Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Légfűtésről mit gondoltok?

Légfűtésről mit gondoltok?

Figyelt kérdés

Már régóta gondolkozom, hogy szeretnék átállni. Bizonytalan gázellátás, még bizonytalanabb gázminőség, cserébe drágán és kiszolgáltatottan.

Abból indulok ki, hogy a legkönnyebb a levegőt felmelegíteni és a legkönnyebb a levegőt megmozgatni, ellenben a radiátorban lévő vízzel, aminek amúgy is rossz a hatásfoka. Ha vennék egy faelgázosító vagy pelletkazánt (amit a garázsban el tudnék helyezni), annak a hőjét valahogy le lehet nyerni egy hőcserélővel? A padlófűtést meghagynám, de azt is ezzel oldanám meg. A szobák plafonjába már egyébként raktam szellőzőket, amin bejut a friss levegő (ezt a penészedés ellen csináltam) de össze fogom őket csövezni és egy csőventillátort tervezek a jobb hatás miatt, egy egyszerű időkapcsolóval fogom vezérelni. De ha már meglesz a levegőnek a csőrendszer, nem lenne kézenfekvő meleglevegőt is cirkuláltatni benne íly módon? Természetesen a frisslevegő pótlását a szabadból oldom meg, valamint van a vízes helyiségben elszívó is, ami a párás levegőt kitessékeli.

Érdekelne a véleménye kreatív embereknek, akik értenek hozzá, vagy csak van jó meglátásuk, ötletük.

A lakás amúgy 38-as tégla (szigetelés nincs) 125nm, 4 szoba+nappali...

ui.: kandalló már van, de nem vízteres (már bánom), ahhoz az asszony nem engedi, hogy hozzápiszkáljak.


2014. okt. 18. 18:00
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem értek hozzá, de azért megjegyzem, hogy megfeledkeztél, hogy a levegő áramlásakor számolni kell az általa szálított és kavart porral is.
2014. okt. 18. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Hasonlón én is gondolkoztam már, de szerintem ez így nem jó. Ha már ki van építve a radiátor és csövek akkor én a garázsból kötnék inkább rá egy vegyestüzelésű kazánt. Azt használtan olcsóbban is tudsz venni mint egy pelletkazánt és bármit elégethetsz benne. Nem enged az asszony a kandallóhoz hozzápiszkálni? Azzal, már nemsokmindent tudsz csinálni ha nem víztereset vettél. Nem tudom milyen kandallód van, de nemsokat érnek ha nem vízteres. Max a kandalló felé teszel egy nagy lemez tölcsért mint a nagy üzemi konyhákban a saválló páraelszívó és mivel a meleg felfelé száll ezt a közeli helyiségekbe szobákba falon átvésett csöveken keresztül egy nagyon lassú fordulatszámú ventilátorral áfúvatod a meleg levegőt. De ez se a legjobb, mert nagyon verheti a port akármekkora tisztaság van. Lehet jobban jársz ha elkezded szigetelni a házat. Még ha magad is meg lassan de akkor is többet megspórolhatsz vele azért ekkora lakásnál az sem kevés hőmennyiség lehet!
2014. okt. 18. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha jól értettem, a fűtésed esetében a víz közvetítő közeget szeretnéd levegő közegre cserélni.

Ez amiatt nem fog menni, mert a meglévő berendezéseid, illetve a tervezett pellet kazán nem erre van méretezve. A levegőnek roppant kicsi a hőtehetetlensége, fajhője. Kis hőmennyiségre is sokat emelkedik a hőmérséklete, már ha a vízhez viszonyítok. Nagyon kevés energiát tudnál szállítani vele, vagy extrém nagynak kellene lenni az áramlási sebességnek a rendszeredben. Hisz a padlófűtésedben a csövek átmérőjét nem tudod már megváltoztatni. És ráadásul még azzal is számolni kell, hogy míg a víz gyakorlatilag összenyomhatatlan (tehát egy másfél báros rendszerben mindenütt másfél bár a nyomás), addig a levegőt össze lehet nyomni - nem is kicsit.

A nagyáruházakban a bejáratnál lévő téli légfüggöny is úgy van megoldva, hogy vízzel viszik oda a hőmennyiséget, és a hőcserélőjét melegvíz fűti.

A vízzel nagy hőmennyiségeket lehet szállítani, mert nagy a fajhője [4,2 kJ/kgC]. A levegőnek nagyon kicsi! [0,7 kJ/kgC]

2014. okt. 20. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!