Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Vegyestüzelésű lemezkazánba...

Vegyestüzelésű lemezkazánba hogyan érdemes befűteni, hogy gyorsan melegítsen, de éjszakára se hűljön ki nagyon? Bővebben.

Figyelt kérdés

Adott egy elég régi (legalább 20 éves), kisebb méretű vegyestüzelésű lemezkazán, amit fával szeretnék használni. Két szobát fűtünk vele és egy kis konyhát, meg a fürdőt. Eddig gázcirkós lakásban éltem, még nem nagyon értek hozzá.

Csak estére fűtünk be kb 7-8 óra körül (reggeltől estig nem vagyunk otthon), a cél az lenne, hogy viszonylag gyorsan felmelegedjen a lakás, viszont lehetőleg reggelre (7 körül kelünk) ne hűljön ki teljesen.

A kazánnak három ajtaja van. A legfelső le is van zárva egy dróttal fixen, a középső a legnagyobb, ott lehet adagolni a fát. Ezen nincs kémlelő/huzatszabályozó nyílás

Az alsó ajtónál kb fél magasságban van a rostély, alatta a hamutér, a rostélyra kerül felülről a nagy fa, alulról a papír. Ezen van egy felfelé nyitható huzatszabályozó

Namost a kérdéseim:

- Hogyan érdemes begyújtani? Most azt csinálom, hogy rakok a két szélére és a hátsó részére néhány nagyobb hasábot, ami középen marad egy pici hely, oda pedig papírt és apróra vágott gyújtóst. A papírt meggyújtom, jobb esetben némi papírpótlással be is gyullad a gyújtós, ez pedig begyújtja a nagyobb fákat.

- Mikor kell becsukni a középső ajtót? Mikor kell becsukni az alsót? Az alsót teljesen, vagy csak behajtani? Nincs adagolható huzatszabályozó, mert ami van, az felfelé nyílik a gravitációval visszacsukódik, maximum valamivel kicsit ki tudom támasztani

- Azt ajánlották, hogy figyeljek arra, hogy ne forrjon fel a rendszerben a víz. Namost ilyen veszély nem áll fenn, egy-két óra nagy erejű tüzeléssel is maximum 45-50 fokosak a radiátorok. A rendszer nem levegős, a radiátorokat légtelenítettem és vizet is töltöttem újra. Mit csinálhatok rosszul?

- Ha mondjuk 11 körül elmegyek aludni, akkor mit kéne csinálnom, hogy minél lassabban hűljön ki a rendszer? Próbáltam olyat, hogy éjszakára raktam rá pár nagyobb darabot, vártam pár percet, amíg meggyullad és becsuktam az ajtókat. Vagy gyorsan leégett és hideg maradt, vagy elaludt a tűz és kicsit kormosan de egyben vettem ki a fát másnap.


Minden hasznos tanácsot szívesen veszek.



2012. nov. 17. 18:55
 1/10 anonim ***** válasza:

"Nincs adagolható huzatszabályozó, mert ami van, az felfelé nyílik a gravitációval visszacsukódik"


Szokott lenni benne egy csavar, amivel a huzatot lehet szabályozni!


Ezeket a kazánokat igazából széntüzelésre tervezték, és szénnel fűtött is órákig.


Az etázsfűtés pedig lassan indul be, nem lehet vele hirtelen felfűteni a lakást. Egy keringető szivattyú sokat segítene rajta!

2012. nov. 17. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Tömd meg annyi (száraz, jó esetben legalább két éve vágott, száraz helyen tárolt) fával a kazánt, amennyivel csak tudod, ha már van elég jó parázs.

Csukj be minden ajtót, a huzatszabályozó nyílást meg csak annyira nyisd ki, hogy ne aludjon ki a tűz, csak lassan égjen.

Ezt pontosabban nem tudom leírni, ki kell tapasztalni. Nagyon lefojtani nem jó, mert akkor kátrányosodhat a kazán és a kémény is. Bár ez inkább öntvénykazánokra jellemző.

Amúgy semmi gond nincs a gravitációs, szivattyú nélküli rendszerrel. Én egy 100nm-es házat fűtök így egy 20 kW-os kazánnal. Jó száraz fával a begyújtás után fél órával már 80 fokon van az összes radiátor.


Arra, hogy éjszaka ne hűljön ki, jó megoldás még egy puffertartály beépítése is. Ezzel megnöveled a rendszerben lévő vízmennyiséget több száz literrel. Így igaz, hogy sokáig tart fölfűteni, de utána miután kialudt a tűz, még akár egy napig melegek a radiátorok.


A felső ajtó a kazánodon, meg nagy valószínűséggel tisztító, kormoló nyílás. Azon keresztül érdemes néha kitakarítani a kazánt.


Bővebben meg ezt a fórumot ajánlom: [link]

2012. nov. 18. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

így látatlanban semmit nem csinálsz rosszul.. ilyen a rendszer...

ahogy előttem írták, jó lenne egy keringető szivattyú(is).. ha nem, akkor marad a régi gravitációs fűtés..azzal az jár, hogy (általában) lomhább, és sok törődést kíván... persze ilyenkor jönnek, hogy én megpakolom, oszt jóccakát... az nem úgy megy....


kicsit(nagyon)költséges a pufferes megoldás, ahol nem árt egy ezer literes baromi jól leszigetelt tartályon átvezetni az előremenőt.. ez az egyszerűbb... bonyolítani lehet, különböző automata szelepekkel is, de erősen drágítja a megoldást(bár nagyon kényelmes utána)


arra vigyázz, hogy nehogy túltüzeld a kazánt...azt nem szabad... marhanagy türelem kell hozzá..olcsóbb, de áldozatos...


ennyire futotta.

2012. nov. 18. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat. Költeni nem nagyon akarnék rá, mivel csak ebben a szezonban leszünk itt valószínűleg.

A szén érdekes kérdés, én azt olvastam, hogy ezeket a kazánokat fatüzelésre lehet használni, szénhez öntvény passzolna. Vagy nem?

Ha van még jó gondolat, elfogadom köszönettel :)

2012. nov. 18. 19:17
 5/10 anonim ***** válasza:
Begyújtás: néhány újságpapírt összegyűrsz, teszel rá vékonyra hasított fenyődarabokat. A papírt meggyújtod és amikor lángol a fenyő már mehet is rá a tűzifa. Én lefekvés előtt rakok rá fabrikettet, mert az 6-8 órán át izzik, így reggel sincs hideg.
2012. nov. 19. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Fabrikett jó ötlet. Két szobát fűtök, szerinted egy 10 kilós csomag mennyi ideig elég, ha tényleg csak éjszakára rakok rá? Vagy máshogy kérdezve, mondjuk 1 hét alatt mennyi fogy?
2012. nov. 19. 19:03
 7/10 anonim ***** válasza:
Minőségtől függ. Én amit veszek abból 2kg fogy naponta, tehát 5 nap. Persze ez minőségi, kemény fából van, 650Ft-ba kerül a 10 kg. Tegnap 4kg-mot raktam rá és 37 fok lett, szóval vigyázni kell vele, könnyű túladagolni :)
2012. nov. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

az jól hangzik. Megkérdezhetem, hogy milyen mára és hol vetted?

Én ezzel szemezek: [link]

2012. nov. 22. 23:12
 9/10 anonim ***** válasza:
Igen, elsősorban fa tüzelésre való a lemez, de azért szenet is égethetsz benne, csak ne kokszot, azt nem bírja. Barna, vagy nem extra fűtőértékű fekete szén is mehet bele. Mondjuk a szén kicsit jobban eszi a lemezt, de 10-20 évet így is ki kellene bírnia.
2012. nov. 23. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Bereczk Jénos ***** válasza:
2012 régen volt de úgy gondolom, szezon előtt, sokan keresik a jó megoldást! Az, hogy a kazán miből van, teljesen mindegy, a fontosabb a tűztér, a tüzelő mennyisége, az égéstér határozza meg mire jó egy kazán. Általában szén, mert a fa gyors tüze elszáll, ha nincs felület és idő ami leköti a hőt. A gyors begyújtás kormot termel, ne erőltessük. A gravitációs vagy etázs fűtési rendszerre felesleges szivattyút tenni, és puffer tartály sem fűt, ha 45-50 fokos vizet állít elő a kazán. Lassúbb tűz, kék lángnyelvvel mint a gáz, többet ér és két veder szén felülről begyújtva el bír egy éjszakát. Van egy baki, a szellőzők, az ajtókról hiányoznak, libegő ajtókkal nem lehet szabályozni semmit!! A begyújtás minden kazánra egyformán vonatkozik, felülről, beállítani a szellőzőket alul-felül, így aludni nyugodtan!Jó éjszakát
2016. szept. 22. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!