Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kéményseprők - pénzbeszedők?

Kéményseprők - pénzbeszedők?

Figyelt kérdés

Több ismerősöm fizeti a kéményseprés díját, holott évek óta nem használják a kéményt, nincs is már berendezés. Persze be sem megy, csak beszedi a pénzt.


Nálam hasonlóan működött eddig: én ugyan használom a kéményt, de mivel egy évben 2x is kitakarítom ezért eddig csak fizettem a kéményseprő díjat, sőt, egy ötszázassal meg is toldottam, hogy NE JÖJJÖN BE. Egyszerűen azért, hogy én úgyis megcsinálom, ne piszkoljon. Eddig bevált, idén viszont ragaszkodott hozzá, hogy bejöjjön. Mivel több kenőpénzt nem adtam neki, így ráírta a papírra, hogy nem engedtem be. Lehet ebből bajom?



2012. ápr. 16. 11:49
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

Előző lakhelyemen a kéményseprők miatt ki kellett építeni 1,3Millióért járdát, korlátot, lépcsőt, kibúvót, létrát, kéménybélelést, a fém elemek földelését.


Rajtam kívül senki se használta soha (én is csak fél órát egy évben), ha megkértem, hogy teljesítse kötelességét akkor is csak alulról kotort bazi nagy koszt csinálva.

2012. ápr. 16. 11:54
 2/15 anonim ***** válasza:

10 éve vettem egy házat, a kazánból orrán-száján dőlt a füst. Kéményseprőket kihívtam, csak anyám volt otthon, amikor csináltak valamit, este begyújt, füst dől. Másnapra áthívtam a falu mindenesét, tizenöt vödör kormot szedett ki.

Szerinted beengedek valaha is kéményseprőt?!

2012. ápr. 16. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Nekem nincs és nem is volt problémám vele, hiszen több szerszámom is van (na jó, digitális áramlásmérőm nem, de golyók, súlyok, kefék fajtánként 2-3db). Évente kétszer takarítom, ez is bélelt és nem kátrányos. A pénzt is fizettem tisztességgel (holott nem csináltak semmit legalább 4éve) sőt még jattot is, hogy tényleg ne legyen harag.


Az idei seprő vagy többet akart, vagy tényleg dolgozni és megsértődött, hogy nem engedtem be. Valahol hallottam, hogy hoztak jegyzői végzést, hogy márpedig bemennek munkát végezni (asszem 10ezer a díja).


Tényleg kéményseprő volt, igazoltattam, bár a központjukat nem hívtam fel, de nem is kapott pénzt (csekket szoktak küldeni). Sose akart még egyik sem dolgozni eddig, meglepő, hogy ez igen...

2012. ápr. 16. 12:29
 4/15 anonim ***** válasza:
28%
Tudomásom szerint 1 db kéményt minden eshetőségre számítva köteles vagy fenntartani, -ha már van építve. Tűzvédelmi, légtechnikai,statikai követelményeket kell figyelembe venni a seprés során, amiről ugyan nem ad tanusitványt, de a számlán feltüntetheti a kifogásait. Tanusítványt a szakhatóság ad a kémény/ek használatba vétel során. Van olyan ,mint pl a gázkémény, aminek ellenőrzése 4-5 évente történik, amiről jegyzőkönyv születik.
2012. ápr. 16. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Ok, de ha nem engedem be, ugyanakkor 1 kémény után fizetem a díjat csekken amit küldenek, mintha a munkát elvégezte volna csak épp rám hárítja a felelősséget, hogy ő jött volna, de nem engedtem be.. az rendben? Részemről ok (mert nem tehetek mást)


Vagy van valami büntetés még?

2012. ápr. 16. 16:52
 6/15 anonim ***** válasza:
37%
Nincs rendben, mert ha nagyon laikus vagy a kémény rendben tartásában és valami baj van és netalán nincs lakásbiztosításod akkor magaddal szúrsz ki hiszen látatlanban fizetsz és a kéményseprő még csak nem is szemrevételezte a kéményedet. Azért nem árt szakemberrel néha megnézetni pláne ha használod is ! Ha nem használod saemmi baj nem lehet.
2012. ápr. 16. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Van lakásbiztim, meg ha nincs is digitális áramlásmérőm, de mérnök-féle lennék illetve egy lyuk kitakarítása nem gondolom, hogy nagy kihívást jelentene. Az sem gond, ha videokamerával meg kell vizsgálni teljes magasságában. Talán légtömörséget is tudnék mérni. Amire kérdezek az a bürokrácia: eddig azt írta be, hogy kitakarította a seprő és be se jött, most azt, hogy nem engedtem be. Kapok valami büntetést vagy sem?
2012. ápr. 17. 13:06
 8/15 anonim ***** válasza:
72%
Erre nem tudok válaszolni, mivel a hatályos jogszabályt már nem ismerem. Azelőtt a szakhatósághoz ment a bejelentés a vállalat részéről és ment a felszólítás. Most nem tudom mi a szabály.
2012. ápr. 17. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm, valaki más többlet infóval? Mondjuk gondolom amúgy is kiderül hamarosan, 1 hete történt.
2012. ápr. 17. 16:19
 10/15 anonim ***** válasza:
94%

Valószínűleg a készpénz fizetési számla mellé te is kaptál minden évben egy kb. A5-ös lapot, amin beírogatja a kéményseprő a megállapításait. Szerepel rajta többek között a neved, címed, kazán(ok) gyártmánya és a munkavégzés során tett megállapítások.

A hátoldalán pedig legfelül ez a szöveg olvasható:

"A kéményseprő-ipari közszolgáltatás elsődleges célja az élet- és vagyonvédelem. Ennek érdekében a kéményseprők minden évben – kéménytípustól függően – egyszer vagy többször ellenőrzik, szükség esetén tisztítják a kéményeket. A tevékenységet szabályozó 1995. évi XLII. törvény[1] és a 27/1996. (X. 30.) BM rendelet[2] értelmében a közszolgáltatás igénybevétele minden ingatlantulajdonos számára kötelező."

[link]

A kéményseprőnek az a feladata, hogy ellenőrizze a kémények állapotát. A kémények tisztítását kérésre díjtalanul elvégzi.

Mivel a kémény ellenőrzés igénybevétele nem önkéntes, hanem kötelező jellegű, számíthatsz bírságra. Az, hogy valóban megbüntetnek-e a helyi önkormányzattól függ.


qkker-nek: Amikor kihívtad a kéményseprőket, ők kikotorták a kéményt. A kéményből így lepergett kormot nektek kellett volna kiszednetek a kéményseprés után, a begyújtás előtt a kémény alsó végén található kormoló nyíláson. Ez utóbbi már nem a kéményseprők feladata, hanem a ház tulajdonosáé/lakóié. Persze hogy dőlt a füst, mert nem szedtétek ki a kormot, ami valószínűleg jóval a kazán füstcső becsatlakozás fölé ért.

2012. ápr. 17. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!