Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Érdemes az cirkóval felszerelt...

Érdemes az cirkóval felszerelt öntvény radiátoros fűtésünket konvektorokra cserélni?

Figyelt kérdés
Régi házat vettünk pár éve, ahol egy gagyi cirkó volt és minden helyiségben atomnehéz öntvény radiátorok. 60 nm a ház és a fűtés számlánk 30 e Ft volt. Tavaly lecseréltük a cirkót, hogy kevesebb legyen a fogyasztás, 200 e Ft volt beszereléssel együtt, most már a melegvíz is erről megy, így kb. 35 e Ft-ot fizettem a kemény, hideg hónapokban, tehát szinte 0 a megtakarítás. Már előre rettegek a téltől, mert született egy kisbabánk, így kevesebb a bevétel, a fűtésnek viszont mennie kell majd egész nap. Ennyire gazdaságtalan az öntvény radiátor? Érdemes átalakítani az egészet konvektorosra? Félek belefulladunk a számlákba...
2008. júl. 21. 08:43
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

nem, az öntvény nem gazdaságtalan, sőt jobb, mint a lemez, mert nagy hőtárolási képessége van. Egy lenez pillanatok alatt kihül, ha leáll a keringetés, az öntöttvas viszont még sokáig meleg marad.


A gond nálatok valószínűleg az, hogy ezer éves az egész rendszer és teljesen el van vízkövesedve, ami viszont nagyon lerontja a hőátadást.

Elvileg le lehet szerelni a radiátorokat és ki lehet savazni, de nem garantált az eredmény. Úgyhogy valószínűleg azokat is inkább ki kellene cserélni.


Konvertorral a költséged nem hiszem, hogy csökkenne, mert igaz, hogy valószínűleg jobb a hatásfoka, mint a mostani rendszernek, de ott a teljesítményed jórésze elmegy az utcára.


Szerintem ha már cirkót cseréltetek, akkor cseréljetek csöveket és radiátorokat is. (vékonyabb csövek kellenek majd, kevesebb lesz a víz is a rendszerben, jobban fog reagálni is, mindenképpen jobb lesz.)

Meg kell terveztetni, tudok is ajánlani valakit, aki meg tudja csinálni barátságos áron.

A nyílászárókat is érdemes megnézni, mert lehet ott is szökik a meleg, legalább egy öntapadós szigetelőcsíkot fel kellene rakni, ha nincsen.

2008. júl. 21. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
72%

A cirkók hatásfoka jobb, mint a konvektoroké, viszont általánosságban kicsivel többet fogyasztanak. Cserébe egyenletesebb a hőérzet és kulturáltabb is, mint a konvektor.

A 35e nagyon soknak tűnik, bár a meleg vizet hozzá kell számolni. Lehetséges, hogy az említett csöveket, radiátorokat is cserélni kéne, de a legfőképp az ablakokat.

2008. júl. 21. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Téves elgondolás, hogy az öntvény radiátor jobban tartja a meleget! A benne keringő víz úgyis lehűti, és ráadásul a hatásfoka is kisebb, mint a mai radiátoroké! Jellemzően az öntvény radiátorok gőzfűtéhez lettek kitalálva!

A régi etázsfűtések eléggé tehetetlenek, a sok víz miatt.



Én is a csövek, és a radiátorok cseréjét tudom javasolni! Jó ötlet még az ablakok szigetelése is.


Az mi házunk 120 nm, -15 fokban fogyasztottunk napi 20 köbmétert.

Nyáron is fogy nálunk 120-150 köbméter gáz a melegvíz, és a főzés miatt!

2008. júl. 21. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakoznék az előttem szólókhoz! Sok víz lehet a rendszerben, sok vízkő, ami szigetel! Érdemes lenne figyelni, hogy mennyi idő kell a rendszer indításától a felmelegedésig, milyen külömbség van az elmenő és a visszatérő vízhő között. Össze lehetne hasonlítani egy modern fűtésű hasonló házzal!

Fontosabbnak gondolnám a nyílászárók, a falak és a födém hőszigetelését! Nekem egy kétszintes házam van műanyag nyílászárókkal, 5 cm hungarocellel, kombicirkóval, padlófűtéssel. 133 nm a fűtött(!) alapterületem (nettó), és 3 év tapasztalatai alapján 1800-2000 m3 gázom fogy egy évben, ja és kisgyerek van, nem lehet letekerve! Ezt csak összehasonlításképp írtam.

2008. júl. 27. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

Személyes meglátásom:


- Ha a régi rendszer jó állapotú, akkor nem érdemes megszüntetni. Lehet, hogy a hiba nem a fűtésben van? 60 négyzetméterre sok az a 30 ezer...

- A hőt azért tartja tovább az öntvény radiátor, mert nagyobb a hőtehetetlensége. Nem a víz hűti le, hanem a helyiség levegője. Ezért szakszerű szigetelést javaslok (szellőzés maradjon).

- A konvektor veszélyesebb, radiátorból maximum víz szabadulhat ki, de a konvektor hibája esetén gáz, égéstermékek... persze ha bent van a cirkó a lakóhelyiségben, akkor az sem jobb (ezért kell ügyelni a szakszerű égéstermék-elvezetésre és a szigetelésre)

- vízkő csak ott keletkezik, ahol a víz állandóan cserélődik. A cirkó melegvizes részére igaz lehet a vízkövesedés, azonban a feltöltött fűtéskörben hamar kicsapódik a vízben található vízkő, és nem rongálja tovább a rendszert. Ha a régi tulaj állandóan pótolta, vagy cserélgette a vizet, úgy a rendszer lehet vízköves, főleg ha nem kezelt csapvizet töltögetett bele, hanem "natur" kútvizet.


VISZONT:


Mindent összevetve: megfogadható tanácsot csakis jól felkészült, nem kókler szakember adhat, aki a helyszínt és a berendezéseket illetve a körülményeket (lakás állapota) megvizsgálva, a reális árak ismeretében dönt. Szerintem hiba lenne látatlanban leírt vélemények alapján nekifogni egy ilyen nagy horderejű átalakításnak!

Tehát én mindenképpen javaslom, hogy hívj egy megbízható, független szakit (akinek nem csak a fűtésben van érdekeltsége, hanem mondjuk épületszigetelésben is) és kérd ki az ő véleményét! Az a baj, hogy itt mindenki azt fogja javasolni, ami neki van, amivel elégedett, de egy rossz döntés Nektek nagyon sokba kerülhet! Ráadásul már így is költöttetek rá eleget!

2008. aug. 16. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"A cirkók hatásfoka jobb, mint a konvektoroké, viszont általánosságban kicsivel többet fogyasztanak. Cserébe egyenletesebb a hőérzet és kulturáltabb is, mint a konvektor. "


Ezt nem tudom, honnan vetted, de nem igaz. A konvektoroknak ugyan annyi a hatásfoka, mint a cirkóknak. Mitől lenne más?? Ugyanaz az elvű gázégő van bennük. A cirkók kevesebbet fogyasztanak egy jól megtervezett fűtési rendszernél, pláne, ha nagy is a lakás.


Sztem is a fűtéscsöveket kéne átnézni, esetleg rézre cserélni, ha valami szar vas cső van most.

2008. dec. 5. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!