rendelet szabályozza a földgáz vásárlója által fizetendő gázdíj megállapítását. A hivatkozott rendelet előírja nyomáskorrekció alkalmazását a ténylegesen elfogyasztott földgázmennyiség meghatározásához.


A nyomáskorrekció értékének az elszámolási időszakra vonatkozó meghatározásához az alábbi paraméterek ismerete szükséges:


a gázmérőben levő túlnyomás (szolgáltatási túlnyomás),

a barometrikus nyomás (légköri nyomás),

a gáztechnikai normál állapot

A háztartási fogyasztók ellátása a fővárosban általában kisnyomáson (25-33 mbar között) történik. Ennek megfelelően a nyomáskorrekció számításánál – szolgáltatási túlnyomásként – 25 mbar-os értéket alkalmazunk. Amennyiben a szolgáltatás nem a fentiekben meghatározott kisnyomáson történik, úgy a szolgáltatási túlnyomást a társaságunk Üzletszabályzatában rögzített értékkel vesszük figyelembe.


A barometrikus nyomás értéke függ:


a mérési hely tengerszint feletti magasságától, és

a levegő sűrűségétől.

Az egyes kerületek és települések átlagos tengerszint feletti magasságai a Földhivatal hivatalos nyilvántartása alapján kerültek besorolásra.


A barometikus nyomást és a levegő sűrűségértékét az Országos Meteorológiai Szolgálat hiteles mérőeszközzel méri. Ezen adatok kerülnek felhasználásra a nyomáskorrekció meghatározásához.


Kisnyomású szolgáltatás esetén a gázszámlákon 0,950-1,038 érték közötti nyomáskorrekciós tényező jelenik meg.


Számlamagyarázat


A nyomáskorrekciós tényező meghatározásának metodikáját a Magyar Energia Hivataljóváhagyta, alkalmazása pontosabbá teszi a felhasznált gázmennyiség meghatározását.

2012. febr. 26. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Na persze... :) Nem volt még elég magas a számla, az 1600 %-os - az egész világtörténelemben egyedülálló áremelés, még meg kellett emelni valamilyen indokra hivatkozva a számla értékét, hogy elérje egy átlag havi fizetés összegét. Ilyen közüzemi díjakra nem volt példa az egész egyetemes világtörténelemben, amióta létezik az emberiség.
2012. febr. 26. 19:50
 8/18 Bandi bácsi ***** válasza:
Hiába lázongsz/hőbörögsz törvényhozóink ezt "találták" ki évekkel ezelőtt, tehát csak neked új ez a dolog. Ha jobban belegondolsz azért technikailag így az igazságosabb, noha te a szorzószámot soha nem tudod ellenőrizni, el kell fogadnod a szolgáltató számait. Egyébként nem az a +/- 1-2 % a sok, hanem az alapár....
2012. febr. 26. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
21%
Jó..ez nem a kurucin...de azóta van így,mióta a pajeszosok irányítják az életed.
2012. febr. 26. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 kovpet ***** válasza:

Veszel egy terméket, aminek változik a minősége. Ezt a változást kompenzálják egy értékkel. Mi is ebben a baj? Mi köze ehhez egy vallásnak vagy népcsoportnak vagy akárkinek?

Azért egy csepp értelem szoruljon már belétek...

2012. febr. 26. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!