Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogy működik az ajánlattétel,...

Hogy működik az ajánlattétel, az alkudozás, ha ingatlanközvetítőn keresztül történik a lakásvásárlás?

Figyelt kérdés

Csak az ingatlanoson keresztül tehetek ajánlatot?

Vagy elkérhetem tőle a tulajdonos számát és ha sikerült megegyezni a tulajdonossal, akkor elég értesíteni az ingatlanközvetítőt?


2012. nov. 27. 09:30
 1/7 gomzoli ***** válasza:

Általában mindkét eladó fél (tulaj, és közvetítő) jelenlétében szokás. Az ingatlanközvetítők nem szívesen egyeznek bele a hátuk mögött kötött megegyezésbe.

Az egész főleg attól függ, hogy az eladó milyen szerződést kötött a közvetítővel: rögzíteni szokták, hogy van-e lehetőség a tulajdonos "egyéni akcióira" is, azaz eladhatja-e az ingatlant, ha saját maga talál vevőt, a közvetítők megkerülésével.

2012. nov. 27. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 gomzoli ***** válasza:
Ettől függetlenül az árról a végső szó a tulajdonosé. Az ingatlanos tanácsokat, javaslatokat adhat neki, de a döntés az eladóé.
2012. nov. 27. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Én nem akarom megkerülni az ingatlanost, csak nem értem, hogy miért kellene ott lennie az alkudozáskor? Neki az a feladata, hogy oda vigye a vevőt (ez esetben engem), a megegyezés pedig már a mi dolgunk. Egyébként is sokkal egyszerűbb lenne időpontokat egyeztetni, nem kell mindig az ingatlanoshoz igazodni.
2012. nov. 27. 10:31
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha kizárólagosság van a tulaj és az ingatlanos között akkor a tulajdonossal nem igazán lehet alkudozni mert fizetni kell az ingatlanosnak akkor is ha a háta mögött adja el a házat.

Nálunk volt kizárólagosság,az ingatlanos adott elérhetőséget (a szomszédé volt mert a tulaj messzebb lakott) megnéztük a házat délelőtt + délután egy szakemberrel mentünk vissza aztán utána már hívott is az ingatlanos.Egy jó nagy ház falun...8,5 millióért akarták volna hát alkudtunk az ingatlanos egyből mondta,hogy 8,3 millió (többnyire meggyezik a tulaj és az ingatlanos,hogy alkudozás esetén mi az alja) mi megmondtuk,hogy 8 millióért megvesszük,többért nem.A válság kezdete után sokat nem agyaltak mert 2 nap múlva hívott az ingatlanos.A papírok és előlegfizetés az ingatlanosnál történt majd az eladó húzta is a száját mert ő az ingatlanosnak az alja 8,3 után fizette a jutalékot.Néztünk úgy is házat,hogy elénk raktak nagy könyveket képekkel stb aztán amik bejöttek azoknak a címét és a tulaj elérhetőségét megadták,néztünk úgy is,hogy amik bejöttek oda elvitt minket az ingatlanos és nála voltak a kulcsok.Hát körbejártuk a környék összes ingatlanosát is akkoriba :)

2012. nov. 27. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok...azt kihagytam,hogy vásárlás előtt látogasd végig a szomszédokat,a nyugdíjasok külön öröm mert ők aztán sok információt tudnak mondani mindenről :)
2012. nov. 27. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nálam úgy működött, hogy megnéztem a kérót. Pár dolgot finoman dicsértem, hogy nem rossz megoldás, meg tetszik.

Aztán fapofával átmentünk az ügynökkel egy másik helyre, hogy hát még alszok rá, majd ha úgy adódik jelentkezek (pedig 99%-ban tudtam, hogy ez a lakás kell).

Másnap felhívtam az ügynököt, hogy tetszett a lakás, és x összeget ajánlok érte. (~5%-kal kevesebbet a hirdetett összegnél.) Aztán az ügynök felhívta a tulajt, aki ezt szó nélkül el is fogadta.

Lehet, hogy többet is lehetett volna alkudni (mondjuk 8%), de nem akartam plusz köröket járni, és ezt az összeget éreztem reálisnak érte.

Aztán mondta a közvetítő, hogy passzív státuszra teszi a hirdetést, pár napig "fenntartja", nem visz más nézelődőt. DE mielőbb írjunk "vételi szándék nyilatkozatot", egy "kaucióval" egybekötött 200.000 Ft-os előmegállapodást, hogy komoly a szándékom, és x határidőig szerződés lesz kötve. Meg aztán más irodák is hirdetik a kérót, nehogy hoppon maradjak. (Jó ez jó mondásnak hangzik. Valójában valószínűtlen, mert átlagosan olyan egy évig vannak hirdetve most a lakások.)

Ehhez még pár nap haladékot kértem, míg nem beszéltem ügyvéddel. Az ügyvéd kikötést is tanácsolt a vételi nyilatkozatban, szóval azért jó volt beszélni előtte vele. Egyúttal fel is fogadtam az ügyhöz. Nekem javítások miatt 45 ropi volt a fél ügyvédi költség (előre, másik fele utána).

Ha aktuális lesz, és Pesten keresel ügyvédet, akkor nagyon ajánlom azt, aki az én szerződésem csinálta. Precíz, és mindent elmond. Szóval privátban nyugodtan fordulj hozzám bizalommal, és megadom az elérhetőségét.

2012. nov. 29. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ja, utolsó vagyok. Hogy a kédésre is válaszoljak: Jópár kecót megnéztam annak idején, mire rátaláltam az igazira. A közvetítők valóban nem szeretik, ha a hátuk mögött egyezkedsz.

Egyrészt szoktak aláiratni papírt nézéskor, hogyha az ingatlanos tudta nélkül összeegyezkedtek, akkor feljelent, és neked (a vevőnek, és nem az eladónak) kell kifizetni neki a közvetítői díjat (2-300.000 forint).

Szokott lenni vételi szándék nyilatkozat is, hogy a szerződés megírásáig is legyen valami biztosíték. Az az 1-2 százezer kaució, amivel ezt alátámasztjátok bekerül zárt borítékba, majd ingatlanos széfjébe, és szerződéskötésre visszahozza a csávó/ csaj, és a foglalóban már az is benne van.

Szóval az ingatlanoson keresztül ajánlasz. Ha előtte másodjára-harmadjára is meg akarjátok nézni a lakást, akkor mindig ott van ő is. Ő hív vissza, hogy okés -e az ár az eladónak, vagy további egyeztetés szükséges. Majd adsz neki (az eladó jelenlétében) kisebb kauciót, míg nincs szerződés. Szerződésre visszahozza, azzal kipótolod a foglalót (vagy előleget, sose szoktam tudni melyik melyik), odaadod az eladónak.

Az eladó és az ingatlanos aztán elvonul, és abból megkapja a jussát. Eddig van benne a buliban a közvetítő.

Előfordulhat olyan extrém eset is, hogy az eladó és az ingatlanos puszipajtások, akkor lazábban kezelik az ügyet. Egyszer odavisz, cseréljetek számot, aztán majd úgyis lerendezik haverok között alapon a büdös életbe nem látod többet a közvetítőt (de ez max. 5-10%-a az eseteknek).

2013. szept. 16. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!